فرصت‌های شغلی
ویرایش کنید

مزیت ما

شرکت آرمان آتورپات با ارایه خدمات مشاوره اقتصادی، تحلیل بنیادی بازار و صنعت، تدوین استراتژی و مشاوره سازمانی، بهبود عملکرد، مشاوره ارزیابی صلاحیت و ارزش‌گذاری و ارایه سرویس‌های موضوعی در حوزه معدن و صنایع معدنی و فلزی، به مشتریان در عبور از دوره گذار فعلی به دوره پررقابت آتی و رشد و توسعه در فضای رقابتی آینده کمک کرده و به آنها دانشی می‌دهیم تا بجای چشم‌انتظار تحولات آینده بودن، خالق آینده خود باشند.

برای رفع چالش‌های خود با تیم مشاوره ما در ارتباط باشید.

کاملا اختصاصی حوزه مشاوره اقتصادی

یکی از چالش‌ها و آسیب‌های مهم در صنایع مختلف کشور، ضعف در ارایه خدمات مشاوره اقتصادی استاندارد و حرفه‌ای از سوی شرکت‌های ارایه دهنده این خدمات است. برخلاف روندهای موفق و تجربه شده در دنیا، که شرکت‌های بزرگی به صورت تخصصی اقدام به ارایه این خدمات می‌کنند، خدمات مشاوره اقتصادی در کشور عموما توسط شرکت‌های مشاوره مهندسی در قالب خدمات جانبی در کنار خدمات فنی و مهندسی به مشتریان ارایه می‌شود.

این موضوع باعث شده است تا کیفیت خدمات ارایه شده درحوزه مشاوره اقتصادی به دلایل مختلفی نظیر عدم تمرکز و تخصص، تضاد منافع و همچنین کم‌اهمیت شمردن این خدمات توسط ارایه دهنده خدمات (مشاور مهندسی)، آسیب‌های جبران ناپذیری به صنایع مختلف کشور به خصوص در فاز توسعه‌ای وارد کند. اهمیت زایدالوصف خدمات مشاوره اقتصادی در عملکرد صنایع مختلف باعث شده در کشورهای توسعه یافته و پیشرو در دنیا، نه تنها شرکت‌های ارایه دهنده این خدمات در حوزه ارایه خدمات مشاوره مهندسی وارد نمی‌شوند، بلکه شرکت‌های ارایه دهنده خدمات مشاوره مهندسی نیز صلاحیت و حق ورود به حوزه ارایه خدمات مشاوره اقتصادی را ندارند.
شرکت آرمان آتورپات، با اشراف کامل بر اهمیت این موضوع و آسیب‌های بزرگ ایجاد شده بر پیکره صنایع مختلف کشور به دلیل ساده‌انگاری‌های حاکم، خدمات خود را متمرکز بر ارایه خدمات مشاوره اقتصادی نموده تا علاوه بر عمق بخشیدن به دانش و تخصص خود در این حوزه، به عنوان یک مشاور بی‌طرف، بهترین خدمات را به مشتریان ارایه نماید.
موارد و نمونه‌های متعددی وجود دارد که شرکت‌های مشاور مهندسی به منظور بهره بردن از منافع مالی اجرای پروژه‌های غیراقتصادی و غیرموجه، گزارشات نادرستی از توجیه‌پذیری اقتصادی پروژه به کارفرما ارائه داده‌اند که نهایتا سبب ضرر و زیان کارفرما شده است.

