دیدگاه‌ها و تحلیل‌ها

آخرین دیدگاه‌ها و تحلیل‌های مدیران و کارشناسان ما در خصوصات موضوعات مختلف را مطالعه نمایید.

 • همه
 • آلومینیوم
 • آهن و فولاد
 • اسید سولفوریک
 • بوکسیت و آلومینا
 • روی
 • زغال‌سنگ و کک
 • سرب
 • سنگ‌آهن
 • فروآلیاژ
 • فلزات‌ صنعتی غیرپایه
 • فلزات گران‌بها
 • کرومیت
 • کنسانتره سرب و روی
 • کنسانتره مس
 • کودهای شیمیایی
 • مس
 • مواد شیمیایی
 • نیکل
Untitled-1
بررسی تولید میلگرد آجدار چین؛ جایگاه مهم میلگرد آجدار از بازار مصرف فولاد چین

بررسی آمار تولید میلگرد آجدار چین نشان می‌دهد تولید این محصول فولادی در سال ۲۰۲۰ به حدود ۲۶۶ میلیون و ۳۹۰ هزار تن رسیده است. همچنین میانگین تولید میلگرد آجدار چین طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ برابر ۲۰۸ میلیون و ۱۷۰ هزار تن بوده است.

Untitled-1
چین، ستون اصلی تجارت جهانی نیکل؛ بررسی تجارت جهانی نیکل معدنی در دهه اخیر

طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ سالانه به‌طور میانگین حدود ۵۷ میلیون تن سنگ معدن و کنسانتره نیکل در سطح جهان تجارت شده است. بررسی آمار تجارت نیکل معدنی در یک دهه اخیر مبین این امر است که از میان ۵ تولیدکننده بزرگ نیکل، اندونزی و فیلیپین بزرگ‌ترین صادرکنندگان نیکل معدنی در جهان هستند.

شمش آلومینیوم-1
شمش آلومینیوم، مهم‌ترین محصول بالادستی آلومینیوم در تجارت جهانی

 کشورهای استرالیا و برزیل دو کشور بزرگ صادرکننده بوکسیت و آلومینا از بخش بالادست زنجیره آلومینوم در سطح جهان هستند. هم‌چنین چین، آلمان و ایالات متحده امریکا نیز بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده شمش‌های آلومینیوم از بخش بالا دست این زنجیره در جهان به‌شمار می‌روند.

zinc-08
بازار روی تحت تاثیر ویروس کرونا؛ قیمت و موجودی شمش روی در بورس لندن و شانگهای

معاملات انجام‌شده در دو بورس LME و SHFE، تعیین‌کننده قیمت جهانی فلزات، ازجمله روی است. روند تغییرات قیمتی شمش روی در این دو بورس، طی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ تقریبا مشابه بوده؛ اما قیمت شمش روی عرضه‌شده در بورس شانگهای در سال‌های مورد بررسی بیش از بورس فلزات لندن بوده است.

Untitled-2
رخنه مصرف زیورآلات طلا در تاروپود فرهنگ ایرانی؛ بررسی عرضه و تقاضای طلای ایران

ایران بنا به‌دلایلی که ریشه در تاریخ، فرهنگ و مذهب کشور دارد و با نقش آفرینی زیورآلات و جواهرات، کشوری مهم در صحنه تقاضای جهانی طلا به‌‌شمار می‌رود. در مقابل عرضه طلا در ایران به‌خصوص از محل معادن، در سطح جهانی چندان مطرح نیست؛ اگرچه ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای توسعه عرضه معدنی کشور نیز موجود است.

Untitled-1-1
نیاز روزافزون جهان به فلز سرخ؛ بازار تولید کاتد مس در دست منطقه آسیا

منطقه آسیا با سهم ۵۱ درصدی طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، بیش‌ترین نقش را در تولید مس تصفیه شده بازی کرد. عمده دلیل بالا بودن سهم آسیا، تولید بالای ۹ میلیون تنی کاتد مس چین است. چین، واقع در آسیای شرقی بزرگ‌ترین تولیدکننده کاتد مس در سال ۲۰۱۹ بود.

lead concentrate-1400-11-2
کنسانتره سرب در گرو صنعت خودروسازی؛ بررسی تجارت جهانی کنسانتره سرب

کنسانتره سرب ماده اولیه جهت فرآوری فلز سرب است که کاربردهای فراوانی خصوصا در صنعت باتری‌سازی دارد. بررسی‌ها حاکی از آن بود که علی‌رغم این‌که چین بزرگ‌ترین تولیدکننده کنسانتره سرب است، به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده این محصول در جهان نیز شناخته می‌شود؛ این امر گویای بالا بودن تقاضای داخلی چین برای این محصول است.

