فرصت‌های شغلی
ویرایش کنید

صنایع فلزی

ما شما را برای موفقیت در فضای پیچیده و پررقابت امروز، آماده می‌کنیم

برای رفع چالش‌های خود با تیم مشاوره ما در ارتباط باشید.

صنایع فلزی

فلزات بخش بسیار مهمی از مواد پیرامون ما را تشکیل می دهند و خصوصیات متفاوت و گسترده آنها، باعث شده فلزات، عضو جدایی ناپذیری از زندگی روزمره انسان باشد. سهم بالای فلزات در پیشرفت های تکنولوژیک بشر باعث شده صنعت و بازار فلزات، یک گام جلوتر از سایر کالاها پله های رشد را پشت سر بگذارد.
همان طور که اشاره شد، انواع مختلفی از فلزات در طیف گسترده ای از کاربردها، مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال، فلزات پر کاربرد با نام فلزات پایه شناخته می شوند و کاربرد زیاد آهن و فولاد باعث شده فلزات پایه، خود به صورت فلزات پایه آهنی و غیر آهنی دسته بندی شوند. علاوه بر فلزات پایه، فلزات دیگری نظیر فلزات کمیاب، فلزات با ارزش و … نیز از دیگر انواع فلزات هستند که هر یک با توجه به خصوصیات ویژه ای که دارند، در صنایع ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرند.
برخی از تقسیم بندی ها، صنایع معدنی مربوط به فلزات را نیز جزو صنایع فلزی قلمداد می کنند. اما در تقسیم بندی مورد استفاده در این سایت، صنایع فلزای به گروهی از صنایع اطلاق می شود که ماده اولیه آنها فلزات باشند و این مواد، طی مراحل مختلفی به محصولات نیمه ساخته و نهایتا تمام شده تبدیل می شوند. به طور مثال، اسلب فولادی تولید شده پس از طی مراحل مختلفی نظیر نورد، عملیات حرارتی، فرم دهی و پوشش، به محصولی تبدیل می شود که در محصول نهایی نظیر خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

آهن و فولاد

در حال حاضر سالانه در جهان بیش از ۱،۸۵۰ میلیون تن فولاد تولید می‌شود که ایران سهم ۱.۵ درصدی از این میزان را به‌خود اختصاص می‌دهد.

آلومینیوم

در سطح جهان سالانه حدود ۶۵ میلیون تن آلومینیوم از منابع معدنی تولید می‌شود که سهم ایران کمتر از ۰.۴ درصد از این مقدار است.

مس

سالانه بالغ بر ۲۰ میلیون تن مس معدنی در دنیا تولید می‌شود که ایران سهمی ۱.۵ درصدی از این تولید دارد.

روی

تولید جهانی این فلز، سالانه کمتر از ۱۴ میلیون تن است که حدود ۱.۵ درصد از این میزان، در ایران تولید و عرضه می‌شود.

سرب

امروزه در جهان سالانه بیش از ۱۲ میلیون تن سرب تصفیه شده در جهان تولید و مصرف می‌شود و سهم ایران در تولید جهانی این فلز کمتر از ۲ درصد است.

نیکل

نیکل فلزی نقره‌ای رنگ با مقاومت به خوردگی بالا حتی در دماهای بالا است؛ بنابراین، عمده کاربرد این فلز در قطعاتی است که مقاومت به خوردگی بالا در آن‌ها مد نظر قرار دارد.

فلزات گران‌بها

ارزش اقتصادی بالا و اطلاق صفت گران‌بها به این دسته از فلزات عمدتا ناشی از دو ویژگی فناناپذیری و همین‌طور کمیاب بودن آن‌ها است.

فلزات کم‌یاب

این فلزات در طبیعت عموما در کنار یکدیگر یافت می‌شوند و به این دلیل که در ساختار پوسته‌ زمین محلی را نمی‌توان یافت که استخراج این فلزات از آن، صرفه‌ی اقتصادی داشته باشد.

دیدگاه‌ها و تحلیل‌های ما در خصوص صنایع فلزی

 • همه
 • آلومینیوم
 • آهن و فولاد
 • روی
 • زغال‌سنگ و کک
 • سرب
 • فلزات‌ صنعتی غیرپایه
 • فلزات گران‌بها
 • مس
 • مواد شیمیایی
 • نیکل
Trade of Refractory materials-1-4
کنترل بازار مصرف مواد نسوز و دیرگدازها، در دستان صنعت فولاد!