کاملا تخصصی حوزه معادن و صنایع معدنی

شرکت آرمان آتورپات علاوه بر تمرکز صرف بر ارائه خدمات مشاوره اقتصادی، خدمات خود را به صورت تخصصی در حوزه معادن و صنایع معدنی متمرکز کرده است. این موضوع باعث انباشت دانش تخصصی در مشاوران و کارشناسان شرکت و ایجاد بینشی عمیق از عوامل تاثیرگذار مختلف بر صنعت و عملکرد بنگاه‌های اقتصادی فعال این حوزه شده و امکان ارائه خدمات ارزنده‌ای را برای مشتریان و کارفرمایان فراهم آورده است.
عدم واگرایی در حوزه‌های تخصصی فعالیت شرکت، سبب شده است تا امکان تخصیص تیم‌های ویژه‌ای برای زیرحوزه‌ها نیز فراهم شده و کارشناسان این شرکت صرفا در یک صنعت (به عنوان مثال آلومینیوم، مس یا …) مشغول به فعالیت باشند.
این حد از تمرکز در یک حوزه صنعتی، ضمن افزایش سرعت ارائه خدمات، از بروز خطاهای احتمالی به دلیل دانش انباشته و تجربه کافی کارشناسان جلوگیری کرده و افزایش کیفیت خدمات مشاوره ارائه شده را با بالاترین استانداردها به همراه دارد.
تمرکز ارایه خدمات مشاوره اقتصادی شرکت آرمان آتورپات بر حوزه معادن و صنایع معدنی، علاوه بر اینکه با افزایش کیفیت خدمات ارایه شده، مشتریان فعال در این حوزه از صنعت کشور را منتفع می‌سازد، تاثیر قابل توجهی بر خلق ارزش و ممانعت از اتلاف سرمایه‌ها در حوزه معادن و صنایع معدنی، به عنوان یکی از صنایع پیش‌رو کشور دارد.
طبعا اتخاذ تصمیمات اشتباه ناشی از مشاوره‌های ضعیف در حوزه معدن و صنایع معدنی که از آن به‌عنوان یکی از محرک‌های اصلی اقتصاد کشور یاد می‌شود، آثار زیان‌بار بیشتری در مقایسه با تصمیمات اشتباه در یک حوزه صنعتی کوچک دارد. از همین‌رو تمرکز خدمات این شرکت بر حوزه معدن و صنایع معدنی، علاوه بر بهره‌مندی مشتریان این شرکت از خدمات با کیفیت ارایه شده، تاثیر مثبتی بر اقتصاد این حوزه صنعتی و کل کشور دارد.

ساختار نظام‌مند و کارآمد جمع‌آوری اطلاعات و داده

عدم وجود آمار و اطلاعات دقیق و قابل استناد در کشور از وضعیت صنایع مختلف که از سه دلیل اصلی ضعف ساختاری دولت در جمع‌آوری و ارائه آمار، عدم شفافیت و همچنین عدم وجود شرکت‌های خصوصی جمع‌آوری کننده اطلاعات و آمار نشات می‌گیرد، باعث شده است بسیاری از خدمات مشاوره اقتصادی نظیر مطالعات بازار، تهیه طرح‌های کسب و کار، تدوین استراتژی‌های بنگاه‌ها و مواردی از این دست، بر مبنای آمار و اطلاعات غیر دقیق و در بسیاری موارد اشتباه باشد؛ طبیعی است که مفروضات اشتباه منجر به نتایج اشتباه می‌شود.
دلیل اصلی ناکارآمدی بسیاری از مطالعات انجام شده برای سازمان‌های حاکمیتی و بنگاه‌های اقتصادی نیز ناشی از همین مساله است؛ زیرا جمع‌آوری کارآمد آمار و اطلاعات، تجزیه و تحلیل آن‌ها و مواجهه با آمارهای مبهم و نادرست و نهایتا رسیدن به آمار و اطلاعات قابل اعتماد و استناد، نیاز به سال‌ها کار مستمر و پیوسته دارد تا به تدریج آمار گذشته آرشیو و در دسترس باشد. بدیهی است که رسیدن به چنین اطلاعاتی در بازه زمانی کوتاه پروژه‌های مطالعاتی امکان‌پذیر نیست. از سوی دیگر، در کنار عدم وجود شرکت‌های ارائه‌دهنده آمار و اطلاعات تخصصی داخلی، آمار ارائه شده از سوی موسسه‌ها و شرکت‌های خارجی در خصوص صنایع داخلی نیز عموما بسیار مبهم و نادرست است.
با توجه به محدودیت‌های اشاره شده، شرکت آرمان آتورپات از زمان تاسیس اقدام به پیاده‌سازی ساختار نظام‌مند جمع‌آوری اطلاعات و داده کرده است که در نتیجه آن آمار و اطلاعات ده‌ها محصول معدنی و فلزی به همراه سایر آمار اقتصادی و همچنین صنایع مصرف‌کننده این محصولات به صورت پیوسته جمع‌آوری، تحلیل و آرشیو می‌شود که این امر باعث افزایش کیفیت خدمات مشاوره و سرعت ارائه آن به مشتریان می‌شود.

