فرصت‌های شغلی
ویرایش کنید

صنایع فلزی

ما شما را برای موفقیت در فضای پیچیده و پررقابت امروز، آماده می‌کنیم

برای رفع چالش‌های خود با تیم مشاوره ما در ارتباط باشید.

صنایع فلزی

فلزات بخش بسیار مهمی از مواد پیرامون ما را تشکیل می دهند و خصوصیات متفاوت و گسترده آنها، باعث شده فلزات، عضو جدایی ناپذیری از زندگی روزمره انسان باشد. سهم بالای فلزات در پیشرفت های تکنولوژیک بشر باعث شده صنعت و بازار فلزات، یک گام جلوتر از سایر کالاها پله های رشد را پشت سر بگذارد.
همان طور که اشاره شد، انواع مختلفی از فلزات در طیف گسترده ای از کاربردها، مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال، فلزات پر کاربرد با نام فلزات پایه شناخته می شوند و کاربرد زیاد آهن و فولاد باعث شده فلزات پایه، خود به صورت فلزات پایه آهنی و غیر آهنی دسته بندی شوند. علاوه بر فلزات پایه، فلزات دیگری نظیر فلزات کمیاب، فلزات با ارزش و … نیز از دیگر انواع فلزات هستند که هر یک با توجه به خصوصیات ویژه ای که دارند، در صنایع ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرند.
برخی از تقسیم بندی ها، صنایع معدنی مربوط به فلزات را نیز جزو صنایع فلزی قلمداد می کنند. اما در تقسیم بندی مورد استفاده در این سایت، صنایع فلزای به گروهی از صنایع اطلاق می شود که ماده اولیه آنها فلزات باشند و این مواد، طی مراحل مختلفی به محصولات نیمه ساخته و نهایتا تمام شده تبدیل می شوند. به طور مثال، اسلب فولادی تولید شده پس از طی مراحل مختلفی نظیر نورد، عملیات حرارتی، فرم دهی و پوشش، به محصولی تبدیل می شود که در محصول نهایی نظیر خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

آهن و فولاد

در حال حاضر سالانه در جهان بیش از ۱،۸۵۰ میلیون تن فولاد تولید می‌شود که ایران سهم ۱.۵ درصدی از این میزان را به‌خود اختصاص می‌دهد.

آلومینیوم

در سطح جهان سالانه حدود ۶۵ میلیون تن آلومینیوم از منابع معدنی تولید می‌شود که سهم ایران کمتر از ۰.۴ درصد از این مقدار است.

مس

سالانه بالغ بر ۲۰ میلیون تن مس معدنی در دنیا تولید می‌شود که ایران سهمی ۱.۵ درصدی از این تولید دارد.

روی

تولید جهانی این فلز، سالانه کمتر از ۱۴ میلیون تن است که حدود ۱.۵ درصد از این میزان، در ایران تولید و عرضه می‌شود.

سرب

امروزه در جهان سالانه بیش از ۱۲ میلیون تن سرب تصفیه شده در جهان تولید و مصرف می‌شود و سهم ایران در تولید جهانی این فلز کمتر از ۲ درصد است.

نیکل

نیکل فلزی نقره‌ای رنگ با مقاومت به خوردگی بالا حتی در دماهای بالا است؛ بنابراین، عمده کاربرد این فلز در قطعاتی است که مقاومت به خوردگی بالا در آن‌ها مد نظر قرار دارد.

فلزات گران‌بها

ارزش اقتصادی بالا و اطلاق صفت گران‌بها به این دسته از فلزات عمدتا ناشی از دو ویژگی فناناپذیری و همین‌طور کمیاب بودن آن‌ها است.

فلزات کم‌یاب

این فلزات در طبیعت عموما در کنار یکدیگر یافت می‌شوند و به این دلیل که در ساختار پوسته‌ زمین محلی را نمی‌توان یافت که استخراج این فلزات از آن، صرفه‌ی اقتصادی داشته باشد.

دیدگاه‌ها و تحلیل‌های ما در خصوص صنایع فلزی

 • همه
 • آلومینیوم
 • آهن و فولاد
 • اسید سولفوریک
 • روی
 • زغال‌سنگ، کک و انرژی
 • سرب
 • سنگ‌آهن
 • صنایع غیرفلزی
 • فلزات‌ صنعتی غیرپایه
 • فلزات گران‌بها
 • مس
 • مواد شیمیایی
 • نیکل
Newmont performance 2023-04-23-1-4
کاهش سودآوری بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده طلا در ۲۰۲۳

شرکت Newmont با ۵ درصد از کل تولید طلای جهان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا دارای معادن فعال در غنا، استرالیا، اندونزی، نیوزیلند، پرو و ایالت نوادا است که در سال ۲۰۲۳ حدود ۵.۵ میلیون اونس طلا با هزینه تولید پایدار حدود ۱،۴۴۴ دلار به‌ازای هر اونس تولید کرده است.

Saudi Arabia Iron import-1403-04-04-1-4
روند افزایشی مصرف آهن در عربستان به دنبال رشد تولید فولاد این کشور

مصرف فولاد کشور عربستان سعودی به‌عنوان یک کشور در حال توسعه، طی دوره ۱۰ ساله منتهی به ۲۰۲۲ افزایشی بوده‌است. گفتنی است کشور عربستان طی سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فولادسازی و افزایش تولید، قصد دارد نیاز داخلی این کشور را تامین کند.

Battery Materials-1403-04-04-1-5
تولید و تجارت مواد مصرفی در صنعت باتری لیتیوم یون کشور چین

چین از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان باتری‌های لیتیوم یون است. تولید باتری این کشور در سال ۲۰۲۳ به ۲۴ میلیارد و ۵۳۰ میلیون واحد رسید که نسبت به سال ۲۰۲۲، بالغ بر۶۰۰ میلیون واحد افزایش یافت. این حجم، بیش‌ترین حجم تولید کشور چین در طی ۹ سال گذشته برای ساخت باتری‌های لیتیوم یون بوده‌است.

Copper Anode of Zambia-1403-03-30-1-4
زامبیا، بزرگ‌ترین صادرکننده آند مسی در جهان

زامبیا رتبه اول ظرفیت ذوب مس در قاره آفریقا را دارد. تولید مس معدنی آن در سال ۲۰۲۳ حدود ۷۷۷ هزار تن بوده است و هشتمین تولیدکننده مس در جهان محسوب می‌شود. با این حال زامبیا برای تامین خوراک کل ظرفیت واحدهای ذوب خود واردکننده کنسانتره مس است.

Lead Ingot Trade-1403-03-13-1-3
تجارت پر نوسان سرب طی دهه گذشته

کره جنوبی طی ۱۰ سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۳ توانسته با عبور از استرالیا به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده شمش سرب جهان شناخته شود؛ اختلاف ۵۰ هزارتنی در صادرات شمش سرب کره جنوبی نسبت به استرالیا در سال ۲۰۲۲ به ۱۰۰ هزار تن در سال ۲۰۲۳ رسیده است.

Zinc production in china-1403-03-13-1-4
افزایش تولید روی چین در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳

مطابق با آمار USGS تولید روی معدنی چین در سال ۲۰۲۲ معادل ۴ میلیون و ۴۰ هزار تن (روی محتوی) بوده که تقریبا در سال ۲۰۲۳ تکرار شده است. با این حال تولید شمش روی این کشور در سال ۲۰۲۳ رشد حدود ۵ درصدی را نسبت به سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد.

Refined Lead Production in China-1403-03-09-1-4
بررسی بازار سرب تصفیه شده چین و کاربرد‌های آن

طی دوره مورد نظر، کشور چین به‌طور متوسط سالانه حدود ۵ میلیون تن شمش سرب تصفیه شده تولید‌ کرده‌است. روند تولید شمش سرب در این کشور افزایشی بود و طبق برآورد‌های انجام شده نرخ رشد مرکب سالانه تولید آن برابر با حدود ۶.۴ درصد بوده‌است.

Sulfuric Acid Imports of Congo-1403-03-01-1-5
کنگو اولین تامین‌کننده کبالت و چهارمین تولیدکننده مس در جهان

کنگو به‌واسطه دسترسی به ذخایر عظیم مس و عمدتا مس اکسیدی، بزرگ‌ترین تولیدکننده مس آفریقا و سومین تولیدکننده بزرگ مس جهان در سال ۲۰۲۳ است. این کشور همچنین بزرگ‌ترین تولیدکننده جهانی کبالت است که این موضوع تقاضای زیاد اسید سولفوریک این کشور را به دنبال داشته است.

USA Zinc Ingot Import-1403-03-01-1-4
کانادا و مکزیک؛ عمده تامین‌کنندگان شمش روی در بازار وارداتی آمریکا

واردات شمش روی آمریکا طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۳ دارای فراز و نشیب‌هایی بوده است؛ اما این کشور همواره بیش از ۶۰۰ هزار تن شمش روی و عمدتا از مبدا دو کشور کانادا و مکزیک وارد کرده است؛ بیشینه مقدار واردات در سال ۲۰۲۰ به مقدار ۸۰۵ هزار تن بوده است.

Cryolite & agriculture industry-1403-02-26-1-4
بررسی تناژ مصرفی صنایع آلومینیوم و واردات کریولیت در صنعت آمریکا

ایالات متحده آمریکا یکی از بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده کریولیت در سرتاسر دنیا است که در رتبه دوم واردکننده‌های این محصول قرار دارد و بیش‌ترین مقدار واردات آن توسط کشور همسایه خود، کانادا صورت می‌گیرد. با این حال مصرف کریولیت در صنایع آلومینیوم این کشور در چندین سال اخیر کاهش یافته‌است.

Trade of Cryolite-1403-02-24-1-5
نقش ایالات متحده آمریکا و کانادا در صدر صادرات و واردات کریولیت جهان

طبق آمار منتشر شده، حجم صادرات کریولیت در سال ۲۰۲۳، ۸۹.۴ هزار تن اعلام شده‌است. روند نزولی حجم تجارت کریولیت دنیا و همچنین افزایش صادرات کشورهای کانادا چین و هلند به کشورهای برتر وارداتی، آمریکا، برزیل و مالزی منجر به افزایش سهم این کشورها در بازار تجارت جهانی کریولیت طی سال‌های اخیر شده‌است.

Copper+Wirerod+in+Mexico+and+Canada-1403-02-19-1-4
بررسی عوامل موثر در سهم کانادا و مکزیک در تامین مفتول مسی آمریکا

طی دوره مورد نظر، کشور ایالت متحده آمریکا رتبه نخست در واردات مفتول مسی جهان داشته‌است. حجم واردات مفتول مسی آمریکا طی این دوره به‌طور متوسط حدود ۱۵۶ هزار تن برآورد شد. کشور‌های کانادا و مکزیک به‌عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان مفتول مسی آمریکا در سال‌های اخیر بوده‌اند.

China Steel Corporation-1403-02-19-1-4
کاهش درآمد عملیاتی شرکت فولاد چین در سال ۲۰۲۲

درآمد عملیاتی و سود ناخالص شرکت CSC در سال ۲۰۲۲ کاهش یافت. درآمد عملیاتی این شرکت در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال قبل از آن حدود ۴.۰ درصد کاهش داشت. همچنین افزایش هزینه‌های عملیاتی در این سال موجب شد که سود ناخالص این شرکت افت ۶۶.۵ درصدی داشته‌باشد.

Aluminum-1403-02-11-1-5
آلومینیوم؛ خواص کم نظیر، همیشه کاربردی و مورد توجه

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده آلومینیوم در دنیا هستند. واردات آلومینیوم خام آمریکا در سال ۲۰۲۳ بیش از ۴ میلیون تن یعنی حدود ۱۵ درصد از کل تجارت آلومینیوم دنیا است. چین با تولید ۴۱ میلیون تن، معادل ۵۸ درصد از کل تولید دنیا در این سال را به خود اختصاص داده است.

Turkey's Zink Imports-1403-02-11-1-4
ایران بزرگ‌ترین تامین‌کننده شمش روی ترکیه

ترکیه با وجود داشتن ذخایر روی و نیاز صنعتی به شمش روی برای گالوانیزاسیون، تهیه آلیاژها و پوشش‌دهی فلزات، تولید معدنی خود را به‌صورت کنسانتره صادر کرده و شمش روی را از کشورهای دیگر وارد می‌کند. علت اصلی این مساله مصرف سوخت بالا برای ذوب روی و گران بودن انرژی در ترکیه است.

Trade of Copper Wirerod-1403-02-04-1-3
بررسی واردات مفتول‌های مسی در بازار آمریکا و بزرگ‌ترین تامین‌کننده‌های آن

آمریکا بزرگ‌ترین کشور واردکننده مفتول مسی در دنیا است و بزرگ‌ترین تامین‌کننده‌های آن، کشورهای کانادا، مکزیک، امارات متحده عربی و کره جنوبی هستند. در این میان کشور کانادا با صادرات ۱۷۰ هزار تن به این کشور طی سال ۲۰۲۳، در رتبه اول مهم‌ترین تامین‌کننده قرار می‌گیرد.

