فرصت‌های شغلی
ویرایش کنید

معدن و صنایع معدنی

ما شما را برای موفقیت در فضای پیچیده و پررقابت امروز، آماده می‌کنیم

برای رفع چالش‌های خود با تیم مشاوره ما در ارتباط باشید.

معدن و صنایع معدنی

صنایع معدنی به طور کلی به صنایعی اطلاق می شود که شامل یکی از مراحل اکتشاف، تجهیز، استخراج، کانه‌آرایی و فرآوری مواد معدنی باشد. مواد معدنی، خود شامل محدوده وسیعی از مواد است که از معدن استخراج می شود و طبق اصول اولیه طبقه بندی، حتی موادی نظیر نفت و گاز نیز از جمله مواد معدنی محسوب می شوند. البته در ایران، به دلیل اهمیت بالای نفت و گاز در تولید ناخالص داخلی و صادرات، نفت و گاز را معمولا جدا از صنایع معدنی قرار می دهند.
لذا شرکت فلزات و مواد با توجه به این تقسیم بندی، حوزه های فعالیت خود در صنایع معدنی را عمدتا بر صنایع معدنی فلزی و صنایع وابسته، متمرکز کرده است که از جمله آنها می توان به سنگ آهن، بوکسیت و آلومینا، کنسانتره مس و مولیبدن، کنسانتره سرب و روی کرومیت و غیره اشاره کرد.
همانطور که قبلا نیز اشاره شد، این شرکت در هر یک از حلقه های زنجیره این صنایع که می تواند شامل هر یک از مراحل اکتشاف، تجهیز، استخراج، کانه‌آرایی و فرآوری باشد، خدمات خود را ارایه می نماید.

سنگ‌آهن

در سطح جهان سالانه حدود ۲.۵ میلیارد تن سنگ آهن خام برداشت و فرآوری می‌شود و سهم ایران از این میزان بیشتر از ۴ درصد برآورد می‌شود.

بوکسیت و آلومینا

سالانه در جهان حدود ۳۷۵ میلیون تن بوکسیت برداشت و فرآوری می‌شود و ایران تنها سهم ۰.۲ درصدی از این میزان را در اختیار دارد.

کنسانتره مس

مهم‌ترین ماده اولیه صنعت مس، کنسانتره است که سالانه حدود ۱۶ میلیون تن از آن در بازار جهانی عرضه می‌شود.

کنسانتره سرب و روی

سالانه ۱۳ میلیون تن روی و ۵ میلیون تن سرب معدنی تولید می‌شود. سهم ایران از تولید سرب حدود ۱.۵ درصد و از تولید روی حدود ۱.۹ درصد است.

کرومیت

تولید جهانی این ماده معدنی سالانه به‌حدود ۴۵ میلیون تن می‌رسد که از این میزان سهم ایران حدود یک درصد از کل این بازار است.

زغال‌سنگ و کک

کل تولید جهانی زغال‌سنگ به حدود ۸ میلیارد تن می‌رسد و سهم ایران از این مقدار حدود ۰.۰۵ درصد است.

فروآلیاژها

در جهان سالانه بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تن انواع فروآلیاژ تولید می‌شود که سهم ایران از این میزان حدود ۰.۵ درصد است.

دیدگاه‌ها و تحلیل‌های ما در خصوص معدن و صنایع معدنی

  • همه
  • بوکسیت و آلومینا
  • زغال‌سنگ و کک
  • سنگ‌آهن
  • فروآلیاژ
  • کرومیت
  • کنسانتره سرب و روی
  • کنسانتره مس
Ferro Nickel Trade-1-4
واردات و صادرات فرو نیکل بر مدار چین و اندونزی

تجارت فرو نیکل طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ افزایش چشمگیری داشته‌است؛ به‌طوری که در بازه مورد بررسی از حدود ۲ میلیون تن، به حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسیده‌است. افزایش قابل توجه تجارت فرو نیکل، ناشی از افزایش تقاضای چین و افزایش عرضه اندونزی است.