phosphate rock-03
شکست سهمگین کرونا از کودهای شیمیایی؛ بررسی تجارت جهانی سنگ فسفات

مغرب یا مراکش به‌دلیل داشتن بیشترین ذخایر و تولید سنگ فسفات، بزرگ‌ترین صادرکننده آن در جهان شناخته می‌شود. علی‌رغم برخورداری چین از منابع فسفات و تولید بالا سنگ فسفات در این کشور، به‌سبب تقاضا بالا، جزو صادرکنندگان بزرگ سنگ فسفات در جهان محسوب نمی‌شود.

Untitled-1
در‌ هم شکستن تعادل بازار توسط چین و آمریکا؛ بررسی تجارت جهانی روی تصفیه‌شده

حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از تولید روی تصفیه‌شده در جهان تجارت می‌شود که کشورهای کانادا، کره جنوبی، استرالیا، هلند و هند به‌عنوان بزرگ‌ترین کشورهای صادر‌کننده و کشورهای آمریکا، چین، هلند، آلمان، ترکیه و بلژیک به‌عنوان بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده روی تصفیه‌شده در جهان شناخته می‌شوند.

Global Price of Coke-00400-0021-03
به کجا چنین شتابان؛ بررسی روند قیمت جهانی زغال‌سنگ کک‌شو

همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ و کاهش عرضه زغال‌سنگ کک‌شو در پی این رخداد و همچنین سایر مشکلاتی که در تامین این محصول و عرضه آن برای چین و استرالیا پیش آمد، موجب جهش ناگهانی قیمت این محصول شد. با تعدیل شدن مشکلات بازار، زغال‌سنگ کک‌شو، مجدد سیر نزولی را در پیش گرفت.

Trade of Minor Ferroalloys - 00400-0021-4
کشمکش در تجارت فرومولیبدن؛ کره جنوبی، گوی رقابت را از رقیب و تامین‌کننده خود ربود

کره جنوبی یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان فرومولیبدن در جهان شناخته می‌شود. این کشور عمده ماده اولیه مورد نیاز خود را از یکی از مهم‌ترین رقبای خود در بازار تجارت، یعنی شیلی تامین می‌کند. قیمت پایین‌تر عرضه فرومولیبدن از سوی کره جنوبی، به افزایش سهم آن در بازار تجارت جهانی کمک شایانی کرده است.

molybdenum-06
افزایش تولید فولاد جان دوباره‌ای به بازار مولیبدن بخشید؛ بررسی تولید و تجارت جهانی مولیبدن

با توجه به وابستگی تولید مولیبدن به صنعت فولاد و به اغما فرورفتن صنعت فولادسازی چین به‌عنوان بزرگ‌ترین فولادسازی در جهان پس از همه‌گیری ویروس کرونا، تقاضای مولیبدن در جهان کاهش داشت؛ اما با مهار این ویروس، بارقه‌های امید مجددا در صنعت مولیبدن روشن شده است.

Coking Coal Production - 00400-0021-03
چین و هند پیش‌قراولان تولید زغال‌سنگ در جهان؛ بررسی تولید جهانی زغال‌سنگ

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده کک در جهان شناخته می‌شود، که با توجه به پیش‌بینی افزایش تولید فولاد چین، تقاضا این کشور برای زغال‌سنگ و بالطبع کک نیز افزایش خواهد داشت. در سال ۲۰۲۰ و در پی همه‌گیری ویروس کرونا، تولید و تقاضای زغال‌سنگ به‌موجب تعطیلی واحدهای تولیدی این کشور، کاهش داشت.

Cobalt Production & Trade-00400-0021-03
کنگو در مظن اتهام کسری بازار کبالت؛ تولید و تجارت جهانی کبالت

کبالت، به عنوان یکی از مهم‌ترین فلزات که در ساخت باتری‌های قابل شارژ کاربرد دارد و به سبب افزایش تقاضا آن برای خودروهای برقی، پیش‌بینی می‌شود که بازاری  رو به رشد را در آینده تجربه کند. بیش‌ترین ذخایر کبالت در پوسته زمین به کشور کنگو تعلق دارد.