Codelco Performance FY2022-1403-01-29-1-5
کاهش درآمد بزرگ‌ترین تولیدکننده مس جهان با افت عیار معادن

شرکت Codelco بزرگ‌ترین تولیدکننده مس جهان با بهره‌برداری از ۷ معدن مختلف فعال، یک واحد ذوب و همچنین مشارکت با ۳ شرکت معدنی است. مجموع ذخایر مس این شرکت در سال ۲۰۲۲ حدود ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و تولید مس معدنی آن ۱ میلیون و ۵۵۲ هزار تن (مس محتوی) است.

GDP of China-1403-01-28-1-4
بررسی تغییرات GDP چین و تاثیر آن بر میزان تقاضا و قیمت مس

تولید ناخالص داخلی (GDP) چین در سال ۲۰۲۳، حدود ۱۷ تریلیون دلار  بود و چین پس از آمریکا، بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است. این شاخص، نسبت به سال ۲۰۲۲، حدود ۵ درصد رشد کرد. این نرخ رشد، کمتر از مقدار پیش‌بینی شده توسط صندوق بین‌المللی پول بود.

Cobalt and Lithium battery-1403-01-21-1-4
نقش کبالت در تولید باتری‌های لیتیومی مورد استفاده در صنایع الکترونیکی

در تولید باتری‌های لیتیوم یونی از عنصر کبالت به‌عنوان کاتد استفاده می‌شود و عمده کبالت تولید شده در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. باتری‌های لیتیوم یونی باتری‌های قابل شارژ هستند که در مقایسه با محصولات مشابه راندمان انرژی بالاتر و طول عمر بیشتری دارند.

Import of Crude Steel -1402-12-23-1-5
چین بزرگ‌ترین واردکننده فولاد خام در سال ۲۰۲۲

تجارت فولاد خام در جهان در سال ۲۰۲۲ معادل ۵۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش ۲۵.۸ درصدی داشته‌است. روند واردات فولاد خام توسط کشورهای جهان طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ متغیر و میانگین آن رقمی معادل ۶۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن بود.

Antofagasta Performance 2023-1402-12-16-1-4
تاثیر تعیین‌کننده مس بر درآمد و سود شرکت Antofagasta

تولید مس و محصولات جانبی آن با اختصاص سهم ۸۰ درصدی از کل ظرفیت تولید شرکت Antofagasta به‌خود، تعیین‌کننده اصلی درآمد و سود این مجموعه هستند. در سال ۲۰۲۳ با ثبات تقریبی قیمت مس و همچنین افزایش تولید این محصولات، علی‌رغم کاهش ۲.۴ درصدی حاشیه سود، درآمد مجموعه نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش یافت.

BHP Performance FY2023-1402-12-16-1-5
کاهش فروش ۱۱.۲ میلیارد دلاری BHP در سال مالی ۲۰۲۳

شرکت BHP در زمینه زغال‌سنگ، مس، سنگ آهن و نفت در سراسر جهان فعالیت می‌کند. نیکل و پتاس نیز از جمله دیگر فعالیت‌های تولیدی این شرکت محسوب می‌شود. این شرکت با تصویب سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۲۱ به بازار پتاس ورود کرد.

Coal USA-1402-12-08-1-5
کاهش سهم آمریکا در تولید زغال‌سنگ جهان

تولید و مصرف زغال‌سنگ در جهان در دهه اول قرن بیستم رشد زیادی داشت که افزایش جمعیت و رشد صنایع از علل اصلی آن به شمار می‌روند. در سال‌های اخیر با توسعه منابع انرژی تجدیدپذیر و سوخت‌های پاک‌، سعی بر این بود که تولید و مصرف این سوخت فسیلی کاهش یابد.

JSW Steel-1402-11-25-1-4
افزایش تولید فولاد شرکت JSW در سال مالی ۲۰۲۳

شرکت JSW در سال مالی ۲۰۲۳ حدود ۲۴.۲ میلیون تن فولاد تولید کرد که نسبت به سال مالی قبل از آن رشد ۲۴ درصدی را نشان می‌دهد. این رقم بالاترین میزان تولید این شرکت در پنج سال اخیر بوده‌است. حجم فروش فولاد این شرکت نیز در این سال با رشد ۲۳ درصدی مواجه شد.

Crude Steel Production-1-3
کاهش ۷۷ میلیون تنی تولید فولاد خام در سال ۲۰۲۲

روند تولید فولاد خام در دنیا، طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ صعودی بوده‌ است، به‌طوری که نرخ رشد مرکب سالانه تولید این محصول حدود ۱.۵ درصد محاسبه شد. در سال ۲۰۲۲ تولید فولاد خام حدود یک میلیارد و ۸۹۰ میلیون تن بود که در مقایسه با سال ۲۰۲۱ حدود ۳.۹ درصد افت را نشان می‌دهد.

Nucor Steel-102-11-12-1-7
سال ۲۰۲۲ سودآورترین سال در تاریخ شرکت Nucor ثبت شد

سود خالص شرکت Nucor در سال ۲۰۲۲ به ۸ میلیارد و ۷۹ میلیون دلار رسید که بالاترین میزان این شاخص در تاریخ این شرکت محسوب می‌شود. با وجود کاهش حجم فروش این شرکت در سال ۲۰۲۲، درآمد حاصل از فروش و سود خالص شرکت در مقایسه با سال ۲۰۲۱ رشد داشتند.

Vanadium Production-1402-11-04-1-4
چین، منبع غنی عنصر وانادیم و بزرگ‌ترین تولیدکننده جهان

در سال ۲۰۲۲، حجم تولید جهانی وانادیم به ۱۰۰ هزار تن رسید که در مقایسه با سال ۲۰۲۱، به میزان ۵ هزار تن کاهش داشته است. کشورهای چین، روسیه، آفریقای جنوبی، برزیل و آمریکا از تولیدکنندگان فلز وانادیم در جهان هستند و چین ضمن داشتن بیشترین ذخیره، بیشترین میزان تولید را در اختیار دارد.

Secondary Zinc Production-1402-10-26-1-4
روند افزایشی تولید روی ثانویه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ در دنیا

تولید روی در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ روند صعودی داشت. تولید در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن بود و در سال ۲۰۲۲ با افت ۴.۱ درصدی به حدود ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کاهش یافت. تولید فلز روی از منابع معدنی و ثانویه (ضایعات گالوانیزه و برنج) تامین می‌شود.

Coal Trade - 1402-10-24-1-4
اندونزی در جایگاه بزرگ‌ترین صادرکننده زغال‌سنگ جهان در سال ۲۰۲۲

در سال ۲۰۲۲ حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن زغال‌سنگ به نقاط مختلف جهان صادر شد. اندونزی، استرالیا و روسیه به‌ترتیب بزرگ‌ترین صادرکنندگان زغال‌سنگ در سال ۲۰۲۲ بودند. این کشورها در این سال مجموعا ۹۰۰ میلیون تن زغال‌سنگ از انواع حرارتی و کک‌شو صادر کردند.

Manganese in the production of Chinese steel-1402-10-19-1-5
مصرف منگنز در صنعت فولادسازی چین طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲

چین به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان، وارد‌کننده بیش از ۵۰ درصد منگنز تولیدی جهان است. بیش از ۹۰ درصد منگنز تولیدی در جهان در صنعت فولادسازی استفاده می‌شود. میزان مصرف منگنز چین طی ۱۰ سال اخیر به‌طور متوسط بیش از ۱۰ میلیون تُن در سال بوده‌است.

Telecom Cable Trade 2022-1402-10-18-1-6
رشد ۱۵.۸ درصدی تجارت جهانی انواع کابل‌های مخابراتی در سال ۲۰۲۲

از کابل‌های مخابراتی برای انتقال انواع داده و سیگنال‌های مخابراتی استفاده می‌شود. کابل‌های مخابراتی به دو دسته کلی کابل‌های مسی و فیبر نوری تقسیم می‌شوند. با رشد مصرف اینترنت و توسعه خطوط انتقال داده در جهان، بازار تقاضای این محصولات نیز با روند رو به رشدی مواجه شده است.

South Africa's Exports of Manganese Ore - 1402 -10-12-1-6
بررسی روند صادرات کانسنگ منگنز آفریقای جنوبی طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲

بزرگ‌ترین صادرکنندگان کانسنگ منگنز جهان طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲  به ترتیب آفریقای جنوبی، گابون و استرالیا بوده‌اند. آفریقای جنوبی به‌عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده سنگ منگنز جهان، به‌طور میانگین در ۱۰ سال اخیر بیش از ۵۷ درصد از بازارتجارت سنگ منگنز جهان را در دست داشته‌است.

Nippon Steel-1402-10-06-1-5
کاهش تولید فولاد شرکت Nippon Steel در سال ۲۰۲۲

شرکت فولاد‌سازی Nippon Steel در سال مالی ۲۰۲۲ حدود ۴۰.۳ میلیون تن فولاد خام تولید کرد. این رقم معادل ۴۵.۹ درصد تولید فولاد خام ژاپن و ۱.۲ درصد تولید فولاد خام جهان است. تولید فولاد خام این شرکت در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ حدود ۹.۳ درصد کاهش داشته‌است.

Winding Wire Trade 2022-1-4
سهم ۲۱ درصدی چین از صادرات سیم لاکی مسی و آلومینیومی در سال ۲۰۲۲

سیم لاکی دارای تنوع زیادی از نظر جنس، نوع روکش، سطح مقطع و ضخامت است و در محصولاتی از جمله ترانسفورماتور، ژنراتور و الکتروموتور کاربرد دارد. نوع سیم لاکی مورد استفاده توسط مصرف‌کنندگان با توجه به کاربرد آن تعیین می‌شود. حجم تجارت سیم لاکی در سال ۲۰۲۲ حدود ۷۳۲ هزار تن بود.

Mn Global Production-1402-08-25-1-4
آفریقای جنوبی و استرالیا بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان منگنز معدنی دنیا

منگنز، فلزی کلیدی در صنایع متالورژیکی در تولید فولاد و چدن است. تولید جهانی این محصول در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ (غیر از سال ۲۰۲۰ به‌دلیل محدودیت‌های همه‌گیری کووید- ۱۹) دارای روندی صعودی بود. مجموع تولید جهانی منگنز در سال ۲۰۲۲ حدود ۲۰ میلیون تن منگنز محتوی بوده است.

Global Mineral production of Titanium-1402-08-16-1-5
روند رو به رشد تولید معدنی تیتانیوم همگام با افزایش مصرف

روند تولید جهانی کنسانتره تیتانیوم در بازه زمانی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ کاملا صعودی بوده‌ و در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۳۴ درصد رشد داشته است. مهم‌ترین منابع تامین تیتانیوم عمدتا کانی‌های معدنی ایلمنیت و روتیل هستند و ذخایر جهانی تیتانیوم از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ حدود ۲۵ درصد کاهش‌یافته است.

Molybden 2022 -1402-08-16-1-5
افت حدود ۱۴ درصدی تجارت جهانی کنسانتره مولیبدن در سال ۲۰۲۲

در سال ۲۰۲۲ کشورهای شیلی، آمریکا و پرو بیشترین سهم را در صادرات کنسانتره مولیبدن به خود اختصاص دادند. سهم شیلی از کل صادرات در این سال حدود ۳۳ درصد، آمریکا حدود ۱۷.۸ درصد و پرو تقریبا ۱۷.۵ درصد برآورد شد. حجم صادرات کنسانتره مولیبدن شیلی در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۸۸ هزار تن بود.

Tin Producers-1402-08-14-1-6
کشورهای آسیای شرقی بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان قلع دنیا

قلع، فلزی تقریبا کمیاب در زمین بوده و حد اقل نیمی از کشورهای دارای معادن قلع فعال و بزرگ‌ترین آن‌ها در آسیای شرقی واقع شده‌اند. طبیعتا سالانه بالاترین میزان تولیدات قلع در جهان در اختیار این کشورها قرار دارد. مجموع تولید جهانی قلع در سال ۲۰۲۲، معادل ۳۱۰ هزار تن قلع محتوی بوده است.

Ferro Nickel Trade-1402-08-14-1-4
رکورد شکنی اندونزی و چین در تجارت فرو نیکل

تجارت فرو نیکل طی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ افزایش چشمگیری داشته‌ است. در بازه زمانی مورد بررسی به‌طور میانگین حدود ۳ میلیون و ۸۷۰ هزارتن فرو نیکل تجارت شده است. افزایش قابل توجه تجارت فرو نیکل ناشی از افزایش تقاضای چین و افزایش عرضه اندونزی است.