بانک‌های اطلاعاتی اختصاصی و قوی

سابقه طولانی فعالیت و ساختار قوی و نظام‌مند جمع‌آوری آمار و اطلاعات تجاری سبب شده است که بانک‌های اطلاعاتی بسیار قوی از داده‌های بازار و صنعت در شرکت آرمان آتورپات ایجاد شود. بانک‌های اطلاعاتی شرکت به صورت پیوسته در بستری پویا، هوشمند و یادگیرنده به روزرسانی شده و به عنوان ابزاری بسیار قدرتمند، خدمات ارائه شده توسط کارشناسان شرکت را پشتیبانی می‌کنند. در اختیار داشتن این بانک‌های اطلاعاتی اختصاصی و قوی، یکی از مزیت‌های انحصاری شرکت آرمان آتورپات شناخته می‌شود که در دسترس سایر شرکت‌های مشاور در کشور نیست.
از طرف دیگر، نگاه پروژه محور شرکت‌های مشاور مهندسی که نشات گرفته از نوع کار مشاوره مهندسی است، آسیبی جدی را به کیفیت و دقت خدمات مشاوره اقتصادی ارائه شده توسط این شرکت‌ها وارد می‌کند. چنین دیدگاهی باعث می‌شود این شرکت‌ها علاقه یا توجیهی برای پیاده‌سازی سیستم جمع‌آوری پیوسته اطلاعات، ارزیابی و پالایش آن‌ها و آرشیو مستمر نداشته باشند که نتیجه آن، در اختیار نداشتن بانک‌های اطلاعاتی جامع و افت شدید کیفیت خدمات ارائه شده توسط این دسته از مشاوران است؛ زیرا هر پروژه‌ای شروع و پایانی دارد و اطلاعاتی که توسط این شرکت‌ها جمع‌آوری می‌شود، صرفا محدود به مدت اجرای آن پروژه است.
با توجه به ماهیت فعالیت‌های صنعتی و خدماتی حوزه معدن و صنایع معدنی، آسیب ناشی از تصمیمات اتخاذ شده بر پایه آمار و اطلاعات نادرست و یا ناقص، سال‌ها بعد مشخص می‌شود که این مساله سبب شده است تا شناسایی، اصلاح و یا برخورد با خدمات مشاوره ضعیف و یا اشتباه، مقدور و یا قابل توجیه نباشد. بر همین اساس شرکت آرمان آتورپات با شناخت اهمیت این موضوع و آسیب‌های آن، از نگاه پروژه محور به مبحث جمع‌آوری، پالایش و آرشیو داده‌های تجاری بازار و صنعت اجتناب کرده و مشابه با عملکرد شرکت‌های تراز اول جهان در این حوزه، از زمان تاسیس، ایجاد سازوکار پیوسته‌ای برای به‌روز نگه داشتن بانک‌های اطلاعاتی خود از طریق سازمان و مکانیزم قوی جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات را در دستور کار قرار داده که نتیجه آن، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی قوی و اختصاصی شرکت آرمان آتورپات است.

نظام آموزش اختصاصی

یکی از چالش‌های اساسی کسب‌وکارهای مرتبط با ارائه خدمات مشاوره اقتصادی، کمبود نیروی کار آموزش دیده به دلیل عدم فعالیت مستمر شرکت‌های تخصصی در این حوزه و همین‌طور ضعف‌های نظام آموزشی کشور به ویژه در سطح آکادمیک در تربیت نیروی کار مناسب و آماده برای شروع فعالیت در حوزه‌های کاری مرتبط با خدمات مشاوره اقتصادی است. دیدگاه پروژه محور بسیاری از شرکت‌های مشاور فعال در این حوزه، سبب شده است تا این شرکت‌ها به منظور صرفه اقتصادی، حتی از بهترین نیروهای کار متخصص این حوزه نیز به صورت کامل در خدمات مشاوره اقتصادی استفاده نکنند؛ این چالش به صورت خفیف‌تر در حوزه مشاوره مهندسی نیز مشاهده می‎‌شود که باعث شده است دانش مورد نیاز این حوزه در نیروهای کارشناسی نهادینه نشود؛ این مساله تاثیر خود را به صورت مستقیم در کاهش کیفیت، دقت، صحت و مسوولیت‌پذیری نیروی انسانی فعال در حوزه خدمات مشاوره اقتصادی، گذاشته است.