ویژگی‌هایی از جمله مقاومت مواد نسوز در مقابل حرارت بالا، فشار و مقاومت در برابر خوردگی، منجر به کاربرد گسترده مواد نسوز و دیرگدازها به عنوان محافظ سطوح در کوره‌های دما بالا در صنایع تولید فلزاتی از جمله فولاد، آلمینیوم و صنایع متالورژی، شیشه‌سازی، پتروشیمی و سیمان شده است.

RT-NZAS-aerial-1-4
درآمد ۱۲ میلیارد دلاری ریو تینتو در سال ۲۰۲۲، تنها از بخش آلومینیوم

تولید آلومینیوم شرکت ریو تینتو از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ روند نزولی داشت. در سال ۲۰۱۷ تولید آلومینیوم ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تن بود که با نرخ رشد مرکب سالانه منفی ۲.۹ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳ میلیون و ۱۶۰ هزار تن رسید.

Global crude steel production.1-4
چین پیشتاز در تولید فولاد خام از گذشته تا کنون

میانگین تولید جهانی فولاد خام طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ حدود یک میلیارد و ۷۴۲ میلیون تن بوده است. تولید جهانی فولاد خام در سال ۲۰۲۱ با ۴ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۲۰ به حدود یک میلیارد و ۹۵۳ میلیون تن رسید.

Copper Cathode's Market-1-4
جایگاه متزلزل شیلی در تجارت جهانی کاتد مسی، در حال افول است

شیلی طی ۱۰ سال گذشته جایگاه نخست خود را در بازار جهانی تجارت محصول بالادستی مس یعنی کاتدهای مسی حفظ کرده و ۳۰ درصد از تجارت این محصولات در جهان را به خود اختصاص داده است. اما با وجود رونق بیش‌تر تجارت مس، میزان رشد سهم صادرات شیلی در جهان کاهش یافت.

Alcoa Operating 2020-2022-1-5
تولید آلومینیوم شرکت آلکوا از سال ۲۰۲۰ روند نزولی پیدا کرد

تولید آلومینا شرکت آلکوا روند نزولی داشت به طوری که در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود ۴.۸ درصد افت داشت. حاشیه EBITDA سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ حدود ۲۱.۹ درصد بود که نسبت به ۳ ماهه اول این سال ۱.۳ درصد رشد داشت.

Copper Plates Sheets & Foil's Market-1-6
آلمان، پیشرو در صادرات محصولات تخت مسی در جهان

آلمان طی ۱۰ سال گذشته جایگاه نخست خود را در بازار جهانی تجارت محصولات تخت مسی حفظ کرده و ۳۰ درصد از صادرات این محصولات در جهان را به خود اختصاص داده است، اما با وجود سرعت بالای رشد اقتصادی این کشور، میزان رشد سهم صادرات آلمان در جهان تقریبا ثابت بوده است.

Rebar Global Trade-1-4
ترکیه پرچم‌دار صادرات میلگرد فولادی و آلمان بزرگ‌ترین متقاضی میلگرد

تجارت جهانی میلگرد فولادی طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ روند نوسانی را طی کرده و در نهایت در سال ۲۰۲۱ به ۷۱ میلیون و ۴۶۰ هزار تن رسیده است. تجارت میلگرد فولادی در سال‌های اخیر عمدتا در آسیا و اروپا متمرکز بوده است.

Cadmium trade-1-3
هند به برجسته‌ترین مشتری بازار جهانی کادمیم بدل شد

کره جنوبی در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۳۰ درصد کادمیم تجارت شده در سطح جهان را تامین کرده؛ در حالی‌که جذاب‌ترین مقصد تجاری نیز به نام هند رقم خورده و این کشور در سال ۲۰۲۱ بیش از نیمی از واردات جهانی این فلز را به خود اختصاص داده است.