Severstal-1402-08-03-1-5
افزایش ۱۷۹ درصدی سود شرکت Severstal در سال ۲۰۲۱

درآمد و سود شرکت Severstal در سال ۲۰۲۱ رشد قابل توجهی داشت. علت این امر افزایش تولید و همچنین افزایش قیمت محصولات فولادی در این سال بود. در سال ۲۰۲۱ درآمد و سود این شرکت به ترتیب ۶۹ درصد و ۱۷۹ درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشته ‌است.

FLSmidth -1402-08-03-1-4
شرکت FLSmidth، پیش‌رو در تولید تجهیزات معدنی و ارایه تکنولوژی

شرکت FLSmidth در زمینه تولید و ارایه خدمات برای تجهیزات مورد استفاده در معادن و صنعت سیمان مشغول به فعالیت است. تجهیزات تولید شده در معادن فلزاتی مانند مس، طلا، نیکل، روی و لیتیم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۹ درصد از درآمد شرکت از ارایه خدمات به دست آمد.

Price & Inventory Of Lead Ingots-1402-07-25-1-5
بورس شانگهای و بورس فلزات لندن؛ افزایش موجودی شمش سرب در فصل سوم سال ۲۰۲۳

روند موجودی شمش سرب در انبار بورس آتی شانگهای از ماه ژانویه تا پایان ماه سپتامبر افزایش یافته و از میزان ۴۸ هزار تن به میزان ۶۸ هزار تن رسیده است. اگرچه قیمت شمش سرب افزایش و کاهش را تجربه کرده اما روندی تقریبا یکنواخت در طی سه فصل داشته است.

Cleveland Cliffs-1402-07-19-1-4
شرکت Cleveland Cliffs بزرگ‌ترین تولیدکننده ورق فولادی در آمریکای شمالی

تولید فولاد شرکت Cleveland Cliffs در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۵.۲ میلیون تن بود که نسبت به سال قبل از آن ۸.۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد. بیش از ۹۰ درصد فولاد این شرکت در سال ۲۰۲۲ از طریق کوره‌های بلند و مابقی از طریق کوره‌های قوس الکتریکی تولید شد.

Lead production in china-1402-07-12-1-4
کاهش تولید سرب چین در سال ۲۰۲۳

چین از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سرب و همچنین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده آن به‌ویژه در بخش خودروسازی در جهان است. تولیدکنندگان بزرگ چین دو گروه معدنی به نام Zijin و Silver corp metals هستند. کشورهای استرالیا، ایالات متحده و پرو نیز از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سرب در جهان به شمار می‌روند.

Economic-1402-07-12-1-3
عوامل اصلی محدودکننده قیمت‌ها در سال ۲۰۲۳

چشم‌انداز خوش‌بینانه رشد اقتصادی طی سال ۲۰۲۳ جای خود را به نوسان قیمت‌ها و رکود طی نیمه نخست سال داد؛ چرا که تلاش چین برای بازیابی اقتصادی، عدم‌قطعیت رشد اقتصادی غرب و تحقق کُند تقاضای ناشی از «گذار به انرژی‌های پاک»، قیمت بسیاری از کامودیتی‌ها را با حمایت ضعیف روبه‌رو کرد.

Trade of Scrap Lead Acid Batteries-1402-07-04-1-4
سهم ۶۳.۹ درصدی قراضه و باتری‌های فرسوده سرب- اسید در تولید سرب

روند تولید سرب ثانویه در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ صعودی بود. تولید سرب ثانویه در سال ۲۰۲۱ حدود ۷ میلیون و ۸۳۰ هزار تن بود که با رشد ۰.۴ درصدی در سال ۲۰۲۲ به حدود ۷ میلیون و ۸۶۰ هزار تن افزایش پیدا کرد. در دوره مورد بررسی تولید سرب از منابع معدنی کاهش یافت.

Zinc production in china -1402-06-29-1-4
افزایش تولید روی چین در سال ۲۰۲۳ تا آخر ماه آگوست

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده روی و همچنین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده آن در جهان است. از طرفی به‌دلیل تقاضای زیاد در چین، این کشور از واردکنندگان این محصول نیز محسوب می‌شود. بیش‌ترین مصرف روی در تولید فولاد گالوانیزه است که در بخش ساخت و ساز و خودرو استفاده می‌شود.

Tin Concentrate Trade-1402-06-29-1-4
میانمار و چین برترین‌های صحنه‌ی صادرات و واردات قلع

میانگین تجارت جهانی کنسانتره قلع در بازه زمانی ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ حدود ۲۴۷ هزارتن بوده‌است؛ تجارت کنسانتره قلع در این بازه به‌طور متوسط با افزایش همراه بوده است. آمار تجارت کنسانتره قلع بیانگر آن است که چین بزرگ‌ترین واردکننده و میانمار برترین صادرکننده کنسانتره قلع در جهان است.

CO2 Emissions in Aluminum-1402-06-22-1-4
انتشارات کربنی قابل توجه کشور چین برای تولید هر تن آلومینیوم اولیه

به‌طور میانگین انتشارات کربنی حاصل از تولید یک تن آلومینیوم کشور چین در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ حدود ۱۲ تن بود. در دوره مورد بررسی روند انتشارات کربنی برای تولید هر تن آلومینیوم چین، نزولی بود. در سال‌های اخیر، میزان برق مصرفی حاصل از نیروگاه‌های برق‌آبی و هسته‌ای در تولید آلومینیوم چین افزایش پیدا کرد.

Aurubis-1402-06-22-1-4
بازیافت حدود ۱،۱ میلیون تن قراضه مس در شرکت آروبیس

به‌طور کلی رشد استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان نیازمند افزایش حجم تولید فلز مس است. به‌ازای تولید هر یک مگاوات انرژی برق از پنل‌های خورشیدی به‌طور متوسط حدود ۷ تن مس مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید هر ۳ مگاوات برق تولیدشده از توربین‌های بادی، به حدود ۴،۷ تن مس نیازمند است.

Carbon Anode Price-1402-06-07-1402-06-07-1-3
چین؛ غول جهانی در بازار آلومینیوم و یکه‌تاز بازار آند کربنی

آند کربنی در تولید آلومینیوم و در سلول‌های احیا کاربرد دارد و وظیفه آن هدایت جریان الکتریسیته است. این محصول الکترودی است که از کربن ساخته شده یا از کربن به عنوان رسانای اصلی خود استفاده می‌کند. 

Gold Producers & Consumers-1402-06-16-1-4
چین؛ همچنان بازیگر اصلی صنعت طلای جهان

در سال ۲۰۲۲ بیش از ۳،۴۰۰ تن طلای معدنی توسط کشورهای مختلف تولید شده است که بیشترین میزان تولید مربوط به قاره آمریکا و آفریقا است؛ اگرچه کشورهای آفریقایی بیشترین میزان تولید را به‌خود اختصاص داده‌اند؛ اما هیچ یک از کشورهای آفریقایی به ‌تنهایی جایی در میان ۵ تولیدکننده برتر معدنی طلا ندارند.

Steel Production Technologies & Emissions -1402-06-14-1-4
استفاده از قراضه فولادی روشی موثر جهت کاهش انتشارات کربنی در صنایع آهن و فولاد

حدود ۷ تا ۹ درصد انتشارات کربنی جهان ناشی از فعالیت صنایع آهن و فولاد است. به‌دلیل استفاده از سوخت‌های فسیلی به‌ویژه زغال‌سنگ در این صنعت و آلایندگی بالا ، همواره یکی از دغدغه‌های اصلی کارشناسان محیط زیست جستجوی تکنولوژی‌های پاک‌تر برای تولید فولاد بوده‌ است.

AngloGoldAshanti-1-4
سیطره AngloGold Ashanti بر معادن طلای سه قاره

در سال ۲۰۲۲ بیشترین میزان ذخایر طلا AngloGold Ashanti در کشورهای غنا به مقدار ۲۸۷ تن، کنگو حدود ۱۳۰ تن و کلمبیا ۱۱۹ تن بوده است. با توجه به گزارش‌های موجود در سال ۲۰۲۲ کل منابع معدنی طلا این شرکت حدود ۳،۷۲۵ تن بوده است.

Nickel Concentrate Trade-1402-06-02-1-5
معمای کاهش صادرات و واردات کنسانتره نیکل

در طی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ به‌طور میانگین حدود ۵۳.۹ میلیون تن سنگ معدن و کنسانتره نیکل در جهان تجارت شده که در این سال‌ها نوسان زیادی را تجربه کرده‌ است. آمار تجارت نشان می‌دهد که فیلیپین جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان کنسانتره نیکل در جهان است.

Copper Cathode Trade-1402-05-21-1-4
افزایش تجارت کاتد مس با کاهش قیمت جهانی در سال ۲۰۲۲

در سال‌های اخیر تجارت انواع محصولات مسی روند صعودی داشت. کاتد مس از محصولات مهم بالادست این صنعت است که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ میانگین تجارت آن حدود ۹ میلیون و ۱۹۰ هزار تن برآورد شده است. در سال ۲۰۲۲ تجارت کاتد تقریبا ۱.۲ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش یافت.

Trevali Company Performance-1402-05-18-1-4 (2)
افزایش ۶۱ درصدی درآمد روی شرکت Trevali در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال گذشته

محصول اصلی Trevali فلز روی است که در درجه اول به عنوان یک فلز صنعتی استفاده می‌شود. همچنین این شرکت مواد معدنی سرب، نقره، طلا و مس را به‌عنوان محصولات جانبی روی تولید می‌کند. این شرکت در طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های اکتشاف، استخراج و توسعه و همچنین واحدهای فرآوری مواد معدنی تخصص دارد.

Price & Inventory Of Nickel Ingotes-1402-05-18-1-5
کاهش چشمگیر موجودی انبار نیکل در بورس فلزات لندن در سال ۲۰۲۲

روند قیمتی شمش نیکل در بورس فلزات لندن در سال ۲۰۲۲ افزایشی بوده است. قیمت شمش نیکل به جز ۲ ماه فصل دوم که کاهشی بوده در فصل ابتدایی تا ماه آوریل و فصول سوم و چهارم افزایشی بوده است. موجودی شمش نیکل روندی کاهشی را تا پایان سال ۲۰۲۲ طی کرده است.

Norilsk Company Performance1402-05-10-1-6
تاثیر افزایش قیمت نیکل بر سودآوری Nornickel

تولید نیکل شرکت Nornickel طی سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ روندی نزولی داشته و از میزان ۲۲۵ هزار تن در سال ۲۰۱۹ به میزان ۲۱۹ هزار تن در سال ۲۰۲۲ رسیده است. محدودیت‌های تولید در شرکت موجب شده تولید نیکل کاهش یابد.کم‌ترین میزان تولید در سال ۲۰۲۱ اتفاق افتاده که معادل ۱۹۰ هزار تن بوده است.

Tata Steel-1-4
تولید فولاد شرکت تاتا استیل در سال ۲۳-۲۰۲۲ به ۳۰.۶ میلیون تن رسید

شرکت فولاد‌سازی تاتا استیل در سال مالی ۲۳-۲۰۲۲ حدود ۳۰.۶ میلیون تن فولاد تولید کرد. از این مقدار حدود ۱۹.۸ میلیون تن در هند، ۶.۳ میلیون تن در هلند، ۳.۰۲ میلیون تن در بریتانیا و ۱.۲ میلیون تن در تایلند تولید شد. میزان بازیافت قراضه فولادی این شرکت در این سال ۱۴.۲۲ درصد برآورد شد.

LBMA-1402-04-21-1-4
قیمت طلا زیر تیغ سیاست‌های فدرال رزرو

انجمن بازار شمش فلزات گران‌بهای لندن (LBMA) یک انجمن تجاری بین المللی است که مرجع جهانی قیمت‌گذاری فلزات گران‌بهایی چون طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم است. ۱۵۰ سازمان و شرکت از سراسر جهان در این انجمن عضویت دارند که شامل بسیاری از بانک‌های مرکزی، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، شرکت‌های معدنی، تولیدکنندگان، پالایشگاه‌ها (Refinery) و سازندگان می‌شود.

Novelis Operating 2017-1402-04-17-1-4
درآمد ۱۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری شرکت ناولیس در سال مالی ۲۰۲۱

نرخ رشد مرکب سالانه فروش محصولات نورد تخت آلومینیومی شرکت ناولیس از سال مالی ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ حدود ۴.۹ درصد بود. بیشترین حجم فروش محصولات این شرکت در سال مالی ۲۰۲۱ بود. میزان EBITDA بر تن در سال مالی ۲۰۲۱ حدود ۵۳۰ دلار بود که در مقایسه با سال گذشته ۱۱.۸ درصد رشد داشت.