Mineral Chromium-1400-10-26-04
نقش ویژه ترکیه در تجارت کروم معدنی خاورمیانه؛ سیر نزولی تجارت کروم معدنی در منطقه

کشورهای خاورمیانه عمدتا صادرکننده کروم معدنی بوده و واردات سنگ معدن و کنسانتره کروم توسط کشورهای خاورمیانه چندان قابل توجه نیست. صادرات کروم معدنی توسط کشورهای خاورمیانه طی سال‌های اخیر نوسان‌های زیادی را تجربه کرده اما در مجموع می‌توان گفت که میزان صادرات سنگ معدن و کنسانتره کروم از مبدا خاورمیانه روند نزولی داشته است.

Nickel Ingot Trade -00400-0019-03
پایان روند نزولی تجارت شمش نیکل در جهان؛ بررسی تجارت جهانی شمش نیکل

تجارت جهانی شمش نیکل تا سال ۲۰۱۵ دارای روند صعودی بود و پس از این سال کاهش پیدا کرد و در سال ۲۰۲۰ به کمترین مقدار خود در ۱۰ سال اخیر رسید. پیش‌بینی‌های انجام شده حکایت از نقش پررنگ این فلز پایه در آینده صنایع مهم جهان، به‌ویژه صنعت خودروسازی دارد.

World Silver supply and Demand-00400-0019-03
مازاد عرضه در بازار نقره؛ تولید نیمی از نقره معدنی در سه کشور

عرضه نقره در ۱۰ سال گذشته روند کم نوسانی را طی کرده است؛ به‌طور میانگین بیش از ۸۰ درصد از عرضه جهانی نقره معدنی، از محل تولید معدنی اتفاق می‌افتد و سه کشور مکزیک، پرو و چین در مجموع حدود ۵۰ درصد از کل عرضه معدنی جهانی نقره را در اختیار دارند.

Trade of Iron Ore Pellet -00400019-04
مازاد عرضه در بازار نقره؛ تولید نیمی از نقره معدنی در سه کشور

حجم تجارت گندله سنگ آهن در سال ۲۰۲۰، به‌دلیل همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ و کاهش حجم واردات بسیاری از کشورهای واردکننده این محصول افت داشت. با این حال، چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده این محصول، روندی معکوس را رقم زد و حجم واردات آن در این سال، افزایش چشم‌گیری را ثبت کرد.

phosphate rock-02
چشمه جوشان سنگ فسفات در دل مغرب زمین؛ بررسی تولید جهانی سنگ فسفات

مغرب با در اختیار داشتن حدود ۷۰ درصد از ذخایر سنگ فسفات، به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور دارای ذخایر سنگ فسفات در دنیا شناخته می‌شود. برخلاف میزان ذخایر مغرب، میزان تولید این کشور و سهم آن از تولید جهانی محدود بوده و تنها ۱۷ درصد از تولید دنیا را به خود اختصاص داده است.

Antimony-04
چین قلب تپنده بازار آنتیموان؛ بررسی تولید و تجارت جهانی آنتیموان

عمده ذخایر آنتیموان در چین واقع شده و بزرگ‌‌ترین تولیدکننده آنتیموان در جهان است؛ اما سیاست‌‌های این کشور در راستای عدم خام فروشی از سال ۲۰۰۷، موجب کاهش صادرات جهانی و در پی آن تولید این محصول توسط چین شد. به‌‌موجب این کاهش، در حال حاضر روسیه به‌‌عنوان بزرگ‌‌ترین صادرکننده آنتیموان در جهان شناخته می‌‌شود.

Untitled-3
شنا در خلاف جهت جریان مصرف در چین؛ بررسی تجارت جهانی کک

اگرچه فولادسازی به روش FOB که کک یکی از ملزومات آن است، در سطح جهان رو به کاهش است؛ اما همچنان در کشورهای چین و هند به‌عنوان برجسته‌ترین روش تولید فولاد مطرح است. با توجه به تولید فولاد در این دو کشور، پیش‌بینی می‌شود روند تقاضا کک در چین و هند افزایش داشته باشد.

zinc-09
چین، یکه‌تاز بازار تولید و مصرف؛ بررسی تولید جهانی روی تصفیه‌شده

بر اساس آمار ارایه شده توسط موسسه ILZSG، آسیا (به واسطه حضور چین) بزرگ‌ترین مصرف‌کننده روی تصفیه‌شده در دنیا به‌شمار می‌رود. چین با مصرف نیمی از روی تصفیه‌شده در جهان و بعد از آن قاره اروپا و ایالات‌متحده آمریکا، به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان روی تصفیه‌شده در جهان شناخته می‌شوند.

lead-10
کنسانتره روی در مشت چین؛ بررسی تولید جهانی روی معدنی

در سال ۲۰۲۰، میزان ذخایر روی در جهان حدود ۲۵۰ میلیون تن تخمین زده شده است؛ بر اساس آمار ارایه شده توسط سازمان زمین‌شناسی آمریکا، بیشترین ذخایر معدنی روی در استرالیا، چین، مکزیک، پرو و هند قرار دارد و کشور‌های چین، پرو، استرالیا، هند و آمریکا بزرگ‌ترین تولیدکنندگان معدنی روی در جهان هستند.

