فرصت‌های شغلی
ویرایش کنید

کنسانتره سرب و روی

سرب و روی، اغلب در ذخایر معدنی کنار یکدیگر یافت می‌شوند و این امر سبب شده تا مشابهت‌های ویژه‌ای در بازار و صنعت این دو فلز پایه مشاهده شود؛ بر همین اساس، این دو فلز به فلز‌های خواهر خوانده معروف هستند. در سطح جهان، سالانه کمتر از ۱۳ میلیون تن روی و کمتر از ۵ میلیون تن نیز سرب معدنی تولید می‌شود. سهم ایران از تولید معدنی سرب جهان حدود ۱.۵ درصد و از تولید معدنی روی جهان نیز حدود ۱.۹ درصد است.

برای رفع چالش‌های خود با تیم مشاوره ما در ارتباط باشید.

سرب و روی، فلزات خواهر خوانده

نزدیک به ۷۰ درصد تولید معدنی سرب و روی از منابع معدنی است که این دو فلز، عمدتا به صورت توامان در کانسارها یافت می‌شوند. این موضوع باعث شده تولید معدنی آن‌ها، همبستگی تنگاتنگی با یکدیگر داشته و با وجود حوزه‌های کاربردی متفاوت، عموما روند نوسان قیمتی یکسانی را طی کنند.

مهم‌ترین کانی سرب، گالن (PbS) و مهم‌ترین کانی روی، اسفالریت (ZnS) هستند که عموما از طریق روش فلوتاسیون تغلیظ می‌شوند. از آن‌جا که عموما این دو کانی در کنار هم یافت می‌شود، به‌منظور انجام فرایند تغلیظ، در مرحله نخست کنسانتره سولفیدی سرب در سلول‌های فلوتاسیون جدا می‌شود و در مرحله بعد از آن، کنسانتره سولفیدی روی به‌دست می‌آید. برای تغلیظ کانی‌های اکسیدی این فلزات که عموما از نوع کربناتی هستند، از روش‌های دیگری همچون انواع روش‌های ثقلی استفاده می‌شود.

کنسانتره سولفیدی سرب به‌طور متوسط دارای عیاری بین ۵۰ تا ۶۰ درصد است و این میزان برای کنسانتره‌های سولفیدی روی در بازه ۴۵ تا ۵۵ درصد قرار دارد. با این حال، عیار کنسانتره‌ها می‌تواند حتی بین ۳۰ تا ۸۰ درصد متغیر باشد. این عیار برای کنسانتره‌های اکسیدی که حاصل فرآوری کانسنگ‌های اکسیدی سرب و روی است، عموما به‌دلیل روش فرآوری متفاوتی که دارند، در حد پایین‌تری قرار دارد؛ به‌نحوی که عیار کنسانتره اکسیدی سرب به‌طور رایج در بازه ۴۰ تا ۴۵ و برای کنسانتره اکسیدی روی این میزان در بازه ۲۰ تا ۲۵ درصد قرار می‌گیرد.

امروزه مهم‌ترین محرکی که در حال شکل‌دهی به صنایع معدنی سرب و روی است، شدت وابستگی متفاوت این دو فلز به تولیدات معدنی است. در حال حاضر، عمده فلز روی تولید شده از منابع معدنی است؛ در حالی که سهم منابع معدنی در تولید فلز سرب طی دهه‌های گذشته روندی نزولی را طی کرده است تا جایی که امروزه معادن، سهم کمتر از نصف در تولید جهانی فلز سرب را دارند.

کنسانتره سرب و روی در جهان

طبق آمارهای منتشر شده، تولید معدنی سرب و روی در سال ۲۰۲۰، به‌ترتیب برابر با ۴.۵ و ۱۲.۱ میلیون تن بود. مهم‌ترین کشورهای تولیدکننده سرب معدنی در این سال، چین، استرالیا، مکزیک، پرو و روسیه بودند که مجموعا در سال ۲۰۲۰ بیش از ۷۲ درصد از کل عرضه سرب معدنی از معادن این کشورها صورت پذیرفت. در عین حال کشورهای چین، استرالیا، پرو، هند و ایالات متحده در سال ۲۰۲۰، قریب به ۶۸ درصد کل عرضه روی معدنی را در اختیار داشتند. بخش اعظمی از سرب معدنی تولید شده در کشورهای چین و استرالیا از معادن مشترک سرب- روی استخراج شده؛ در حالی که در پرو به‌عنوان سومین کشور بزرگ تولیدکننده سرب و روی معدنی، عمده روی معدنی از معادن مشترک با مس تولید شده است.

چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سرب و روی معدنی در جهان شناخته می‌شود. حجم تقاضای این کشور به اندازه‌ای بالا است که با وجود حجم بالای تولید سرب و روی معدنی در این کشور، توانایی تامین بازار داخلی را ندارد و در واردات سرب و روی معدنی، جایگاه نخست را بین واردکنندگان جهان دارا است.

کنسانتره سرب و روی در ایران

ایران به عنوان یکی از کشورهای غنی از لحاظ ذخایر سرب و روی در جهان شناخته می‌شود. معدن انگوران یکی از معادن استثنایی سرب و روی در جهان به شمار می‌رود که دارای خاکی پرعیار از کانی‌های اکسیدی سرب و روی است. اکسیدی بودن عمده ذخیره عظیم معدن انگوران، سبب شده تا ظرفیت‌های متعددی برای فرآوری سنگ معدن سرب و روی در ایران برپایه مصرف کانی‌های اکسیدی شکل بگیرد. از این رو، قسمت اعظمی از کنسانتره‌های سولفیدی سرب و روی در بازارهای خارجی به‌فروش می‌رود.

مقدار روی معدنی تولید شده در ایران حدودا بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ هزار تن فلز محتوی و این میزان برای سرب معدنی بین ۴۰ تا ۷۰ هزار تن سرب محتوی متغیر است. عمده شرکت‌های فعال در حوزه معدن‌کاری سرب و روی از مالکیت بخش خصوصی بهره‌مند هستند. در این میان، از بین مهم‌ترین شرکت‌های فعال در این حوزه می‌توان به کالسیمین، باما، کیمیای زنجان گستران، معادن بافق و زرین معدن آسیا اشاره کرد.

شاخصه‌های اصلی صنعت کنسانتره سرب و روی ایران

معدن انگوران که عمده ذخیره آن به صورت اکسیدی بود، سال‌های پایانی از عمر خود را سپری می‌کند. هر چند که بهره‌برداری از معدن مهدی‌آباد می‌تواند کسری حاصل از پایان عمر معدن انگوران را تا حد زیادی جبران کند، اما عمده ذخیره این معدن از نوع سولفیدی است. از این رو، بسیاری از واحدهای فرآوری که تکنولوژی تولید آنها بر مبنای کنسانتره اکسیدی پایه‌گذاری شده است، با ریسک کسری مواد اولیه در بلندمدت مواجه هستند. عمده خاک معدنی روی در ایران فرآوری و تغلیظ شده و به صورت شمش روی صادر می‌شود؛ در حالی که بیشتر سرب معدنی استخراج شده در ایران، به‌صورت کنسانتره در بازارهای خارجی به فروش می‌رسد.

یکی از چالش‌هایی که واحدهای تغلیظ خاک سرب و روی با آن مواجه هستند، دسترسی محدود به تأمین خاک اکسیدی است. بسیاری از واحدهای تغلیظ در ایران به‌صورت یکپارچه تا تولید روی تصفیه شده فعالیت می‌کنند؛ از این رو، عملا خاک معدن، ماده اصلی اولیه این واحدها به‌شمار می‌آید. معدن انگوران به‌عنوان تأثیرگذارترین معدن کشور، توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در حال بهره‌برداری است. این معدن که بخش قابل توجهی از نیاز صنعت سرب و روی کشور را تأمین می‌کند، تحت قوانین قیمت‌گذاری و سهمیه‌بندی دولت قرار دارد و این موضوع، به دلیل به اتمام رسیدن ذخایر اکسیدی این معدن، به چالشی عمده برای فعالان صنعت بدل شده است؛ تا جایی که برخی از فعالان اقدام به واردات خاک و کنسانتره اکسیدی از کشورهای همسایه از جمله ترکیه می‌کنند. چنین وضعیتی باعث شده است ایران به یک واردکننده روی معدنی تبدیل شود؛ در حالی که در مقوله سرب معدنی یک صادرکننده شناخته می‌شود.