Mitsubishi-1402-04-12-1-5
میتسوبیشی، سهام‌دار بزرگترین معادن مس در جهان و تولیدکننده محصولات پایین‌دست مس

تولید محصولات مسی شرکت میتسوبیشی تحت نظر یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت به نام Mitsubishi Materials صورت می‌گیرد. تولید فلزات غیرآهنی، سرامیک، شیشه، پلاستیک و مدیریت منابع انرژی از جمله وظایف این زیرمجموعه برشمرده می‌شود. می‌توان گفت مس مهم‌ترین فلز غیرآهنی تولیدی در شرکت Mitsubishi Materials است.

Hindalco Operating 2017-1402-04-04-1-4
۴۰.۵ درصد حاشیه EBITDA در بخش آلومینیوم شرکت هیندالکو در سال مالی ۲۰۲۱

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت هیندالکو در زنجیره آلومینیوم است. تولید آلومینا این شرکت در سال مالی ۲۰۲۱ حدود ۳ میلیون و ۲۴۰ هزار تن بود و میزان تولید آلومینیوم در این سال حدود یک میلیون و ۲۹۰ هزار تن بود. تولید کاتد مس این شرکت در سال مالی ۲۰۲۱ حدود ۳۵۹ هزار تن بود.

Anglo American1-4
شرکت Anglo American پیشرو در استخراج و تولید انواع فلزات گران‌بها

شرکت Anglo American یکی از بزرگترین شرکت‌های معدنی در جهان است که در زمینه استخراج و عرضه فلزات زیادی از جمله مس، الماس، پلاتین، طلا، سنگ آهن، زغال‌سنگ متالوژیکی و حرارتی، نیکل، منگنز، پالادیوم و رادیوم فعالیت می‌کند. این شرکت بزرگترین تولیدکننده فلز پلاتین در جهان محسوب می‌شود.

Teck Company Performance-1402-03-24-1-4
افزایش سود ناخالص از فروش کنسانتره روی در مقابل زیان ناخالص از فروش شمش روی

میزان تولید روی طی سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ روندی صعودی را طی کرده است. طی چهار سال اخیر به‌طور متوسط ۶۲۰ هزار تن روی محتوی کنسانتره و ۲۸۰ هزار تن روی تصفیه شده تولید کرده است. درآمد حاصل از فروش روی و شمش روی در ۴ سال مورد بررسی نیز افزایش یافته است.

DRI-1402-03-20-1-4
هند و ایران بزرگترین تولید‌کنندگان آهن اسفنجی در جهان در سال ۲۰۲۱

در سال ۲۰۲۱، هند و ایران در صدر تولیدکنندگان آهن اسفنجی جهان قرار گرفتند. این دو کشور مجموعا بیش از نیمی از آهن اسفنجی جهان را تولید کردند. دسترسی به معادن بزرگ سنگ آهن و وجود منابع عظیم انرژی، موجب شده که این کشورها پتانسیل بالایی جهت تولید این محصول داشته باشند.

Newmont Performance-1402-03-17-1-4
Newmont بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده طلای جهان

Newmont شرکت استخراج معادن و فلزات آمریکایی است که در زمینه تولید و بازاریابی طلا، نقره، مس و زغال سنگ فعالیت می‌کند و به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده طلای جهان شناخته می‌شود. این شرکت در سال ۲۰۲۲ نیز جایگاه خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده طلای جهان حفظ کرده است.

Fresnillo -1402-03-10-1-4
Fresnillo یک عنصر کلیدی برای بازار نقره جهان

Fresnillo حدود ۲۳ درصد از کل نقره جهان را در سال ۲۰۲۲ تولید کرده است. درسال ۲۰۲۳ انتظار می‌رود که تولید نقره این شرکت در محدوده ۵۷ تا ۶۴ میلیون اونس و تولید طلای آن در محدود ۵۹۰ تا۶۴۰ هزار اونس باشد. پیش‌بینی می‌شود این شرکت ۶۳۰ میلیون دلار در بخش معدن سرمایه‌گذاری داشته باشد.

Price & Inventory Of Zinc Ingot-1402-03-10-1-4
افزایش چشمگیر موجودی شمش روی در بورس شانگهای در دو ماه فوریه و مارس

در ۵ ماه نخست سال ۲۰۲۳ روند تغییرات قیمت شمش روی در معاملات بورس شانگهای و فلزات لندن ، مشابه بوده و روندی کاهشی داشته است. همچنین روند موجودی انبار شمش روی در این دو بورس تقریبا مشابه است و به‌طور کلی افزایش موجودی در طی ۵ ماه اتفاق افتاده است.

Aluminum Scrap Trade 2013-2022-1-4
۱۸.۴ درصد از تجارت قراضه آلومینیومی دنیا در دست آمریکا

نرخ رشد مرکب سالانه تجارت قراضه آلومینیوم از سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۲۲ حدود ۶.۴ درصد بود. در سال ۲۰۲۱، پس از واکسیناسیون همگانی در برابر بیماری کووید-۱۹ تجارت قراضه حدود ۲۲.۴ درصد در مقایسه با سال ۲۰۲۰ رشد داشت. میزان تجارت این محصول در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود.

Copper Market Outlook-1-6
هدف ۱۰،۰۰۰ دلار بر تنی برای قیمت مس

اگرچه بازار مس تصفیه‌شده با عدم قطعیت‌های عرضه و تقاضا دست و پنجه نرم می‌کند، اما انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۳ به سمت کسری عرضه حرکت کند. بنابراین، دستیابی به سطح قیمتی ۱۰،۰۰۰ دلار بر تن برای بازار مس یک هدف کوتاه‌مدت و یک مقصد میان‌مدت به‌شمار می‌رود.

Inventory Of Aluminum Ingotes Report-1402-02-20-1-5
روند صعودی قیمت شمش آلومینیوم در بورس لندن و بورس آتی شانگهای

متوسط قیمت آلومینیوم در سال ۲۰۲۱ حدود ۲،۴۸۰ دلار بر تن بود و در سال ۲۰۲۲ به حدود ۲،۷۰۳ دلار بر تن رسید. در سال ۲۰۲۲ متوسط قیمت در مقایسه با سال گذشته حدود ۹.۰ درصدی رشد داشت. یکی از دلایل رشد قیمت، جنگ اوکراین بود که باعث مشکلاتی در عرضه گاز به اروپا بود.

Zinc Ingot Trade-1-4
چین عامل اصلی افت زیاد تجارت روی در سال ۲۰۲۲

روند تجارت شمش روی طی بازه ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ سالانه به‌طور متوسط ۷ درصد کاهش داشته است. تجارت ۵ میلیون تنی در سال ۲۰۱۸ به میزان ۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ رسیده است. از دلایل این کاهش می‌توان جنگ تجاری ایالات متحده و چین و گسترش کووید- ۱۹ در جهان را برشمرد.

Price & Inventory Of Tin Ingotes Second Report-1-4
روند متفاوت موجودی انبار قلع در دو بورس فلزات لندن و شانگهای در سال ۲۰۲۲

روند قیمتی شمش قلع در بورس فلزات لندن طی سه فصل نخست سال ۲۰۲۲ در مجموع کاهشی بوده و در فصل آخر سال قیمت آن افزایش‌یافته است. روند موجودی انبار این فلز در بورس فلزات لندن تا ماه سپتامبر افزایشی بوده و پس از آن در فصل چهارم با افت مواجه شده است.

Lead Ingot Trade-1-4
زخم برجای مانده از کووید- ۱۹ و جنگ تجاری بر بازار جهانی سرب

تجارت شمش سرب طی بازه ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ روندی نزولی با شیبی ملایم را طی کرده است. تجارت این فلز با نرخ رشد سالانه حدود ۶ درصد کاهش یافته است. بیشترین میزان کاهش سالانه تجارت شمش سرب مربوط به سال ۲۰۲۲ و به‌دلیل عدم تجارت کشور هند بوده است.

Nickel Ingot Trade-1-4
جنگ اوکراین و انتخابات آمریکا؛ بازیگران صحنه تجارت نیکل

چین به تنهایی حدود یک چهارم از شمش نیکل جهان را وارد می‌کند. آمریکا با ۱۲ درصد و آلمان با ۸ درصد دیگر واردکنندگان بزرگ شمش نیکل به‌شمار می‌روند. در سمت مقابل روسیه، کانادا و نروژ به‌ترتیب به‌عنوان سه صادرکننده برتر، در مجموع حدود ۴۵ درصد از کل صادرات جهان را در دست دارند.

EGA Operating 2017-2021-1-4
کاهش ۱.۵ درصدی نرخ شدت انتشار گازهای گلخانه‌ای شرکت EGA در سال ۲۰۲۱

به‌طور کلی تولید آلومینیوم اولیه در شرکت EGA از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ روند نزولی داشت. در سال ۲۰۲۱ میزان تولید آلومینیوم این شرکت حدود ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار تن بود که در مقایسه با سال ۲۰۲۰ حدود ۰.۲ درصد افت داشت. درآمد این شرکت در سال ۲۰۲۱ حدود ۳۶.۱ درصد رشد داشت.

Alba Operating 2017-2021-1-4
تولید یک میلیون و ۵۶۰ هزار تنی آلومینیوم شرکت آلبا در سال ۲۰۲۲

تولید آلومینیوم پرایمری در شرکت آلبا از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ روند صعودی داشت. در سال ۲۰۲۱ میزان تولید آلومینیوم در این شرکت حدود ۰.۸ درصد رشد داشت و به یک میلیون و ۵۶۰ هزار تن رسید. در سال ۲۰۲۱ بدون افزایش ظرفیت و با استفاده از فناوری جدید میزان تولید را افزایش داد.

Gold Fragmented Industry-1-7
مسیر طولانی ادغام و خرید در صنعت جهانی طلا

پس‌از فرآیند ادغام دو شرکت معدنی Barrick Gold و Randgold در ماه مارس ۲۰۱۹، به‌نظر می‌رسد که عصر جدیدی از فعالیت‌های ادغام و خرید در صنعت طلا آغاز شده است. این صنعت به‌شدت پراکنده است؛ به‌گونه‌ای که سهم تولید ۱۰ شرکت بزرگ تولیدکننده از عرضه جهانی طلا، کمتر از ۳۰ درصد است.

Trade of Magnesium-1401-12-25-1-4
منیزیم، به دنبال جایگزین‌شدن سایر فلزات در صنعت خودروسازی

فلز منیزیم به‌دلیل ویژگی‌های خاص متالورژیکی مانند سبکی، استحکام بالا و … در مقایسه با سایر فلزات در بسیاری از صنایع ازجمله صنعت الکترونیک، صنایع هوایی، تجهیزات نظامی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما صنعت خودروسازی بزرگ‌ترین صنعت مصرف‌کننده منیزیم به‌شمار می‌رود.

Antimony Trade-1401-12-25-1-4
آشوب در پی جنگ اوکراین و روسیه

آنتیموان فلزی متخلخل و خاکستری است که عمدتا همراه با سرب آلیاژ پرکاربردی را تولید می‌کند، افزون‌بر این از این فلز در کاربردهای بازدارنده شعله نیز استفاده می‌شود. یکی از وقایعی که تاثیر چشمگیری بر تجارت سنگ و کنسانتره آنتیموان گذاشت جنگ اوکراین و روسیه بود؛ چراکه روسیه از بزرگ‌ترین صادرکنندگان آنتیموان معدنی بود.

Production and Consumption of Cobalt-1401-12-23-1-4
سهم ۷۰ درصدی کنگو از تولیدات معدنی کبالت در جهان

کبالت به‌دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد در صنایع مختلف ازجمله تولید قطعات الکترونیکی به‌ویژه باتری‌های قابل شارژ، تولید ترکیبات مختلف شیمیایی، سرامیک‌ها، کاتالیست‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به پیشرفت روزافزون صنایع مذکور در جهت استفاده از انرژی‌های پاک، روند مصرف این ماده، روبه رشد پیش‌بینی می‌شود.

Copper Anode-1401-12-20 -1-4-
کشور زامبیا، بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده آند مس در آفریقا

کشور زامبیا با تولید حدود ۶۶۰ هزار تن، بزرگترین صادرکننده آند مس جهان در سال ۲۰۲۱ بود که به تنهایی حدود ۴۳ درصد از حجم کل صادرات در این سال را به خود اختصاص داد. این کشور بزرگترین معادن مس قاره آفریقا از جمله کاناسانشی و سنتینل را در خود جای داده است.

Lithuim Production and consumption-1401-12-20-1-4
آسیا، بزرگ‌ترین مشتری بازار لیتیم

لیتیم فلزی سبک و پرکاربرد در صنعت باتری‌سازی است. بزرگ‌ترین ذخایر این فلز در مثلث شیلی، استرالیا و آرژانتین واقع شده است و شیلی میزبان بیش‌ترین ذخایر لیتیم در جهان است؛ این در‌ حالی است که تولید معدنی استرالیا بیشترین سهم از تولید را به‌ خود اختصاص داده است، زیرا استخراج لیتیم تکنولوژی پیچیده‌ای دارد.