Mineral Production and Lead Ingot1-4jpg
افزایش تولید سرب در چین، نوش‌دارویی برای بازار سرب جهانی

تولید جهانی سرب حدود ۲ درصد در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش یافت که این نتیجه افزایش تولید در چین و هند است. ارزیابی می‌شود که تولید جهانی سرب معدنی با ۲.۹ درصد افزایش به ۴.۷۱ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ با مشارکت چین، هند و قزاقستان برسد.

Zinc Production in China-1-3
کاهش غیرمنتظره تولید روی در ماه ژوئن ۲۰۲۲

بیشترین سهم از تولید فلز روی در دنیا به کشور چین تعلق دارد که تقریبا ۳۰ درصد از تولید جهانی روی را در اختیار دارد. همچنین این کشور ۴۸ درصد مصرف فلز روی در جهان را به خود اختصاص داده است؛ بنابراین بزرگ‌ترین مصرف کننده روی نیز به شمار می‌رود.

Lead Concentrate Trade-1-1
واردات کنسانتره سرب در دستان چین

تجارت جهانی کنسانتره سرب در سال ۲۰۲۱ حدود ۲.۸ میلیون تن بود که نسبت به سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰۰ هزار تن کاهش یافت؛ لذا ضمن این‌که افت تجارت ناشی از همه‌گیری کووید- ۱۹ در سال ۲۰۲۰ جبران نشد، بلکه کاهش ۴ درصدی نیز در این سال اتفاق افتاد.

Global Alumina Production By Region-1-4
تولید آلومینا در جهان دامن‌گیر جنگ اکراین و روسیه شد

آغاز جنگ اوکراین و روسیه و در پی آن کمبود عرضه گاز طبیعی در اروپا، موجب افزایش شدید قیمت حامل‌های انرژی و در نتیجه منجر به کاهش جهانی تولید آلومینا به‌ویژه در اروپا و آمریکای جنوبی شد. با توجه به تداوم این شرایط، پیش‌بینی می‌شود بازار این محصول در آینده‌ای بسیار نزدیک دچار مخاطراتی شود.

Performance of MMK 2021-1-8jpg
درآمد شرکت آلومینا در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۲۰ درصد افزایش یافت

میزان فروش شرکت آلومینا در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۳ میلیون تن بود که در مقایسه با سال گذشته تغییری نداشت؛ اما از سال ۲۰۱۷ به‌طور کلی میزان فروش این شرکت روندی صعودی داشته است. میزان تولید آلومینای این شرکت در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال گذشته به دلایل مختلفی کاهش یافت.

Trade Of Cryolite - 1-3
گره خوردن تقاضای جهانی کریولیت به تولید آلومینیوم در جهان

میزان صادرات جهانی کریولیت سنتز شده در سال ۲۰۲۱، حدود ۱۱۰ هزار تن برآورد شده است که کانادا با در اختیار داشتن ۲۱ درصد از سهم بازار، بزرگ‌ترین صادرکننده کریولیت در جهان شناخته می‌شود، که آمریکا ۹۹ درصد از سهم صادرات کانادا را در اختیار دارد و بزرگ‌ترین‌ مقصد صادراتی این کشور به‌شمار می‌رود.

Mineral Production and Zinc Ingot-1-4
افزایش مجدد تولید معدنی روی در سال ۲۰۲۱ با ردپای چین

تولید جهانی روی معدنی در سال ۲۰۲۱ به‌حدود ۱۲.۷ میلیون تن رسید که رشد حدود ۴ درصدی را نسبت به سال ماقبل خود نشان می‌دهد؛ اگرچه تولید معدنی در این سال رشد داشت، اما کاهش میزان تولید بازیافتی موجب شد تا مجموع تولید روی تصفیه‌شده سال ۲۰۲۱، تفاوت چندانی با سال ۲۰۲۰ نداشته باشد.

Iron Ore Price-1-3
سویه جدید اومیکرون عامل افت قیمت سنگ آهن در ماه‌های گذشته

در ماه‌های اخیر در سال ۲۰۲۲، به‌دلیل شیوع مجدد کرونا در چین و اعمال قرنطینه‌های جدید، محدودیت‌های این کشور منجر به کاهش رشد اقتصادی آن شد و قیمت سنگ آهن با کاهش همراه بود. گفتنی است در ماه جولای قیمت سنگ آهن حدود ۱۷ درصد کاهش نسبت به ماه قبل یعنی ژوئن را رقم زد.