Trade of Graphite of Electrode-1-3
فولاد، صنعتی که بازار تجارت الکترودهای گرافیتی را کنترل می‌کند

الکترود گرافیتی در دو بخش مصارف الکتریکی و تولید فرآورده‌های فلزی ازجمله فلزات سیلیکونی و فولاد به روش کوره قوس الکتریکی، مورد استفاده قرار می‌گیرد که با توجه به رشد صنایع مرتبط، ازجمله صنعت هواپیمایی، الکترونیک و بسته‌بندی، پیش‌بینی می‌شود بازار الکترودهای گرافیتی، روند روبه رشدی را تجربه کند.

Copper Tube's Market.jpg-1-4
آینده روشن‌تر بازار تقاضای لوله مسی هند نسبت به چین

چین طی ۱۰ سال گذشته جایگاه خود را در بازار جهانی تولید لوله مس ارتقا داده است و سهم خود را به ۶۰ درصد رسانده است. هم‌چنین سرعت بالای رشد اقتصادی این کشور، باعث شد تا سهم چین در کل تقاضای جهانی لوله مسی رشد بیش‌تری داشته باشد.

Sn Mine Production-1-3
تولید معدنی قلع در تسخیر چین و کشورهای جنوب شرق آسیا

قلع از عناصر نسبتا کم‌یاب در پوسته زمین محسوب می‌شود و عمده ذخایر این عنصر در جنوب شرق آسیا و آمریکای جنوبی واقع شده است. بیش از نیمی از ذخایر قلع در نواحی شرق و جنوب شرقی آسیا قرار گرفته و چین بیش‌ترین سهم از ذخایر این ماده را در اختیار دارد.

Aluminum Foil Trade-1-3
افزایش سهم چین در بازار جهانی فویل آلومینیومی

با رشد بازار جهانی فویل آلومینیومی صادرات این محصول در جهان افزایش چشمگیری داشت. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ صادرات فویل با نرخ رشد مرکب سالانه ۳،۲ افزایش یافت. یکی از دلایل رشد بازار صادرات این محصول، افزایش مصرف فویل با رشد صنایعی همچون بسته‌بندی بود.

China CRC Market-1-3
چین پیشرو در تجارت و تولید ورق سرد فولادی جهان

چین به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در جهان بیشترین نقش را در بازار جهانی محصولات فولادی ایفا می‌کند. تولید ورق سرد فولادی چین از حدود ۲۵ میلیون و ۶۲۰ هزار تن در سال ۲۰۱۲ به ۴۵ میلیون و ۱۱۰ هزار تن در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است.

Copper Market-1-4
سوختن بازار مس جهانی در شعله‌های آتش جنگ روسیه و اوکراین

روسیه به‌عنوان تامین‌کننده بخشی از موجودی انبارهای مس LME، نقش برجسته‌ای در تامین مس اروپا ایفا می‌کند و تحریم‌های وضع شده پس از حمله روسیه به اکراین و عدم خرید از تولیدکنندگان روسی، اروپا را با بحران کسری مس مواجه کرد و قیمت مس در این بازه از ۱۰ هزار دلار بر تن فراتر رفت.

Unwrought Tin Trade-1-7
نقش پررنگ کشورهای شرق آسیا در تجارت شمش قلع

خواص و کاربردهای متنوع قلع باعث شده است که سالانه حجم قابل ملاحظه‌ای از آن میان کشورهای جهان تجارت شود. قرارگیری ذخایر عمده قلع در شرق آسیا، کشورهای این منطقه را به مبدا مهمی جهت صادرات قلع تبدیل کرده است. کشورهای صنعتی و پیشرفته نیز از مهم‌ترین مقاصد قلع صادراتی محسوب می‌شوند.

Gold Producers & Consumers-5
سیر نزولی تولید معدنی و افزایش چشمگیر مصرف طلا در چین

امنیت سرمایه‌گذاری و حاشیه سود بالا همواره توجه دولت‌ها و مردم به طلا را به‌دنبال داشته است. حاشیه سود بالای تولید طلا باعث می‌شود کشورهایی که دارای ذخایر طلا هستند، به‌دنبال تداوم و افزایش تولید باشند. بانک‌های مرکزی به‌عنوان پشتوانه پولی و مردم با هدف سرمایه‌گذاری و استفاده زینتی مصرف‌کنندگان اصلی طلا به‌شمار می‌روند.