کیفیت خدمات ارائه شده در حوزه مشاوره اقتصادی به شدت به کیفیت نیروی انسانی آن وابسته است. به همین دلیل شرکت آرمان آتورپات اقدام به پیاده‌سازی نظام آموزشی اختصاصی به منظور آماده‌سازی نیروهای تازه وارد و هم‌چنین آموزش مستمر حین کار پرسنل، کرده است. بر اساس این نظام آموزشی، پرسنل کارشناسی بسته به نوع و حوزه فعالیت خود، دوره‌های آموزشی متعدد و مختلفی را سپری می‌کنند که میزان موفقیت افراد در یادگیری و پیاده‌سازی مباحث و موضوعات آموزش داده شده، یکی از عوامل اصلی موثر در روند ارتقای شغلی آن‌ها، در نظر گرفته می‌شود. در اختیار داشتن چنین نظام آموزشی در شرکت آرمان آتورپات، سبب شده است تا این شرکت بتواند تخصص و مهارت نیروی متخصص مورد نیاز را در کم‌ترین زمان ممکن به استانداردهای مد نظر خود برساند که تاثیر مستقیمی بر کیفیت، سرعت و دقت خدمات مشاوره اقتصادی ارائه شده دارد. از این‌رو این نظام آموزشی، تبدیل به یکی از مزیت‌های شرکت در مقایسه با رقبا شده است.

در اختیار داشتن مدل‌های اختصاصی تحلیل و پیش‌بینی

همان‌طور که دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی جامع و دقیق یکی از زیرساخت‌های اصلی مورد نیاز برای شرکت‌های مشاوره اقتصادی محسوب می‌شود، مدل‌های مختلف تحلیل و پیش‌بینی، ابزار مهم دیگری است که مشاوران اقتصادی به منظور ارائه خدمات به آن نیاز دارند. بانک‌های اطلاعاتی و مدل‌های تحلیل و پیش‌بینی، دو جزء تفکیک‌ناپذیر از هم هستند و ضعف یا نقص در هر یک از آن‌ها، باعث به چالش کشیده شدن نتایج خدمات مشاوره می‌شود.
بر همین اساس، شرکت آرمان آتورپات اقدام به طراحی و توسعه مدل‌های اختصاصی برآورد، تحلیل و پیش‌بینی شاخص‌های مختلف بازار و صنعت در حوزه‌های کاری خود کرده است. این مدل‌ها به تدریج کامل‌تر و دقیق‌تر شده و پیوسته بر اساس تحقق پیش‌بینی‌های گذشته، مورد ارزیابی و بهبود قرار می‌گیرند. این امر به مرور زمان، افزایش دقت نتایج مدل‌های اختصاصی این شرکت را در پی داشته که در کنار ابزارهای دیگر همچون بانک‌های اطلاعاتی اختصاصی، به مزیت ویژه شرکت آرمان آتورپات در ارائه خدمات متمایز نسبت به سایر مشاورین، تبدیل شده‌اند.
توسعه و بهبود مدل‌ها نیازمند دیدگاهی بلندمدت و اجرای برنامه‌ای مستمر و پرهزینه است که در استراتژی بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مشاوره مهندسی و حتی اقتصادی گنجانده نمی‌شود؛ یکی از دلایل اصلی چنین رویکردی، نگاه پروژه محور اکثر مشاورین به این حوزه است که امکان برنامه‌ریزی بلندمدت را از آن‌ها سلب می‌کند؛ اما استراتژی متمایز شرکت آرمان آتورپات که بر اصل ارائه خدمات متمایز و دقیق با استفاده از ابزارهای اختصاصی و منحصر به‌فرد بنیان نهاده شده است، این فرصت را برای مشتریان این شرکت فراهم کرده است تا از بهترین خدمات بهره‌مند شوند.