Metal titanium trade -1-5
رقابت چین و آمریکا در واردات تیتانیوم فلزی

تیتانیوم فلزی استراتژیک است که در صنایع حساس و کاربردهای ویژه نظیر موتور هواپیما و ساختمان داخلی آن به‌کار می‌رود، ازاین‌رو مصرف‌کنندگان اصلی این محصول اغلب در زمره کشورهای پیشرفته و صنعتی جای می‌گیرند. آمریکا و چین بزرگ‌ترین واردکنندگان فلز تیتانیوم در جهان به‌شمار می‌روند.

Production and Consumption of Magnesium-1-4
چین، قطب اصلی تولید و مصرف فلز منیزیم در جهان

فلز منیزیم حدود ۲.۵ درصد از عناصر پوسته زمین را تشکیل می‌دهد و پس‌از آلومینیوم و آهن، سومین فلز فراوان در ساختار زمین به‌شمار می‌رود و به دلیل سختی زیاد، قابلیت بازیافت بالا و هزینه تولید کم در صنایع مختلف، جهت کاهش وزن محصول بدون تضعیف استحکام کلی محصول مورد نظر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

South32 Operating 2018-1-3
رشد ۴۵.۵ درصدی درآمد شرکت South32 در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱

میزان تولید آلومینا شرکت South32 در سال ۲۰۲۲ حدود ۵ میلیون و ۲۹۰ هزار تن بود که در مقایسه با سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۴ درصد کاهش یافت. یکی از دلایل کاهش تولید آلومینا، آسیب دیدن خط استخراج بوکسیت واحد Brazil Alumina در برزیل بود. روند تولید آلومینیوم از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ صعودی بود.

Vedanta Performance 2023-1-7
تحقق افزایش تولید و توسعه پایدار ودانتا و سوددهی بی‌سابقه

شرکت ودانتا‌ یک مجموعه بزرگ تولید مواد معدنی و فلزی در هند است که تمرکز آن بر تولید روی بوده و علاوه بر آن در تولید دیگر مواد معدنی و انرژی نیز فعالیت دارد. این شرکت علاوه بر سوددهی و جلب اعتماد سهام‌داران، در راستای توسعه پایدار انتشار کربن خود را نیز کاهش داده‌ است.

China Copper Scrap-1-4
افزایش تمایل چین به مصرف قراضه‌های مس داخلی و کاهش واردات قراضه

با افزایش کاربرد مس در تولید محصولات مختلف، مصرف مس در جهان رو به افزایش است. کشور چین بزرگ‌ترین واردکننده و مصرف‌کننده قراضه مس در جهان است و به‌ همین دلیل تاثیر بالایی بر تجارت و بازار قراضه مس می‌گذارد. گفتنی است مقدار صادرات قراضه مسی چین بسیار کمتر از حجم واردات آن است.

Metal tungstan trade-1401-11-25-1-3
تغییر رویه آمریکا و فرصت‌طلبی چین در بازار تنگستن فلزی

تنگستن فلزی استراتژیک است که با توجه به استحکام و نقطه ذوب بالا، کاربردهای ویژه‌ای در صنایع مختلف دارد، از این‌رو تجارت این فلز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است؛ اما تجارت آن در حجم کم انجام می‌شود. همانند بسیاری از فلزات چین پرچم‌دار صادرات این محصول است.

Aluminum Wire & Cables1-4
روند روبه رشد ارزش تجارت سیم و کابل دنیا از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱

به‌طور کلی روند تجارت سیم و کابل از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ صعودی بوده است. ارزش تجارت در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۰۵ میلیارد دلار بود که در مقایسه با سال گذشته حدود ۳۰.۲ درصد رشد داشت. یکی‌از دلایل رشد در سال ۲۰۲۱، واکسیناسیون جهانی در مقابل کووید-۱۹ بود که باعث بازیابی اقتصاد شد.

Manganese Production-1-4
در بازار جهانی کنسانتره منگنز پای چین در میان است

کنسانتره منگنز یکی از محصولات مهمی است که در صنعت آلیاژسازی و باتری‌ها کاربرد فراوانی دارد. بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کنسانتره منگنز در جهان آفریقای جنوبی و استرالیا هستند، اما چین در بازار تجارت این محصول نیز یکه‌تاز است و بیش‌از ۶۷ درصد صادرات جهانی را در انحصار خود دارد.

Copper Scrap-1-3
رونق تجارت قراضه با گران‌تر شدن قیمت مس

با توجه به افزایش قیمت جهانی مس و مسایل زیست‌محیطی ناشی از انتشار کربن دی‌اکسید در سال‌های اخیر، تجارت قراضه مس اهمیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده ‌است. کشورهای آمریکا، آلمان و ژاپن بزرگترین صادرکنندگان قراضه مسی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ بودند. عمده صادرات آمریکا و ژاپن به مقصد چین انجام می‌شود.

Europian Scrap Demand-1-5
بررسی میزان تقاضا برای قراضه‌های فولادی و عوامل موثر بر قیمت آن‌ها در اروپا

اروپا با مجموع ۱۰.۴ درصد از کل تولید فولاد در جهان در رتبه دوم قرار دارد. در سال‌های اخیر به‌دلیل اهمیت دادن به کاهش انتشارات گازهای گل‌خانه‌ای و مصرف بهینه انرژی، توجه ویژه‌ای به استفاده از قراضه‌های فولادی شده که کشورهای اتحادیه اروپا نیز از این قائده مستثنی نیستند.

Aluminum Pipes & Profiles-1-4
چین، بزرگترین صادرکننده لوله و پروفیل آلومینیومی دنیا در سال ۲۰۲۱

به‌طور کلی روند تجارت لوله و پروفیل آلومینیوم در دنیا از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ صعودی بوده است و نرخ رشد مرکب سالانه آن حدود ۱.۷ درصد بود. در سال ۲۰۲۰ میزان تجارت این محصول حدود ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن بود که در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۲.۷ درصد کاهش یافت.

FreeportMcMoran-1-4
معدن گراسبرگ اندونزی دومین معدن بزرگ مس در جهان

شرکت فری‌پورت یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس، طلا و مولیبدن در جهان است. این شرکت ۲ معدن در آمریکای جنوبی، ۹ معدن در آمریکای شمالی و معدن گراسبرگ را در اندونزی دارد. معدن گراسبرگ با ۳۲.۲ میلیارد و معدن Cerro Verde با ۲۷.۹ میلیارد پوند بیشترین سهم را در بین ذخایر مس این شرکت دارند.

KGHM-1-6
شرکت KGHM دومین تولیدکننده نقره و هفتمین تولیدکننده مس در جهان

شرکت لهستانی KGHM یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های مس و نقره در جهان است. این شرکت ۳ واحد ذوب به نام‌های Polska Miedź S.A.، KGHM INTERNATIONAL LTD. و Sierra Gorda دارد. حدود ۸۰ درصد از تولیدات مس این شرکت در سال ۲۰۲۲ در واحد ذوب Polska Miedź S.A. انجام شده‌ است.

Lithium Trade-1-7
لیتیوم عنصری ریز نقش و در عین حال با اهمیت

لیتیوم سبک‌ترین فلز جهان با کمترین چگالی در بین عناصر فلزی است که پتانسیل الکتروشمیایی بالایی دارد. این عنصر در صنعت باتری‌سازی، صنعت شیشه و سرامیک، روان‌کننده‌ها، ریخته‌گری و… مصرف دارد. تولید لیتیوم در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ حدود ۲۱ درصد افزایش‌یافته و به ۱۰۰ هزار تن رسیده است.

GHG Emission from Aluminum Production-1-5
روند نزولی انتشارات کربنی ناشی از تولید آلومینیوم اولیه از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱

از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ انتشارات کربنی به ازای تولید یک تن آلومینیوم اولیه روند نزولی داشته است. در سال ۲۰۱۵ پس از توافقنامه پاریس انتشارات کربنی میزان انتشارات کربنی حدود ۶.۴ درصد نسبت به سال گذشته افت پیدا کرد. یکی از دلایل روند نزولی انتشارات کربنی در بخش آلومینیوم، استفاده از فناوری‌های مدرن است.

Aurubis-1-5
شرکت آروبیس، بزرگ‌ترین تولیدکننده مس در اروپا

براساس گزارش شرکت آروبیس حجم تولید سیم و مفتول مس این شرکت در فصل سوم سال مالی ۲۲/۲۰۲۱ حدود ۲۳۹ هزار تن اعلام شد که نسبت به دوره قبل ۵ درصد افزایش داشت. میزان تولید کاتد مس در این مدت حدود ۱۵۴ هزار تن بود که دقیقا برابر با دوره مشابه قبلی اعلام شد.

Trade of Nickel Matte and Oxide-1-7
بررسی تجارت جهانی نیکل؛ کدام کشورها بیشترین واردات نیکل را دارند؟

با توجه به کاربردهای گوناگون فولاد زنگ‌نزن و افزایش مصرف آن در صنعت، تولید این محصول روند رو به رشدی را در سال‌های اخیر طی کرده است. این موضوع، تجارت جهانی نیکل که یکی از مواد اولیه تولید فولاد زنگ‌نزن به شمار می‌رود را تحت تاثیر خود قرار داده است.

Nickel Concentrate Trade-1-4
تجارت جهانی کنسانتره نیکل زیر سایه‌ی آسیای شرقی

در طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ به‌طور میانگین حدود ۵۲.۶ میلیون تن سنگ معدن و کنسانتر نیکل در جهان تجارت شده که با نرخ رشد مثبت در این سال‌ها نوسان زیادی را تجربه کرده‌است. آمار تجارت نشان می‌دهد که فیلیپین جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان کنسانتره نیکل در جهان است.

China's Aluminium Remelting Ingot Trade-1-5
رشد قابل توجه واردات شمش آلومینیوم چین از سال ۲۰۲۰

به‌طور کلی تولید شمش آلومینیوم در چین در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ صعودی بوده است و نرخ رشد مرکب سالانه آن حدود ۷.۷ درصد بود. با وجود پاندمی ویروس کرونا در چین، اما تولید شمش روند صعودی داشت. پس از تعطیلی ۲ ماهه چین برای کنترل بیماری کووید-۱۹، اقتصاد چین با سرعت زیادی بازیابی شد.

Aluminium Wire Rod Trade -1-4
رشد ۹.۲ درصدی تجارت مفتول آلومینیومی در سال ۲۰۲۱

به‌طور کلی تجارت مفتول آلومینیومی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ روند  افزایشی داشت. در پاندمی ویروس کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ تجارت این محصول حدود ۴.۱ درصد کاهش یافت. میزان تجارت مفتول در سال ۲۰۲۰ حدود یک میلیون و ۳۷۰ هزار تن بود و در سال ۲۰۲۱ به حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید.

China Rebar Market-1-4
افت قیمت و عرضه میلگرد فولادی چین در سال ۲۰۲۲

میلگرد، تقویت‌کننده بتن در صنعت ساختمان‌سازی است و نقش استحکام‌بخشی به سازه‌های ساختمانی را بر عهده دارد. حدود نیمی از میلگرد فولادی جهان در چین تولید می‌شود. تولید میلگرد آجدار چین در مارس سال ۲۰۲۲ با ۱۱ درصد افت نسبت به مارس سال ۲۰۲۱ به حدود ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید.

Nb,Th Production & trade-1-3
وانادیوم، نیوبیوم و تانتالیوم آینده‌سازان صنایع

وانادیوم، نیوبیوم و تانتالیوم عناصر نادر استراتژیکی هستند که تحت یک کد تعرفه در جهان تجارت می‌شوند. از آن رو که بیش‌ترین کاربرد آن‌ها در صنایع الکترونیکی است؛ لذا افزایش سرعت رشد تکنولوژی،‌ موجب افزایش تجارت این عناصر شده است. بازار تولید کنسانتره وانادیوم، نیوبیوم و تانتالیوم به‌ترتیب در انحصار چین، برزیل و کنگو است.

Electrical sheet Global Trade-1-7
چین غول صادرات ورق الکتریکی فولادی و هند بزرگ‌ترین واردکننده آن

ورق‌های الکتریکی دارای خاصیت مغناطیسی بالا هستند به همین دلیل در تولید ترانسفورماتور، الکتروموتور و ژنراتور به‌کار می‌روند. تجارت این ورق فولادی از حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن در سال ۲۰۱۲ با نرخ میانگین رشد سالیانه ۲ درصد به حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال ۲۰۲۱ رسید.

China Primary Aluminium Market-1-8
افت تولید آلومینیوم چین در سال ۲۰۲۲ پس از بازیابی سریع ۲۰۲۱

تولید آلومینیوم پرایمری در چین که حدود ۶۰ درصد تولید کل دنیا را تشکیل می‌دهد، به انرژی وابسته است. واحدهای ذوب آلومینیوم پرایمری برق بسیار زیادی مصرف می‌کنند. در نیمه دوم سال با سرد شدن هوا مشکل بحران انرژی حاد می‌شود و دولت چین با ایجاد محدودیت تولید در زمستان باعث کاهش تولید آلومینیوم می‌شود.