ویژگی‌های ما

۱۰ +

سال سابقه فعالیت

۲۶۰ +

پروژه کاری

۴۵۰۰ +

گزارش مطالعاتی

سوالات شما را پاسخ می‎‌دهیم...

  • مهم‌ترین کلان روندها و عوامل تاثیرگذار بر بازار جهانی سرب و روی و پیش‌بینی دقیقی از قیمت‌ها و تعرفه‌های ذوب را ارایه می‌دهیم و به شما کمک می‌کنیم خرید و فروش‌های خود را بهتر مدیریت کنید.
  • تحلیل ویژه‌ای از توزیع ارزش افزوده و حاشیه سود در طول زنجیره در اختیار شما قرار می‌دهیم و شما را در سرمایه‌گذاری در بهترین حلقه‌های زنجیره یاری می‌کنیم.
  • اطلاعاتی وسیع از بهای تمام شده صنایع را در اختیارتان قرار می‌دهیم و به شما کمک می‌کنیم با مدیریت هزینه‌های تولید، مزیت رقابتی خود را ارتقا دهید.
  • با تجزیه و تحلیل عوامل کلان تاثیرگذار و ارایه پیش‌بینی دقیقی از برنامه‌های دولت، چالش‌های و فرصت‌های پیش روی کسب و کار شما را پیش‌بینی می‌کنیم.
  • شناخت مناسبی از وضعیت فعالان بازار و سرمایه‌گذاری‌های در حال انجام به شما ارایه می‌دهیم که با دید روشنی، کسب و کار خود را مدیریت کنید.
  • تحلیلی دقیق از وضعیت صنایع مصرف‌کننده در بازار داخلی به شما ارایه می‌دهیم و استراتژی فروش و بازاریابی شما را بهبود می‌دهیم.
  • با ارایه تصویری شفاف از وضعیت بازارهای منطقه و بازارهای بین‌المللی، به شناخت بهتر رقبای خارجی و تدقیق استراتری صادرات محصولات شما کمک می‌کنیم.
  • اطلاعاتی دقیق از قیمت مواد اولیه و هزینه‌های تأمین از بازار داخلی و منطقه و همچنین بازارهای بین‌المللی به همراه پیش‌بینی آن را در اختیارتان قرار می‌دهیم و به شما در انتخاب مناسب‌ترین تأمین‌کننده کمک می‌کنیم تا هزینه‌های خود را مدیریت کنید.

با ما در ارتباط باشید...

سوالاتی که در مورد کسب و کار خود دارید را با ما در میان بگذارید.

راه‌کارهای ما

مشاوره اقتصادی

با شناخت دقیق و عمیقی که نسبت به عوامل تاثیرگذار صنعت داریم، به شما در تصمیم‌گیری در مهم‌ترین تصمیمات تجاری‌تان کمک می‌کنیم.

استراتژی و سازمان

با بهره‌گیری از دیدگاه‌های عمیق و یکپارچه تیم تخصصی، به شما در ارزیابی و عملیاتی‌ کردن استراتژی‌های‌تان، با بهینه‌سازی منابع و سازمان کمک می‌کنیم.

بهبود عملکرد

شاخص‌های بهره‌وری عملکرد شما را با بررسی دقیق وضعیت آن‌ها، ارزیابی کرده و بهره‌وری شما را با توجه به وضعیت محیط صنعت و مزیت‌های شما و فرصت‌های پیشِ‌رو ارتقا می‌دهیم.

تحلیل صنعت

با تمرکز و تسلط بر عوامل تاثیرگذار محیط صنعت و محیط کلان، بینش عمیقی در خصوص وضعیت صنعت و تحلیل‌های مرتبط را در اختیار شما قرار می‌دهیم.