Performance of MMK 2021-1-9jpg
درآمدهای عملیاتی شرکت فولادسازی MMK در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت

شرکت MMK سومین شرکت فولاد ساز بزرگ در روسیه است و محصولات آن شامل فولاد، چدن و سنگ آهن می‌شود. میزان تولید فولاد خام این شرکت در سال ۲۰۲۱ با ۱۵ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۲۰ به حدود ۱۳ میلیون و ۲۸۰ هزار تن افزایش یافت.

Lead Ingot Trade-1-3
ایالات متحده آمریکا در جایگاه بزرگترین صادرکننده سرب تصفیه شده جهان

میزان تجارت جهانی سرب طی سال ۲۰۲۱ با افزایش قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو بوده و بخشی از افت سنگین اتفاق افتاده در تجارت این فلز در سال ۲۰۲۰ را جبران کرده است؛ هرچند کماکان حجم تجارت با بیشینه مقدار صادرات در سال ۲۰۱۸ با نقش موثر چین، فاصله محسوسی دارد.

Barrick Gold-1-3
سیر نزولی تولید طلا توسط شرکت Barrick Gold در سه سال اخیر

شرکت Barrick Gold به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده طلای معدنی در سطح جهان در ۳ سال گذشته بین ۱۳۸ تا ۱۷۰ تن طلا تولید کرده؛ البته میزان تولید این شرکت طی سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ با افت مواجه شده است و احتمال تداوم این روند در سال ۲۰۲۲ نیز وجود دارد.

Copper Wire Rod Market-1-4
ژاپن کره را در میدان رقابت تولید مفتول مسی شکست داد

چین طی ۱۰ سال گذشته جایگاه خود را در بازار جهانی تولید مفتول مس ارتقا داده است و سهم خود را به حدود ۴۸ درصد افزایش داده است. با این حال، سرعت بالای رشد اقتصادی این کشور، باعث شد تا سهم چین در کل تقاضای جهانی مفتول مسی رشد بیشتری داشته باشد.

Zinc Ingot Trade-1-3
غیرمنتظره؛ کره جنوبی نقش اول تجارت روی در جهان

کره جنوبی به‌دلیل مصرف قابل توجه روی، عمدتا برای تولید ورق گالوانیزه، یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان روی در جهان به‌شمار می‌رود؛ این کشور علی‌رغم عدم دسترسی به منابع معدنی روی، بزرگ‌ترین صادرکننده روی خالص در جهان است. چین، هند، ویتنام و اندونزی از مهم‌ترین مقاصد صادراتی کره جنوبی به‌شمار می‌روند.

Production and Export of Potash-1-3
کشاورزان، تاثیر گذارترین افراد بر بازار جهانی پتاس در سال‌های اخیر

میزان صادرات پتاس در جهان، با حدود ۱.۲ درصد رشد سالانه، از حدود ۴۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۲، به حدود ۴۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ رسیده است که کانادا با در اختیار داشتن سهم ۴۸ درصدی از بازار پتاس در جهان، بزرگ‌ترین صادرکننده،در سال ۲۰۲۱ شناخته می‌شود.

Magnesium Metal Global Trade-1-4
اعمال فشار شدید چین بر شاهرگ بازار جهانی فلز منیزیم

چین ۹۰ درصد فلز منیزیم را در جهان تولید و صادر می‌کند و می‌توان گفت انحصار این فلز را در اختیار دارد و کوچک‌ترین تغییری در تولید این فلز در چین، منجر به تغییرات قابل توجهی در سطح جهان خواهد. چین در راستای کاهش مصرف برق و قوانین زیست‌محیطی تولید منیزیم را کاهش داده است.

Tungstan Global Production & Trade-6
درهم شکستن امپراتوری چین در بازار جهانی تنگستن

بیش از ۸۲ درصد تولیدات معدنی تنگستن در انحصار چین است؛ از این‌رو هرگونه تغییر در تولیدات این کشور، تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر بازار جهانی این محصول خواهد گذاشت. اخیرا سیاست‌های کاهش تولید این محصول در چین، سبب شده سایر کشورها به میدان تولید تنگستن قدم بگذارند.

Lithuim Production & Trade-1-6
آسیای شرقی مشتری اصلی سیم لاکی تولید شده در چین

کشورهای آلمان، چین و ایتالیا از مهم‌ترین صادرکنندگان سیم لاکی در جهان هستند و از سوی دیگر آمریکا با کاهش صادرات خود در سال‌های اخیر روی به واردات بیشتر آورده است و در سال ۲۰۲۱ بیش‌ترین میزان واردات را نسبت به کشورهای دیگر انجام داد که این امر می‌تواند ناشی از افزایش تقاضای آن باشد.