Norsk Hydro operating 2021-1-4
تولید ۶ میلیون تنی آلومینا در شرکت نورسک هیدرو در سال ۲۰۲۱

تولید آلومینا در شرکت نورسک هیدرو در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۱ در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰، حدود ۱۳.۵ درصد رشد داشت. میزان فروش آلومینا در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۲ میلیون تن بود و این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰ حدود ۲۵.۱ درصد رشد داشت.

lead concentrate-1400-11-2
کنسانتره سرب در گرو صنعت خودروسازی؛ بررسی تجارت جهانی کنسانتره سرب

کنسانتره سرب ماده اولیه جهت فرآوری فلز سرب است که کاربردهای فراوانی خصوصا در صنعت باتری‌سازی دارد. بررسی‌ها حاکی از آن بود که علی‌رغم این‌که چین بزرگ‌ترین تولیدکننده کنسانتره سرب است، به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده این محصول در جهان نیز شناخته می‌شود؛ این امر گویای بالا بودن تقاضای داخلی چین برای این محصول است.

Global Price of Coke-00400-0021-03
به کجا چنین شتابان؛ بررسی روند قیمت جهانی زغال‌سنگ کک‌شو

همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ و کاهش عرضه زغال‌سنگ کک‌شو در پی این رخداد و همچنین سایر مشکلاتی که در تامین این محصول و عرضه آن برای چین و استرالیا پیش آمد، موجب جهش ناگهانی قیمت این محصول شد. با تعدیل شدن مشکلات بازار، زغال‌سنگ کک‌شو، مجدد سیر نزولی را در پیش گرفت.

Trade of Minor Ferroalloys - 00400-0021-4
کشمکش در تجارت فرومولیبدن؛ کره جنوبی، گوی رقابت را از رقیب و تامین‌کننده خود ربود

کره جنوبی یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان فرومولیبدن در جهان شناخته می‌شود. این کشور عمده ماده اولیه مورد نیاز خود را از یکی از مهم‌ترین رقبای خود در بازار تجارت، یعنی شیلی تامین می‌کند. قیمت پایین‌تر عرضه فرومولیبدن از سوی کره جنوبی، به افزایش سهم آن در بازار تجارت جهانی کمک شایانی کرده است.

Coking Coal Production - 00400-0021-03
چین و هند پیش‌قراولان تولید زغال‌سنگ در جهان؛ بررسی تولید جهانی زغال‌سنگ

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده کک در جهان شناخته می‌شود، که با توجه به پیش‌بینی افزایش تولید فولاد چین، تقاضا این کشور برای زغال‌سنگ و بالطبع کک نیز افزایش خواهد داشت. در سال ۲۰۲۰ و در پی همه‌گیری ویروس کرونا، تولید و تقاضای زغال‌سنگ به‌موجب تعطیلی واحدهای تولیدی این کشور، کاهش داشت.

Mineral Chromium-1400-10-26-04
نقش ویژه ترکیه در تجارت کروم معدنی خاورمیانه؛ سیر نزولی تجارت کروم معدنی در منطقه

کشورهای خاورمیانه عمدتا صادرکننده کروم معدنی بوده و واردات سنگ معدن و کنسانتره کروم توسط کشورهای خاورمیانه چندان قابل توجه نیست. صادرات کروم معدنی توسط کشورهای خاورمیانه طی سال‌های اخیر نوسان‌های زیادی را تجربه کرده اما در مجموع می‌توان گفت که میزان صادرات سنگ معدن و کنسانتره کروم از مبدا خاورمیانه روند نزولی داشته است.

Trade of Iron Ore Pellet -00400019-04
تجارت جهانی گندله سنگ آهن؛ با وجود افزایش مصرف، تقاضای خرید گندله کاهش یافت

حجم تجارت گندله سنگ آهن در سال ۲۰۲۰، به‌دلیل همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ و کاهش حجم واردات بسیاری از کشورهای واردکننده این محصول افت داشت. با این حال، چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده این محصول، روندی معکوس را رقم زد و حجم واردات آن در این سال، افزایش چشم‌گیری را ثبت کرد.