Trade of Magnesium oxide-1-5
تجارت اکسید منیزیم، تحت تاثیر تولید جهانی فولاد

اکسید منیزیم که در سنگ‌های معدنی منیزیت یافت می‌شود و در صنایع نسوز، کشاورزی، شیمیایی و … کاربرد داشته و صنعت نسوز به عنوان بزرگ‌ترین صنعت مصرف‌کننده این محصول شناخته می‌شود که در تولید بوته‌های ریخته‌گری در صنایع فولاد و همچنین در صنایع سیمان، نفت‌و‌گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Nickel Mine Production-1-4
نیکل نجات‌دهنده خاموش صنعت دنیا

تولید معدنی نیکل از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ به‌طور متوسط سالانه ۶ درصد رشد داشته‌ و در سال ۲۰۲۱ به حدود ۲.۷ میلیون تن رسیده‌است. میزان ذخایر جهانی نیکل ۹۵ میلیون تن اعلام شده ‌است که استرالیا و اندونزی هر یک با ۲۱ میلیون تن، بیشترین ذخایر را به خود اختصاص داده‌اند.

Copper industry in japan-1-5
تولید محصولات تخت مسی در ژاپن و بررسی روند تغییرات موجودی انبار آن

ژاپن از مهم‌ترین کشورهای صادرکننده محصولات تخت مسی با میانگین ۳۱۴ هزار تن در بازه ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ است که حدود ۲۲ درصد از کل مس مصرفی در این کشور را تشکیل می‌دهد. میانگین حجم صادرات و واردات برای این کشور نیز به ترتیب در حدود ۱۲۹ هزار تن و ۳۷ هزار تن است.

Bismuth Global Trade-1-4
بیسموت چشم‌ به راه تولید سرب

بزرگ‌ترین صادرکنندگان بیسموت کشورهای چین، هنگ‌کنگ، بلژیک و آمریکا و بزرگ‌ترین مقاصد صادراتی این فلز هنگ‌کنگ، آمریکا، آلمان و بلژیک است. بلژیک و آمریکا از جمله کشورهایی هستند که بیسموت ناخالص را از چین وارد می‌کنند و آن را به صورت بیسموت تصفیه‌شده مجددا عرضه می‌نمایند.

Trade of Sheet-1-7
افت صادرات ورق آلومینیومی آمریکا در سال ۲۰۲۱ بر خلاف روند صادرکننده‌های بزرگ

تجارت ورق از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ به‌طور کلی روند صعودی داشته است. در سال ۲۰۲۱ تجارت ورق آلومینیوم حدود ۱۱ میلیون تن بود که در مقایسه با سال ۲۰۲۰ حدود ۱۹.۷ درصد رشد داشت. تجارت ورق در سال ۲۰۲۰ با همه‌گیری ویروس کرونا افت قابل توجهی داشت.

Copper waste and Scrap recycling-1-5
بررسی تغییرات ایجاد شده در روند معاملات مس بین دولت چین و دیگر کشورها

در اواخر ۲۰۱۷ قانون جدید واردات ضایعات جامد در چین اعمال شد و محدودیت ورود ضایعات جامد کثیف در ۱ ژانویه ۲۰۲۱ تصویب شد. طبق آمار به دست آمده نیز مشخص می‌شود که میانگین عیار قراضه‌های مس وارداتی به این کشور، از ۴۰ درصد به ۷۵ درصد افزایش یافته است.

Performance of thyssenkrupp-1-4
تیسن‌کروپ تولیدکننده بزرگ بین‌المللی فولاد

تیسن‌کروپ (ThyssenKrupp) یک شرکت آلمانی فعال در حوزه صنایع فلزی و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در جهان است. شرکت تیسن‌کروپ در سال ۲۰۲۱ در رتبه ۳۹ام تولیدکنندگان بزرگ فولاد جهان قرار گرفت. این شرکت یکپارچه فولادی در سال ۲۰۲۱ سهم ۰.۶ درصدی از تولید فولاد جهان داشت.

Cobalt Concentrate Trade-1-7
جنگ قدرت بر سر تامین کبالت در جهان

کبالت فلزی پرکاربرد و با خواص ویژه است که امروزه در تولید باتری‌ خودروهای الکتریکی و تولید انرژی پاک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بزرگ‌ترین معادن کبالت جهان در کنگو واقع شده‌ است؛ علاوه بر این کنگو به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده سنگ و کنسانتره کبالت نیز شناخته می‌شود.

Primary Aluminium Production-1-4
سهم عظیم ۹۳.۵ درصدی چین در رشد تولید آلومینیوم جهان طی فصل اول ۲۰۲۲

در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ تولید آلومینیوم پرایمری در چین به‌دلیل بحران انرژی کاهش پیدا کرد. این بحران انرژی ناشی از کاهش واردات زغال سنگ از استرالیا بود. با تامین زغال سنگ مورد نیاز از مبادی وارداتی دیگر مانند اندونزی و روسیه، کاهش واردات زغال سنگ جبران شد.

Price & Inventory Of Lead Ingots-1-4
افزایش موجودی سرب بورس فلزات لندن در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲

بررسی روند قیمت و موجودی انبار شمش سرب در دو بورس بزرگ یعنی بورس فلزات لندن و بورس آتی شانگهای بیان‌گر آن است که روند قیمت‌ و موجودی انبار در این دو بورس چندان مشابه نبوده و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد. موجودی انبار در بورس آتی شانگهای به‌مراتب بالاتر از بورس فلزات لندن است.

Performance of ArcelorMittal-1-4
آرسلورمیتال دومین تولیدکننده بزرگ فولاد خام جهان

شرکت آرسلورمیتال (ArcelorMittal) یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های فولاد جهان به حساب می‌آید. میزان تولید فولاد خام در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ حدود ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بود و با افت میانگین فصلی ۴ درصدی به حدود ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسید.

Tin Concentrate Trade-1-7
بازار قلع در انحصار شرق آسیا

میانگین تجارت جهانی کنسانتره قلع در بازه زمانی ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ حدود ۲۶۰ هزار تن بوده‌ است؛ تجارت کنسانتره قلع در این بازه به‌طور متوسط سالانه ۱۰ درصد با کاهش همراه بوده‌ و موجودی این محصول در بورس‌های کالا به‌ دلیل وقفه‌های عرضه ناشی از محدودیت‌های شیوع کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ کاهش چشم‌گیری داشته‌ است.

Unwrought Aluminium Alloys Trade-1-5
تجارت ۱۳ میلیون تنی شمش‌های آلیاژی آلومینیوم در سال ۲۰۲۱

از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ روند تجارت شمش آلومینیوم آلیاژی صعودی بوده است و از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ روند تجارت این محصول نزولی شد. دلیل افت تجارت در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته آن، کاهش تولید شمش‌‎های پرایمری بود و در سال ۲۰۲۰ شیوع ویروس کرونا باعث کاهش تجارت شمش آلیاژی شد.

Welded Tube & Profile Global Trade-1-4
چین غول صادرات لوله و پروفیل درزدار فولادی و آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده آن

تجارت جهانی لوله و پروفیل درزدار فولادی طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ روند نوسانی را طی کرده و در نهایت در سال ۲۰۲۱ به ۲۲ میلیون و ۶۲۰ هزار تن رسیده است. تجارت لوله و پروفیل درزدار فولادی در سال‌های اخیر عمدتا در آسیا و اروپا متمرکز بوده است.

Lead production in china-1-6
حفظ سطح تولید علی‌رغم محدودیت‌های محیط‌زیستی

بررسی آمار تولید شمش سرب چین در فصل دوم سال ۲۰۲۲ نشان از افزایش نسبتا محسوس تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد؛ اگرچه بررسی آمار تجمعی تولید تا پایان نیمه اول این سال، بیانگر اختلاف نه چندان فاحش میزان تولید تجمعی طی دو فصل نخست سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۱ است.

Titanuim Concentrate trade-1-4
کشورهای توسعه‌یافته مشتریان اصلی کنسانتره تیتانیوم

تیتانیوم فلزی است با خواص ضد خوردگی که در صنایع حساس کاربرد استراتژیک دارد، بنابراین مصرف‌کنندگان عمده این فلز کشورهای توسعه‌یافته هستند. البته باید توجه نمود که این کشورها سنگ و کنسانتره تیتانیوم را از کشورهای کم‌تر توسعه‌یافته وارد کرده و تبدیل به فلز می‌کنند.

Seamless Tube & Profile Global Trade-1-4
چین پیشرو در صادرات لوله و پروفیل بدون درز فولادی و آمریکا بزرگ‌ترین متقاضی آن

تجارت جهانی لوله و پروفیل بدون درز فولادی طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ روند نوسانی را طی کرده و در نهایت در سال ۲۰۲۱ به ۱۰ میلیون و ۷۱۰ هزار تن رسیده است. تجارت لوله و پروفیل بدون درز فولادی در سال‌های اخیر عمدتا در آسیا و اروپا متمرکز بوده است.

Carbon Emission-1-3
رسیدن به انتشارکربن صفر تا سال ۲۰۵۰ در دستور کار شرکت‌های تولید آلومینیوم

کشورهای سراسر جهان در راستای جلوگیری از افزایش دمای کره زمین توافقنامه‌ای وضع کردند نا انتشارات گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند. در این توافقنامه، هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بدون تهدید تولید مواد غذایی است. یکی از اهداف این توافقنامه، رسیدن به انتشار کربن صفر تا سال ۲۰۵۰ است.

Trade of Refractory materials-1-4
کنترل بازار مصرف مواد نسوز و دیرگدازها، در دستان صنعت فولاد!

ویژگی‌هایی از جمله مقاومت مواد نسوز در مقابل حرارت بالا، فشار و مقاومت در برابر خوردگی، منجر به کاربرد گسترده مواد نسوز و دیرگدازها به عنوان محافظ سطوح در کوره‌های دما بالا در صنایع تولید فلزاتی از جمله فولاد، آلمینیوم و صنایع متالورژی، شیشه‌سازی، پتروشیمی و سیمان شده است.

RT-NZAS-aerial-1-4
درآمد ۱۲ میلیارد دلاری ریو تینتو در سال ۲۰۲۲، تنها از بخش آلومینیوم

تولید آلومینیوم شرکت ریو تینتو از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ روند نزولی داشت. در سال ۲۰۱۷ تولید آلومینیوم ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تن بود که با نرخ رشد مرکب سالانه منفی ۲.۹ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳ میلیون و ۱۶۰ هزار تن رسید.

Global crude steel production.1-4
چین پیشتاز در تولید فولاد خام از گذشته تا کنون

میانگین تولید جهانی فولاد خام طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ حدود یک میلیارد و ۷۴۲ میلیون تن بوده است. تولید جهانی فولاد خام در سال ۲۰۲۱ با ۴ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۲۰ به حدود یک میلیارد و ۹۵۳ میلیون تن رسید.

Copper Cathode's Market-1-4
جایگاه متزلزل شیلی در تجارت جهانی کاتد مسی، در حال افول است

شیلی طی ۱۰ سال گذشته جایگاه نخست خود را در بازار جهانی تجارت محصول بالادستی مس یعنی کاتدهای مسی حفظ کرده و ۳۰ درصد از تجارت این محصولات در جهان را به خود اختصاص داده است. اما با وجود رونق بیش‌تر تجارت مس، میزان رشد سهم صادرات شیلی در جهان کاهش یافت.

Alcoa Operating 2020-2022-1-5
تولید آلومینیوم شرکت آلکوا از سال ۲۰۲۰ روند نزولی پیدا کرد

تولید آلومینا شرکت آلکوا روند نزولی داشت به طوری که در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود ۴.۸ درصد افت داشت. حاشیه EBITDA سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ حدود ۲۱.۹ درصد بود که نسبت به ۳ ماهه اول این سال ۱.۳ درصد رشد داشت.

Copper Plates Sheets & Foil's Market-1-6
آلمان، پیشرو در صادرات محصولات تخت مسی در جهان

آلمان طی ۱۰ سال گذشته جایگاه نخست خود را در بازار جهانی تجارت محصولات تخت مسی حفظ کرده و ۳۰ درصد از صادرات این محصولات در جهان را به خود اختصاص داده است، اما با وجود سرعت بالای رشد اقتصادی این کشور، میزان رشد سهم صادرات آلمان در جهان تقریبا ثابت بوده است.

Rebar Global Trade-1-4
ترکیه پرچم‌دار صادرات میلگرد فولادی و آلمان بزرگ‌ترین متقاضی میلگرد

تجارت جهانی میلگرد فولادی طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ روند نوسانی را طی کرده و در نهایت در سال ۲۰۲۱ به ۷۱ میلیون و ۴۶۰ هزار تن رسیده است. تجارت میلگرد فولادی در سال‌های اخیر عمدتا در آسیا و اروپا متمرکز بوده است.