Lithuim Production & Trade-1-4
نقش برجسته لیتیوم در گردش چرخ‌دنده‌های صنعت خوردروهای برقی

در پی رشد روزافزون باتری‌های لیتیومی که در صنعت خودروهای برقی کاربرد دارد، تولید و تجارت فلز لیتیوم نیز دچار تحولات قابل توجهی شده و بیش‌ترین سهم از تولید این فلز در جهان به استرالیا تعلق دارد؛ در حالی که بیشینه ذخایر لیتیوم در بولیوی یافت می‌شود.

Trade of Copper RBS-1-5
بازار جهانی مقاطع مسی و آلیاژی در چنگ اروپا، مهد خودروسازی جهان

تجارت مقاطع مسی و برنجی در بازه زمانی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ به‌صورت متناوب روندی صعودی از خود نشان داده است. در سال‌های گذشته مجموع تجارت مقاطع مسی و آلیاژی به‌صورت میانگین ۸۱۴ هزار تن بوده که این میزان از تجارت پاسخگوی ۲۳ درصد از تقاضای این محصولات در جهان است.

Trade of Copper RBS-1-5
کره جنوبی سردمدار صادرات ورق سرد فولادی و چین بزرگ‌ترین متقاضی ورق سرد

تجارت جهانی ورق سرد فولادی در سال‌های اخیر روند نزولی را طی کرده است. تجارت این محصول از ۳۹ میلیون و ۳۷۰ هزار تن در سال ۲۰۱۱ به ۳۱ میلیون و ۹۹۰ هزار تن در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. تجارت ورق سرد فولادی در سال‌های اخیر عمدتا در آسیا و اروپا متمرکز بوده است.

Wire rods Global Trade - 1-4
چین پرچم‌دار در صادرات مفتول فولادی و آلمان بزرگ‌ترین متقاضی مفتول

مفتول فولادی از پرکاربردترین محصولات فولادی است که در آلیاژهای مختلف تجارت می‌شود. تجارت جهانی مفتول فولادی در سال‌های اخیر روند نسبتا ثابتی را طی کرده است. تجارت این محصول در سال ۲۰۲۰ برابر ۸ میلیون و ۶۹۰ هزار تن بود. تجارت مفتول فولادی در سال‌های اخیر عمدتا در آسیا و اروپا متمرکز بوده است.

Untitled-1-1
آمریکا بخشی از سهم خود، در تجارت قراضه آلومینیوم را از دست داد

تجارت قراضه آلومینیوم از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۲۰ روندی روبه رشدی داشت؛ هر سالانه حدود ۰،۱ درصد تجارت قراضه افزایش داشته است. میزان تجارت قراضه ارتباط مستقیمی با قیمت آلومینیوم در بورس کالا لندن دارد.با افزایش قیمت آلومینیوم، واحدهای پایین‌دست بیشتر به مصرف شمش‌های ثانویه که از قراضه تولید می‌شود، روی می‌آورند.

Untitled-1
بررسی تولید میلگرد آجدار چین؛ جایگاه مهم میلگرد آجدار از بازار مصرف فولاد چین

بررسی آمار تولید میلگرد آجدار چین نشان می‌دهد تولید این محصول فولادی در سال ۲۰۲۰ به حدود ۲۶۶ میلیون و ۳۹۰ هزار تن رسیده است. همچنین میانگین تولید میلگرد آجدار چین طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ برابر ۲۰۸ میلیون و ۱۷۰ هزار تن بوده است.

Untitled-1
چین، ستون اصلی تجارت جهانی نیکل؛ بررسی تجارت جهانی نیکل معدنی در دهه اخیر

طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ سالانه به‌طور میانگین حدود ۵۷ میلیون تن سنگ معدن و کنسانتره نیکل در سطح جهان تجارت شده است. بررسی آمار تجارت نیکل معدنی در یک دهه اخیر مبین این امر است که از میان ۵ تولیدکننده بزرگ نیکل، اندونزی و فیلیپین بزرگ‌ترین صادرکنندگان نیکل معدنی در جهان هستند.