Untitled-3
شنا در خلاف جهت جریان مصرف در چین؛ بررسی تجارت جهانی کک

اگرچه فولادسازی به روش FOB که کک یکی از ملزومات آن است، در سطح جهان رو به کاهش است؛ اما همچنان در کشورهای چین و هند به‌عنوان برجسته‌ترین روش تولید فولاد مطرح است. با توجه به تولید فولاد در این دو کشور، پیش‌بینی می‌شود روند تقاضا کک در چین و هند افزایش داشته باشد.

lead-10
کنسانتره روی در مشت چین؛ بررسی تولید جهانی روی معدنی

در سال ۲۰۲۰، میزان ذخایر روی در جهان حدود ۲۵۰ میلیون تن تخمین زده شده است؛ بر اساس آمار ارایه شده توسط سازمان زمین‌شناسی آمریکا، بیشترین ذخایر معدنی روی در استرالیا، چین، مکزیک، پرو و هند قرار دارد و کشور‌های چین، پرو، استرالیا، هند و آمریکا بزرگ‌ترین تولیدکنندگان معدنی روی در جهان هستند.

Trade of Iron Ore Fines & Concentrate-0040018-4
تجارت سنگ آهن دانه‌بندی و کنسانتره؛ فرصتی که در دل یک بحران به چنگ آمد

بخش قابل توجهی از سنگ آهن تولید شده در سطح جهان بین کشورها مورد تجارت قرار می‌گیرد. چین‌به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده این محصول که سالانه بیش از سه‌چهارم سنگ آهن تجارت شده در سطح جهان را وارد می‌کند، نقش به‌سزایی در رشد و توسعه صادرات این محصول ایفا کرده است.

lead & zinc Concentrate-08
نبض کند سرب معدنی جهان زیر دست چین؛ بررسی تولید معدنی سرب در جهان

تولید معدنی سرب طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰، روند نزولی را شاهد بوده است. در سال ۲۰۲۰ ذخایر جهانی سرب ۸۸ میلیون برآورد شده است که بیش‌ترین سهم آن به استرالیا و سپس چین اختصاص دارد؛ درحالی‌که تولیدات کنسانتره چین بسیار بیش‌تر از استرالیا عنوان شده است.

تجارت کروم-1
رشد تولید و تجارت جهانی کروم معدنی؛ ایفای نقش اصلی توسط آفریقای جنوبی و قزاقستان

تولید و تجارت کروم معدنی طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ با افزایش همراه بوده و در این بازه زمانی، نرخ برداشت از ذخایر معدنی کرومیت نیز علی‌رغم نوسانات کاهشی، رشد ملموسی را تجربه کرده است. آفریقای جنوبی و قزاقستان با در اختیار داشتن بیشترین منابع کرومیت، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کروم معدنی در سطح جهان محسوب می‌شوند.

Ferrochrome & Ferrosilicochrome Trade-4
تجارت فروکروم و فروسیلیکوکروم؛ چین و آفریقای جنوبی، بازیگران اصلی تجارت فروکروم

طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ آفریقای جنوبی و چین به‌ترتیب بزرگ‌ترین صادرکننده و واردکننده فروکروم جهان بوده‌اند. قزاقستان نیز بزرگ‌ترین صادرکننده فروسیلیکوکروم در بازه مشابه بوده است؛ البته تجارت این محصول روند نزولی شدیدی را در این بازه طی کرده است.

Untitled-3
افزایش تولید مس تا کجا؟! ظرفیت کنسانتره مس بالا می‌رود

همواره در جهان با پیشرفت در صنایع مختلف از جمله صنعت خودرو، ساختمان‌سازی نیاز به  فلز، مس مشاهده می‌شود. تولید مس معدنی ۲۰ کشور برتر در سال ۲۰۱۹، به بیش از ۱۹ میلیون تن رسید. آمریکای لاتین در سال‌های ۲۰۱۱و ۲۰۱۹ دارای بیش‌ترین سهم در تولید مس معدنی بود.