Cadmium trade-1-3
هند به برجسته‌ترین مشتری بازار جهانی کادمیم بدل شد

کره جنوبی در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۳۰ درصد کادمیم تجارت شده در سطح جهان را تامین کرده؛ در حالی‌که جذاب‌ترین مقصد تجاری نیز به نام هند رقم خورده و این کشور در سال ۲۰۲۱ بیش از نیمی از واردات جهانی این فلز را به خود اختصاص داده است.

Trade of Graphite of Electrode-1-3
فولاد، صنعتی که بازار تجارت الکترودهای گرافیتی را کنترل می‌کند

الکترود گرافیتی در دو بخش مصارف الکتریکی و تولید فرآورده‌های فلزی ازجمله فلزات سیلیکونی و فولاد به روش کوره قوس الکتریکی، مورد استفاده قرار می‌گیرد که با توجه به رشد صنایع مرتبط، ازجمله صنعت هواپیمایی، الکترونیک و بسته‌بندی، پیش‌بینی می‌شود بازار الکترودهای گرافیتی، روند روبه رشدی را تجربه کند.

Copper Tube's Market.jpg-1-4
آینده روشن‌تر بازار تقاضای لوله مسی هند نسبت به چین

چین طی ۱۰ سال گذشته جایگاه خود را در بازار جهانی تولید لوله مس ارتقا داده است و سهم خود را به ۶۰ درصد رسانده است. هم‌چنین سرعت بالای رشد اقتصادی این کشور، باعث شد تا سهم چین در کل تقاضای جهانی لوله مسی رشد بیش‌تری داشته باشد.

Sn Mine Production-1-3
تولید معدنی قلع در تسخیر چین و کشورهای جنوب شرق آسیا

قلع از عناصر نسبتا کم‌یاب در پوسته زمین محسوب می‌شود و عمده ذخایر این عنصر در جنوب شرق آسیا و آمریکای جنوبی واقع شده است. بیش از نیمی از ذخایر قلع در نواحی شرق و جنوب شرقی آسیا قرار گرفته و چین بیش‌ترین سهم از ذخایر این ماده را در اختیار دارد.

Aluminum Foil Trade-1-3
افزایش سهم چین در بازار جهانی فویل آلومینیومی

با رشد بازار جهانی فویل آلومینیومی صادرات این محصول در جهان افزایش چشمگیری داشت. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ صادرات فویل با نرخ رشد مرکب سالانه ۳،۲ افزایش یافت. یکی از دلایل رشد بازار صادرات این محصول، افزایش مصرف فویل با رشد صنایعی همچون بسته‌بندی بود.

China CRC Market-1-3
چین پیشرو در تجارت و تولید ورق سرد فولادی جهان

چین به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در جهان بیشترین نقش را در بازار جهانی محصولات فولادی ایفا می‌کند. تولید ورق سرد فولادی چین از حدود ۲۵ میلیون و ۶۲۰ هزار تن در سال ۲۰۱۲ به ۴۵ میلیون و ۱۱۰ هزار تن در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است.

Copper Market-1-4
سوختن بازار مس جهانی در شعله‌های آتش جنگ روسیه و اوکراین

روسیه به‌عنوان تامین‌کننده بخشی از موجودی انبارهای مس LME، نقش برجسته‌ای در تامین مس اروپا ایفا می‌کند و تحریم‌های وضع شده پس از حمله روسیه به اکراین و عدم خرید از تولیدکنندگان روسی، اروپا را با بحران کسری مس مواجه کرد و قیمت مس در این بازه از ۱۰ هزار دلار بر تن فراتر رفت.

Unwrought Tin Trade-1-7
نقش پررنگ کشورهای شرق آسیا در تجارت شمش قلع

خواص و کاربردهای متنوع قلع باعث شده است که سالانه حجم قابل ملاحظه‌ای از آن میان کشورهای جهان تجارت شود. قرارگیری ذخایر عمده قلع در شرق آسیا، کشورهای این منطقه را به مبدا مهمی جهت صادرات قلع تبدیل کرده است. کشورهای صنعتی و پیشرفته نیز از مهم‌ترین مقاصد قلع صادراتی محسوب می‌شوند.

Gold Producers & Consumers-5
سیر نزولی تولید معدنی و افزایش چشمگیر مصرف طلا در چین

امنیت سرمایه‌گذاری و حاشیه سود بالا همواره توجه دولت‌ها و مردم به طلا را به‌دنبال داشته است. حاشیه سود بالای تولید طلا باعث می‌شود کشورهایی که دارای ذخایر طلا هستند، به‌دنبال تداوم و افزایش تولید باشند. بانک‌های مرکزی به‌عنوان پشتوانه پولی و مردم با هدف سرمایه‌گذاری و استفاده زینتی مصرف‌کنندگان اصلی طلا به‌شمار می‌روند.

Performance of MMK 2021-1-9jpg
درآمدهای عملیاتی شرکت فولادسازی MMK در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت

شرکت MMK سومین شرکت فولاد ساز بزرگ در روسیه است و محصولات آن شامل فولاد، چدن و سنگ آهن می‌شود. میزان تولید فولاد خام این شرکت در سال ۲۰۲۱ با ۱۵ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۲۰ به حدود ۱۳ میلیون و ۲۸۰ هزار تن افزایش یافت.

Lead Ingot Trade-1-3
ایالات متحده آمریکا در جایگاه بزرگترین صادرکننده سرب تصفیه شده جهان

میزان تجارت جهانی سرب طی سال ۲۰۲۱ با افزایش قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو بوده و بخشی از افت سنگین اتفاق افتاده در تجارت این فلز در سال ۲۰۲۰ را جبران کرده است؛ هرچند کماکان حجم تجارت با بیشینه مقدار صادرات در سال ۲۰۱۸ با نقش موثر چین، فاصله محسوسی دارد.

Barrick Gold-1-3
سیر نزولی تولید طلا توسط شرکت Barrick Gold در سه سال اخیر

شرکت Barrick Gold به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده طلای معدنی در سطح جهان در ۳ سال گذشته بین ۱۳۸ تا ۱۷۰ تن طلا تولید کرده؛ البته میزان تولید این شرکت طی سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ با افت مواجه شده است و احتمال تداوم این روند در سال ۲۰۲۲ نیز وجود دارد.

Copper Wire Rod Market-1-4
ژاپن کره را در میدان رقابت تولید مفتول مسی شکست داد

چین طی ۱۰ سال گذشته جایگاه خود را در بازار جهانی تولید مفتول مس ارتقا داده است و سهم خود را به حدود ۴۸ درصد افزایش داده است. با این حال، سرعت بالای رشد اقتصادی این کشور، باعث شد تا سهم چین در کل تقاضای جهانی مفتول مسی رشد بیشتری داشته باشد.

Zinc Ingot Trade-1-3
غیرمنتظره؛ کره جنوبی نقش اول تجارت روی در جهان

کره جنوبی به‌دلیل مصرف قابل توجه روی، عمدتا برای تولید ورق گالوانیزه، یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان روی در جهان به‌شمار می‌رود؛ این کشور علی‌رغم عدم دسترسی به منابع معدنی روی، بزرگ‌ترین صادرکننده روی خالص در جهان است. چین، هند، ویتنام و اندونزی از مهم‌ترین مقاصد صادراتی کره جنوبی به‌شمار می‌روند.

Production and Export of Potash-1-3
کشاورزان، تاثیر گذارترین افراد بر بازار جهانی پتاس در سال‌های اخیر

میزان صادرات پتاس در جهان، با حدود ۱.۲ درصد رشد سالانه، از حدود ۴۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۲، به حدود ۴۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ رسیده است که کانادا با در اختیار داشتن سهم ۴۸ درصدی از بازار پتاس در جهان، بزرگ‌ترین صادرکننده،در سال ۲۰۲۱ شناخته می‌شود.

Magnesium Metal Global Trade-1-4
اعمال فشار شدید چین بر شاهرگ بازار جهانی فلز منیزیم

چین ۹۰ درصد فلز منیزیم را در جهان تولید و صادر می‌کند و می‌توان گفت انحصار این فلز را در اختیار دارد و کوچک‌ترین تغییری در تولید این فلز در چین، منجر به تغییرات قابل توجهی در سطح جهان خواهد. چین در راستای کاهش مصرف برق و قوانین زیست‌محیطی تولید منیزیم را کاهش داده است.

Tungstan Global Production & Trade-6
درهم شکستن امپراتوری چین در بازار جهانی تنگستن

بیش از ۸۲ درصد تولیدات معدنی تنگستن در انحصار چین است؛ از این‌رو هرگونه تغییر در تولیدات این کشور، تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر بازار جهانی این محصول خواهد گذاشت. اخیرا سیاست‌های کاهش تولید این محصول در چین، سبب شده سایر کشورها به میدان تولید تنگستن قدم بگذارند.

Lithuim Production & Trade-1-6
آسیای شرقی مشتری اصلی سیم لاکی تولید شده در چین

کشورهای آلمان، چین و ایتالیا از مهم‌ترین صادرکنندگان سیم لاکی در جهان هستند و از سوی دیگر آمریکا با کاهش صادرات خود در سال‌های اخیر روی به واردات بیشتر آورده است و در سال ۲۰۲۱ بیش‌ترین میزان واردات را نسبت به کشورهای دیگر انجام داد که این امر می‌تواند ناشی از افزایش تقاضای آن باشد.

Lithuim Production & Trade-1-4
نقش برجسته لیتیوم در گردش چرخ‌دنده‌های صنعت خوردروهای برقی

در پی رشد روزافزون باتری‌های لیتیومی که در صنعت خودروهای برقی کاربرد دارد، تولید و تجارت فلز لیتیوم نیز دچار تحولات قابل توجهی شده و بیش‌ترین سهم از تولید این فلز در جهان به استرالیا تعلق دارد؛ در حالی که بیشینه ذخایر لیتیوم در بولیوی یافت می‌شود.

Trade of Copper RBS-1-5
بازار جهانی مقاطع مسی و آلیاژی در چنگ اروپا، مهد خودروسازی جهان

تجارت مقاطع مسی و برنجی در بازه زمانی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ به‌صورت متناوب روندی صعودی از خود نشان داده است. در سال‌های گذشته مجموع تجارت مقاطع مسی و آلیاژی به‌صورت میانگین ۸۱۴ هزار تن بوده که این میزان از تجارت پاسخگوی ۲۳ درصد از تقاضای این محصولات در جهان است.

Trade of Copper RBS-1-5
کره جنوبی سردمدار صادرات ورق سرد فولادی و چین بزرگ‌ترین متقاضی ورق سرد

تجارت جهانی ورق سرد فولادی در سال‌های اخیر روند نزولی را طی کرده است. تجارت این محصول از ۳۹ میلیون و ۳۷۰ هزار تن در سال ۲۰۱۱ به ۳۱ میلیون و ۹۹۰ هزار تن در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. تجارت ورق سرد فولادی در سال‌های اخیر عمدتا در آسیا و اروپا متمرکز بوده است.

Wire rods Global Trade - 1-4
چین پرچم‌دار در صادرات مفتول فولادی و آلمان بزرگ‌ترین متقاضی مفتول

مفتول فولادی از پرکاربردترین محصولات فولادی است که در آلیاژهای مختلف تجارت می‌شود. تجارت جهانی مفتول فولادی در سال‌های اخیر روند نسبتا ثابتی را طی کرده است. تجارت این محصول در سال ۲۰۲۰ برابر ۸ میلیون و ۶۹۰ هزار تن بود. تجارت مفتول فولادی در سال‌های اخیر عمدتا در آسیا و اروپا متمرکز بوده است.

Untitled-1-1
آمریکا بخشی از سهم خود، در تجارت قراضه آلومینیوم را از دست داد

تجارت قراضه آلومینیوم از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۲۰ روندی روبه رشدی داشت؛ هر سالانه حدود ۰،۱ درصد تجارت قراضه افزایش داشته است. میزان تجارت قراضه ارتباط مستقیمی با قیمت آلومینیوم در بورس کالا لندن دارد.با افزایش قیمت آلومینیوم، واحدهای پایین‌دست بیشتر به مصرف شمش‌های ثانویه که از قراضه تولید می‌شود، روی می‌آورند.

Untitled-1
بررسی تولید میلگرد آجدار چین؛ جایگاه مهم میلگرد آجدار از بازار مصرف فولاد چین

بررسی آمار تولید میلگرد آجدار چین نشان می‌دهد تولید این محصول فولادی در سال ۲۰۲۰ به حدود ۲۶۶ میلیون و ۳۹۰ هزار تن رسیده است. همچنین میانگین تولید میلگرد آجدار چین طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ برابر ۲۰۸ میلیون و ۱۷۰ هزار تن بوده است.