شمش آلومینیوم-1
شمش آلومینیوم، مهم‌ترین محصول بالادستی آلومینیوم در تجارت جهانی

 کشورهای استرالیا و برزیل دو کشور بزرگ صادرکننده بوکسیت و آلومینا از بخش بالادست زنجیره آلومینوم در سطح جهان هستند. هم‌چنین چین، آلمان و ایالات متحده امریکا نیز بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده شمش‌های آلومینیوم از بخش بالا دست این زنجیره در جهان به‌شمار می‌روند.

zinc-08
بازار روی تحت تاثیر ویروس کرونا؛ قیمت و موجودی شمش روی در بورس لندن و شانگهای

معاملات انجام‌شده در دو بورس LME و SHFE، تعیین‌کننده قیمت جهانی فلزات، ازجمله روی است. روند تغییرات قیمتی شمش روی در این دو بورس، طی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ تقریبا مشابه بوده؛ اما قیمت شمش روی عرضه‌شده در بورس شانگهای در سال‌های مورد بررسی بیش از بورس فلزات لندن بوده است.

Untitled-2
رخنه مصرف زیورآلات طلا در تاروپود فرهنگ ایرانی؛ بررسی عرضه و تقاضای طلای ایران

ایران بنا به‌دلایلی که ریشه در تاریخ، فرهنگ و مذهب کشور دارد و با نقش آفرینی زیورآلات و جواهرات، کشوری مهم در صحنه تقاضای جهانی طلا به‌‌شمار می‌رود. در مقابل عرضه طلا در ایران به‌خصوص از محل معادن، در سطح جهانی چندان مطرح نیست؛ اگرچه ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای توسعه عرضه معدنی کشور نیز موجود است.

Untitled-1-1
نیاز روزافزون جهان به فلز سرخ؛ بازار تولید کاتد مس در دست منطقه آسیا

منطقه آسیا با سهم ۵۱ درصدی طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، بیش‌ترین نقش را در تولید مس تصفیه شده بازی کرد. عمده دلیل بالا بودن سهم آسیا، تولید بالای ۹ میلیون تنی کاتد مس چین است. چین، واقع در آسیای شرقی بزرگ‌ترین تولیدکننده کاتد مس در سال ۲۰۱۹ بود.

Untitled-1
در‌ هم شکستن تعادل بازار توسط چین و آمریکا؛ بررسی تجارت جهانی روی تصفیه‌شده

حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از تولید روی تصفیه‌شده در جهان تجارت می‌شود که کشورهای کانادا، کره جنوبی، استرالیا، هلند و هند به‌عنوان بزرگ‌ترین کشورهای صادر‌کننده و کشورهای آمریکا، چین، هلند، آلمان، ترکیه و بلژیک به‌عنوان بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده روی تصفیه‌شده در جهان شناخته می‌شوند.

Global Price of Coke-00400-0021-03
به کجا چنین شتابان؛ بررسی روند قیمت جهانی زغال‌سنگ کک‌شو

همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ و کاهش عرضه زغال‌سنگ کک‌شو در پی این رخداد و همچنین سایر مشکلاتی که در تامین این محصول و عرضه آن برای چین و استرالیا پیش آمد، موجب جهش ناگهانی قیمت این محصول شد. با تعدیل شدن مشکلات بازار، زغال‌سنگ کک‌شو، مجدد سیر نزولی را در پیش گرفت.

molybdenum-06
افزایش تولید فولاد جان دوباره‌ای به بازار مولیبدن بخشید؛ بررسی تولید و تجارت جهانی مولیبدن

با توجه به وابستگی تولید مولیبدن به صنعت فولاد و به اغما فرورفتن صنعت فولادسازی چین به‌عنوان بزرگ‌ترین فولادسازی در جهان پس از همه‌گیری ویروس کرونا، تقاضای مولیبدن در جهان کاهش داشت؛ اما با مهار این ویروس، بارقه‌های امید مجددا در صنعت مولیبدن روشن شده است.