Buaxite Trading-0030013-03
تجارت بوکسیت در جهان؛ ذخایر بوکسیت در انحصار کشورهای گینه، استرالیا و برزیل

کشورهای گینه، استرالیا، اندونزی و برزیل بزرگ‌ترین صادرکنندگان بوکسیت در جهان هستند که بیش از ۹۵ درصد کل صادرات آن را در اختیار داشتند. در منطقه خاورمیانه نیز به دلیل عدم وجود معادن بوکسیت غنی و با عیار بالا، عمده صادرات سنگ معدن در کشورهای این منطقه کارآیی مناسبی جهت تولید آلومینیوم را دارا نیستند.

Trade Concentrate -0030013-04
واردات کنسانتره مس چین؛ چین همچنان در صدر واردکنندگان بزرگ کنسانتره مس باقی خواهد ماند

میزان تجارت کنسانتره مس، با توسعه اقتصادی و رشد واحدهای ذوب و پالایش کشورها نظیر چین، افزایش یافته‌است. میزان حجم تجارت کنسانتره مس بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ بالغ‌بر ۵۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود.

mo-0020011-04
بزرگان تجارت کنسانتره مولیبدن؛ شیلی و هلند پایه ثابت تجارت مولیبدن معدنی

در جهان بیش از ۳ میلیون و ۶۰ هزار تن مولیبدن معدنی تجارت می‌شود. چین با سهم ۲۸ درصدی بزرگ‌ترین واردکننده مولیبدن معدنی جهان در سال ۲۰۲۰ بود.

Trade of Aluminum-1
بزرگ‌ترین صادرکنندگان آلومینا؛ ۶۹ درصد از تجارت آلومینا به صادرات استرالیا و برزیل اختصاص دارد

بزر‌گ‌ترین کشورهای تولیدکننده آلومینا چین، استرالیا و برزیل بودند که بیش از نیمی از آلومینای جهان را در سال ۲۰۲۰، تولید کردند. هم‌چنین استرالیا و برزیل در رده بزرگ‌ترین صادرکنندگان آلومینا قرار گرفتند که حدود ۶۹ درصد از بازار وارداتی کشورهای جهان را تامین کردند.

تجارت کروم در جهان-1
باز هم ردپای چین؛ بررسی نقش کشورها در تولید و تجارت جهانی کروم معدنی

براساس اطلاعات موجود بیشترین منابع و ذخایر کروم در کشورهای آفریقای جنوبی و قزاقستان واقع شده است و در زمینه تامین تقاضای جهانی کروم معدنی، آفریقای جنوبی نقش اصلی را ایفا می‌کند. ترکیه، هند و فنلاند پس از آفریقای جنوبی و قزاقستان از دیگر تولیدکنندگان معدنی کروم در جهان به‌شمار می‌ورند.

آلومینا-1
بررسی بازار تولید آلومینا؛ چین طلایه‌دار تولید آلومینا در جهان در سال ۲۰۲۰

عدم وجود ذخایر غنی بوکسیت در ایران و از طرفی رشد کاربرد آلومینیوم در صنایع مختلف سبب قرار گرفتن ایران در ردیف کشورهای واردکننده آلومینا شده است و مجتمع تولیدی آلومینای جاجرم نیز تنها تولیدکننده آلومینای ایران است.

Untitled-1
تولید فروآلیاژ در سطح جهان؛ چین پیشتاز در تولید فروآلیاژ

سیلیکومنگنز یک فروآلیاژ جایگزین برای فروسیلیسیم و فرومنگنز است و همین امر آن را به اولین فروآلیاژ پر مصرف جهان تبدیل کرده است. در میان فروآلیاژها بعد از سیلیکومنگنز، به‌ترتیب فروکروم، فروسیلیسیم، فرومنگنز و فرونیکل بیش‌ترین سهم بازار را در میان فروآلیاژها از آن خود کرده‌اند.

Iron Ore 3
تولید سنگ آهن در سطح جهان؛ استرالیا بزرگ‌ترین تولید‌کننده سنگ‌آهن

بخش اعظمی از سنگ آهن استخراجی در صنعت فولادسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید سالیانه سنگ آهن طی چند سال اخیر حدود ۲.۵ میلیارد تن گزارش شد. تولید سنگ آهن در سطح جهانی در ۲ سال اخیر ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به‌ترتیب با کاهش ۰.۴ و ۲ درصد مواجه شد.