Untitled-1
چین، ستون اصلی تجارت جهانی نیکل؛ بررسی تجارت جهانی نیکل معدنی در دهه اخیر

طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ سالانه به‌طور میانگین حدود ۵۷ میلیون تن سنگ معدن و کنسانتره نیکل در سطح جهان تجارت شده است. بررسی آمار تجارت نیکل معدنی در یک دهه اخیر مبین این امر است که از میان ۵ تولیدکننده بزرگ نیکل، اندونزی و فیلیپین بزرگ‌ترین صادرکنندگان نیکل معدنی در جهان هستند.

شمش آلومینیوم-1
شمش آلومینیوم، مهم‌ترین محصول بالادستی آلومینیوم در تجارت جهانی

 کشورهای استرالیا و برزیل دو کشور بزرگ صادرکننده بوکسیت و آلومینا از بخش بالادست زنجیره آلومینوم در سطح جهان هستند. هم‌چنین چین، آلمان و ایالات متحده امریکا نیز بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده شمش‌های آلومینیوم از بخش بالا دست این زنجیره در جهان به‌شمار می‌روند.

zinc-08
بازار روی تحت تاثیر ویروس کرونا؛ قیمت و موجودی شمش روی در بورس لندن و شانگهای

معاملات انجام‌شده در دو بورس LME و SHFE، تعیین‌کننده قیمت جهانی فلزات، ازجمله روی است. روند تغییرات قیمتی شمش روی در این دو بورس، طی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ تقریبا مشابه بوده؛ اما قیمت شمش روی عرضه‌شده در بورس شانگهای در سال‌های مورد بررسی بیش از بورس فلزات لندن بوده است.

Untitled-2
رخنه مصرف زیورآلات طلا در تاروپود فرهنگ ایرانی؛ بررسی عرضه و تقاضای طلای ایران

ایران بنا به‌دلایلی که ریشه در تاریخ، فرهنگ و مذهب کشور دارد و با نقش آفرینی زیورآلات و جواهرات، کشوری مهم در صحنه تقاضای جهانی طلا به‌‌شمار می‌رود. در مقابل عرضه طلا در ایران به‌خصوص از محل معادن، در سطح جهانی چندان مطرح نیست؛ اگرچه ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای توسعه عرضه معدنی کشور نیز موجود است.

Untitled-1-1
نیاز روزافزون جهان به فلز سرخ؛ بازار تولید کاتد مس در دست منطقه آسیا

منطقه آسیا با سهم ۵۱ درصدی طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، بیش‌ترین نقش را در تولید مس تصفیه شده بازی کرد. عمده دلیل بالا بودن سهم آسیا، تولید بالای ۹ میلیون تنی کاتد مس چین است. چین، واقع در آسیای شرقی بزرگ‌ترین تولیدکننده کاتد مس در سال ۲۰۱۹ بود.

Untitled-1
در‌ هم شکستن تعادل بازار توسط چین و آمریکا؛ بررسی تجارت جهانی روی تصفیه‌شده

حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از تولید روی تصفیه‌شده در جهان تجارت می‌شود که کشورهای کانادا، کره جنوبی، استرالیا، هلند و هند به‌عنوان بزرگ‌ترین کشورهای صادر‌کننده و کشورهای آمریکا، چین، هلند، آلمان، ترکیه و بلژیک به‌عنوان بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده روی تصفیه‌شده در جهان شناخته می‌شوند.

Global Price of Coke-00400-0021-03
به کجا چنین شتابان؛ بررسی روند قیمت جهانی زغال‌سنگ کک‌شو

همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ و کاهش عرضه زغال‌سنگ کک‌شو در پی این رخداد و همچنین سایر مشکلاتی که در تامین این محصول و عرضه آن برای چین و استرالیا پیش آمد، موجب جهش ناگهانی قیمت این محصول شد. با تعدیل شدن مشکلات بازار، زغال‌سنگ کک‌شو، مجدد سیر نزولی را در پیش گرفت.

molybdenum-06
افزایش تولید فولاد جان دوباره‌ای به بازار مولیبدن بخشید؛ بررسی تولید و تجارت جهانی مولیبدن

با توجه به وابستگی تولید مولیبدن به صنعت فولاد و به اغما فرورفتن صنعت فولادسازی چین به‌عنوان بزرگ‌ترین فولادسازی در جهان پس از همه‌گیری ویروس کرونا، تقاضای مولیبدن در جهان کاهش داشت؛ اما با مهار این ویروس، بارقه‌های امید مجددا در صنعت مولیبدن روشن شده است.

Cobalt Production & Trade-00400-0021-03
کنگو در مظن اتهام کسری بازار کبالت؛ تولید و تجارت جهانی کبالت

کبالت، به عنوان یکی از مهم‌ترین فلزات که در ساخت باتری‌های قابل شارژ کاربرد دارد و به سبب افزایش تقاضا آن برای خودروهای برقی، پیش‌بینی می‌شود که بازاری  رو به رشد را در آینده تجربه کند. بیش‌ترین ذخایر کبالت در پوسته زمین به کشور کنگو تعلق دارد.

Nickel Ingot Trade -00400-0019-03
پایان روند نزولی تجارت شمش نیکل در جهان؛ بررسی تجارت جهانی شمش نیکل

تجارت جهانی شمش نیکل تا سال ۲۰۱۵ دارای روند صعودی بود و پس از این سال کاهش پیدا کرد و در سال ۲۰۲۰ به کمترین مقدار خود در ۱۰ سال اخیر رسید. پیش‌بینی‌های انجام شده حکایت از نقش پررنگ این فلز پایه در آینده صنایع مهم جهان، به‌ویژه صنعت خودروسازی دارد.

World Silver supply and Demand-00400-0019-03
مازاد عرضه در بازار نقره؛ تولید نیمی از نقره معدنی در سه کشور

عرضه نقره در ۱۰ سال گذشته روند کم نوسانی را طی کرده است؛ به‌طور میانگین بیش از ۸۰ درصد از عرضه جهانی نقره معدنی، از محل تولید معدنی اتفاق می‌افتد و سه کشور مکزیک، پرو و چین در مجموع حدود ۵۰ درصد از کل عرضه معدنی جهانی نقره را در اختیار دارند.

Antimony-04
چین قلب تپنده بازار آنتیموان؛ بررسی تولید و تجارت جهانی آنتیموان

عمده ذخایر آنتیموان در چین واقع شده و بزرگ‌‌ترین تولیدکننده آنتیموان در جهان است؛ اما سیاست‌‌های این کشور در راستای عدم خام فروشی از سال ۲۰۰۷، موجب کاهش صادرات جهانی و در پی آن تولید این محصول توسط چین شد. به‌‌موجب این کاهش، در حال حاضر روسیه به‌‌عنوان بزرگ‌‌ترین صادرکننده آنتیموان در جهان شناخته می‌‌شود.

Untitled-3
شنا در خلاف جهت جریان مصرف در چین؛ بررسی تجارت جهانی کک

اگرچه فولادسازی به روش FOB که کک یکی از ملزومات آن است، در سطح جهان رو به کاهش است؛ اما همچنان در کشورهای چین و هند به‌عنوان برجسته‌ترین روش تولید فولاد مطرح است. با توجه به تولید فولاد در این دو کشور، پیش‌بینی می‌شود روند تقاضا کک در چین و هند افزایش داشته باشد.

zinc-09
چین، یکه‌تاز بازار تولید و مصرف؛ بررسی تولید جهانی روی تصفیه‌شده

بر اساس آمار ارایه شده توسط موسسه ILZSG، آسیا (به واسطه حضور چین) بزرگ‌ترین مصرف‌کننده روی تصفیه‌شده در دنیا به‌شمار می‌رود. چین با مصرف نیمی از روی تصفیه‌شده در جهان و بعد از آن قاره اروپا و ایالات‌متحده آمریکا، به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان روی تصفیه‌شده در جهان شناخته می‌شوند.

Gold Supply and Demand
پیشی عرضه از تقاضا در بازار طلا؛ نقش بی‌بدیل زیورآلات و جواهرات در تقاضای طلا

بررسی آمار مربوط به عرضه و تقاضای جهانی طلا طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ نشان‌دهنده شرایط مازاد عرضه در بازار این فلز گران‌بها است و به‌طور میانگین عرضه ۶۹۰ تن بیش از تقاضا بوده است؛ رشد مناسب تولید معدنی در کنار کاهش تقاضا طی سال‌های اخیر به این فاصله دامن زده است.

Lead-002009-3
بازیافت سرب چین؛ بازیافت جایگاه اصلی خود را در چین ارتقا می‌دهد

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده سرب تصفیه شده جهان شناخته می‌شود. سهم این کشور در تولید سرب تصفیه شده در سال ۲۰۲۰، حدود ۵۵ درصد برآورد شد که بخش عمده‌ای از آن از طریق بازیافت حاصل شد.

Untitled-4
نقش مهم جنوب شرق آسیا در تولید نیکل معدنی؛ نگاهی به تولید جهانی نیکل معدنی

نیکل با حفظ کاربردهای سنتی خود همچون استفاده در فولادهای آلیاژی و سوپرآلیاژها، با تقاضای جدیدی از محل ساخت باتری‌ خودروهای الکتریکی روبه‌رو است و این مساله موجب افزایش مجدد تولید نیکل معدنی تا سطوح حدود ۵.۲ میلیون تن در سال طی سال‌های اخیر، پس از طی یک دوره کاهش تولید، شده است.

Trade Anode & Scrap -0030013-03
وابستگی شدید قراضه مسی به قیمت مس؛ تجارت قراضه مسی در دست چین و آمریکا

ضایعات و قراضه‌های صنعتی در جهان، تحت عنوان طلاهای کثیف شناخته می‌شوند؛ چرا که بازیافت قراضه و ضایعات صنعتی، علاوه بر مقرون به‌صرفه بودن به کاهش آلودگی محیط نیز کمک می‌کنند.

Untitled-1
بازار باتری‌های چین؛ توان رقابت باتری‌های لیتیوم-یون بر باتری‌های سرب-اسید می‌چربد

صنعت باتری، یکی از اصلی‌ترین صنایع مصرف‌کننده سرب تصفیه شده به‌شمار می‌رود. در چین بین ۸۰ تا ۹۰ درصد سرب تصفیه شده برای ساخت و تولید باتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Aluminum Scrap-0030011-03
تجارت ضایعات آلومینیوم؛ ایالات متحده آمریکا، در رتبه نخست صادرات ضایعات آلومینیوم در جهان

در خاورمیانه نیز کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و لبنان سه کشور بزرگ صادرکننده این محصول هستند. ایران نیز به دلیل نیاز مبرم واحدهای ذوب ثانویه به قراضه‌های آلومینیومی، از واردکنندگان این محصولات است.

Semi-00-20011-06
کروناویروس عامل اصلی کاهش تولید مس؛ آسیا، غول تولید نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی

میزان تولید نیمه‌ساخته‌های مسی و  آلیاژی به‌ترتیب در سال ۲۰۲۰ برابر ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن و ۲۳ میلیون و ۳۱ هزار تن بود. تولید نیمه‌ساخته‌های مسی تقریبا ۴ برابر تولید نیمه‌ساخته‌های آلیاژی جهان در سال ۲۰۲۰ بود.

فولاد خام-1
تولید جهانی فولاد خام؛ چین، پیشرو در تولید فولاد خام

بررسی روند تولید فولاد خام جهان نشان می‌دهد که کشور چین با تولید بیش از یک میلیارد و ۶۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد خام در جهان بود. کشور ایران نیز با تولید ۲۹ میلیون تن فولاد خام در سال ۲۰۲۰ رتبه دهم جهانی را به خود اختصاص داد.

Untitled-1
تولید آلومینیوم در جهان؛ بررسی چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در جهان

مطابق گزارش انجمن بین‌المللی آلومینیوم، حجم کل تولید آلومینیوم در جهان در سال ۲۰۲۰ برابر ۶۵ میلیون تن برآورد شد و بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم، کشور چین است که حدود ۳۷ میلیون تن شمش پرایمری آلومینیوم در سال ۲۰۲۰ تولید و ۵۷ درصد آلومینیوم جهان را تامین کرده است. 

Picture of sponge iron-1
تولید جهانی آهن اسفنجی؛ هند، بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان

بررسی روند تولید جهانی آهن اسفنجی طی ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهد که کشورهای هند، ایران و روسیه، مکزیک و عربستان سعودی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان در جهان هستند. به‌طور کلی سهم این ۵ کشور، حدود ۷۰ درصد از کل بازار تولید است.

Lead production in china-1-7
افت ۴.۱ درصدی تولید سرب تصفیه شده در سال ۲۰۲۰؛ ساز مخالف چین و هند، این بار کوک بود

بر اساس داده‌های انجمن بین‌المللی سرب و روی تولید سرب تصفیه شده جهان در سال ۲۰۲۰، با افت ۴.۱ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ مواجه شد و به مقدار ۱۱ میلیون و ۷۸۴ هزار تن رسید.