Cobalt Production & Trade-00400-0021-03
کنگو در مظن اتهام کسری بازار کبالت؛ تولید و تجارت جهانی کبالت

کبالت، به عنوان یکی از مهم‌ترین فلزات که در ساخت باتری‌های قابل شارژ کاربرد دارد و به سبب افزایش تقاضا آن برای خودروهای برقی، پیش‌بینی می‌شود که بازاری  رو به رشد را در آینده تجربه کند. بیش‌ترین ذخایر کبالت در پوسته زمین به کشور کنگو تعلق دارد.

Nickel Ingot Trade -00400-0019-03
پایان روند نزولی تجارت شمش نیکل در جهان؛ بررسی تجارت جهانی شمش نیکل

تجارت جهانی شمش نیکل تا سال ۲۰۱۵ دارای روند صعودی بود و پس از این سال کاهش پیدا کرد و در سال ۲۰۲۰ به کمترین مقدار خود در ۱۰ سال اخیر رسید. پیش‌بینی‌های انجام شده حکایت از نقش پررنگ این فلز پایه در آینده صنایع مهم جهان، به‌ویژه صنعت خودروسازی دارد.

World Silver supply and Demand-00400-0019-03
مازاد عرضه در بازار نقره؛ تولید نیمی از نقره معدنی در سه کشور

عرضه نقره در ۱۰ سال گذشته روند کم نوسانی را طی کرده است؛ به‌طور میانگین بیش از ۸۰ درصد از عرضه جهانی نقره معدنی، از محل تولید معدنی اتفاق می‌افتد و سه کشور مکزیک، پرو و چین در مجموع حدود ۵۰ درصد از کل عرضه معدنی جهانی نقره را در اختیار دارند.

Antimony-04
چین قلب تپنده بازار آنتیموان؛ بررسی تولید و تجارت جهانی آنتیموان

عمده ذخایر آنتیموان در چین واقع شده و بزرگ‌‌ترین تولیدکننده آنتیموان در جهان است؛ اما سیاست‌‌های این کشور در راستای عدم خام فروشی از سال ۲۰۰۷، موجب کاهش صادرات جهانی و در پی آن تولید این محصول توسط چین شد. به‌‌موجب این کاهش، در حال حاضر روسیه به‌‌عنوان بزرگ‌‌ترین صادرکننده آنتیموان در جهان شناخته می‌‌شود.

Untitled-3
شنا در خلاف جهت جریان مصرف در چین؛ بررسی تجارت جهانی کک

اگرچه فولادسازی به روش FOB که کک یکی از ملزومات آن است، در سطح جهان رو به کاهش است؛ اما همچنان در کشورهای چین و هند به‌عنوان برجسته‌ترین روش تولید فولاد مطرح است. با توجه به تولید فولاد در این دو کشور، پیش‌بینی می‌شود روند تقاضا کک در چین و هند افزایش داشته باشد.

zinc-09
چین، یکه‌تاز بازار تولید و مصرف؛ بررسی تولید جهانی روی تصفیه‌شده

بر اساس آمار ارایه شده توسط موسسه ILZSG، آسیا (به واسطه حضور چین) بزرگ‌ترین مصرف‌کننده روی تصفیه‌شده در دنیا به‌شمار می‌رود. چین با مصرف نیمی از روی تصفیه‌شده در جهان و بعد از آن قاره اروپا و ایالات‌متحده آمریکا، به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان روی تصفیه‌شده در جهان شناخته می‌شوند.

Gold Supply and Demand
پیشی عرضه از تقاضا در بازار طلا؛ نقش بی‌بدیل زیورآلات و جواهرات در تقاضای طلا

بررسی آمار مربوط به عرضه و تقاضای جهانی طلا طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ نشان‌دهنده شرایط مازاد عرضه در بازار این فلز گران‌بها است و به‌طور میانگین عرضه ۶۹۰ تن بیش از تقاضا بوده است؛ رشد مناسب تولید معدنی در کنار کاهش تقاضا طی سال‌های اخیر به این فاصله دامن زده است.

Lead-002009-3
بازیافت سرب چین؛ بازیافت جایگاه اصلی خود را در چین ارتقا می‌دهد

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده سرب تصفیه شده جهان شناخته می‌شود. سهم این کشور در تولید سرب تصفیه شده در سال ۲۰۲۰، حدود ۵۵ درصد برآورد شد که بخش عمده‌ای از آن از طریق بازیافت حاصل شد.

Untitled-4
نقش مهم جنوب شرق آسیا در تولید نیکل معدنی؛ نگاهی به تولید جهانی نیکل معدنی

نیکل با حفظ کاربردهای سنتی خود همچون استفاده در فولادهای آلیاژی و سوپرآلیاژها، با تقاضای جدیدی از محل ساخت باتری‌ خودروهای الکتریکی روبه‌رو است و این مساله موجب افزایش مجدد تولید نیکل معدنی تا سطوح حدود ۵.۲ میلیون تن در سال طی سال‌های اخیر، پس از طی یک دوره کاهش تولید، شده است.

Trade Anode & Scrap -0030013-03
وابستگی شدید قراضه مسی به قیمت مس؛ تجارت قراضه مسی در دست چین و آمریکا

ضایعات و قراضه‌های صنعتی در جهان، تحت عنوان طلاهای کثیف شناخته می‌شوند؛ چرا که بازیافت قراضه و ضایعات صنعتی، علاوه بر مقرون به‌صرفه بودن به کاهش آلودگی محیط نیز کمک می‌کنند.

Untitled-1
بازار باتری‌های چین؛ توان رقابت باتری‌های لیتیوم-یون بر باتری‌های سرب-اسید می‌چربد

صنعت باتری، یکی از اصلی‌ترین صنایع مصرف‌کننده سرب تصفیه شده به‌شمار می‌رود. در چین بین ۸۰ تا ۹۰ درصد سرب تصفیه شده برای ساخت و تولید باتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Aluminum Scrap-0030011-03
تجارت ضایعات آلومینیوم؛ ایالات متحده آمریکا، در رتبه نخست صادرات ضایعات آلومینیوم در جهان

در خاورمیانه نیز کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و لبنان سه کشور بزرگ صادرکننده این محصول هستند. ایران نیز به دلیل نیاز مبرم واحدهای ذوب ثانویه به قراضه‌های آلومینیومی، از واردکنندگان این محصولات است.

Semi-00-20011-06
کروناویروس عامل اصلی کاهش تولید مس؛ آسیا، غول تولید نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی

میزان تولید نیمه‌ساخته‌های مسی و  آلیاژی به‌ترتیب در سال ۲۰۲۰ برابر ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن و ۲۳ میلیون و ۳۱ هزار تن بود. تولید نیمه‌ساخته‌های مسی تقریبا ۴ برابر تولید نیمه‌ساخته‌های آلیاژی جهان در سال ۲۰۲۰ بود.

فولاد خام-1
تولید جهانی فولاد خام؛ چین، پیشرو در تولید فولاد خام

بررسی روند تولید فولاد خام جهان نشان می‌دهد که کشور چین با تولید بیش از یک میلیارد و ۶۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد خام در جهان بود. کشور ایران نیز با تولید ۲۹ میلیون تن فولاد خام در سال ۲۰۲۰ رتبه دهم جهانی را به خود اختصاص داد.

Untitled-1
تولید آلومینیوم در جهان؛ بررسی چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در جهان

مطابق گزارش انجمن بین‌المللی آلومینیوم، حجم کل تولید آلومینیوم در جهان در سال ۲۰۲۰ برابر ۶۵ میلیون تن برآورد شد و بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم، کشور چین است که حدود ۳۷ میلیون تن شمش پرایمری آلومینیوم در سال ۲۰۲۰ تولید و ۵۷ درصد آلومینیوم جهان را تامین کرده است. 

Picture of sponge iron-1
تولید جهانی آهن اسفنجی؛ هند، بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان

بررسی روند تولید جهانی آهن اسفنجی طی ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهد که کشورهای هند، ایران و روسیه، مکزیک و عربستان سعودی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان در جهان هستند. به‌طور کلی سهم این ۵ کشور، حدود ۷۰ درصد از کل بازار تولید است.

AMC - Analytical Report - Production of Refined Lead - Sasan Khorasani - 1400.05.26 - V05
بررسی بازار تولید آلومینا؛ چین طلایه‌دار تولید آلومینا در جهان در سال ۲۰۲۰

بر اساس داده‌های انجمن بین‌المللی سرب و روی تولید سرب تصفیه شده جهان در سال ۲۰۲۰، با افت ۴.۱ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ مواجه شد و به مقدار ۱۱ میلیون و ۷۸۴ هزار تن رسید.