Trade of Iron Ore Fines & Concentrate-0040018-4
تجارت سنگ آهن دانه‌بندی و کنسانتره؛ فرصتی که در دل یک بحران به چنگ آمد

بخش قابل توجهی از سنگ آهن تولید شده در سطح جهان بین کشورها مورد تجارت قرار می‌گیرد. چین‌به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده این محصول که سالانه بیش از سه‌چهارم سنگ آهن تجارت شده در سطح جهان را وارد می‌کند، نقش به‌سزایی در رشد و توسعه صادرات این محصول ایفا کرده است.

Gold Supply and Demand
پیشی عرضه از تقاضا در بازار طلا؛ نقش بی‌بدیل زیورآلات و جواهرات در تقاضای طلا

بررسی آمار مربوط به عرضه و تقاضای جهانی طلا طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ نشان‌دهنده شرایط مازاد عرضه در بازار این فلز گران‌بها است و به‌طور میانگین عرضه ۶۹۰ تن بیش از تقاضا بوده است؛ رشد مناسب تولید معدنی در کنار کاهش تقاضا طی سال‌های اخیر به این فاصله دامن زده است.

Untitled-2
قیمت اسید تحت تاثیر شرق آسیا و منطقه آمریکا؛ بازیگران بازار دریایی اسید سولفوریک

سالانه حدود ۷ درصد از عرضه جهانی اسید سولفوریک در مسیرهای دریایی مبادله می‌شود. اگرچه این رقم سهم کوچکی از بازار این ماده شیمیایی خطرناک را تشکیل می‌دهد، اما به‌دلیل ماهیت این صنعت، مهم‌ترین پارامتر تاثیرگذار بر جهت‌گیری قیمت است.

Untitled-3
تولید اجباری، جایگزین اختیاری شد؛ خروج معاملات اسید از بورس کالا

بورس کالای ایران، یکی از محل‌های عرضه اسید سولفوریک از سال ۱۳۸۷ بوده است؛ اگرچه در نیمه نخست سال ۱۴۰۰، هیچ گونه عرضه‌ای از این ماده شیمیایی انجام نگرفت. در بررسی روند عرضه و فروش اسید سولفوریک طی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹، افت قابل توجه فروش در مقایسه با جهش میزان عرضه، کاملا محسوس است.

sodium sulfide-02
قبضه بازار توسط چین و آمریکا؛ بررسی تجارت جهانی سدیم سولفید

با توجه به آمار منتشر شده توسط پایگاه داده‌های تجارت بین‌الملل، میزان صادرات سولفید سدیم در سال ۲۰۲۰، حدود ۴۵۰ هزار تن و واردات آن حدود ۴۹۰ هزار تن گزارش شده است. کشورهای چین و آمریکا با سهم مجموع ۷۹ درصدی از صادرات سدیم سولفید در سال ۲۰۲۰، به‌عنوان بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده آن شناخته می‌شود.

Lead-002009-3
بازیافت سرب چین؛ بازیافت جایگاه اصلی خود را در چین ارتقا می‌دهد

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده سرب تصفیه شده جهان شناخته می‌شود. سهم این کشور در تولید سرب تصفیه شده در سال ۲۰۲۰، حدود ۵۵ درصد برآورد شد که بخش عمده‌ای از آن از طریق بازیافت حاصل شد.

fertilizer-04
شکستن کمر زمین‌های کشاورزی با افزایش جمعیت؛ بررسی تولید جهانی کودهای شیمیایی

چین با تولید و مصرف ۳۱ درصدی از کودهای شیمیایی تولید شده در جهان در سال ۲۰۱۹، بزرگ‌ترین تولید‌کننده و مصرف‌کننده در جهان محسوب می‌شود. از حدود۲۶۰ میلیون تن کود شیمیایی عرضه‌شده در جهان، حدود ۶۰ درصد آن به کودهای نیتراته و مابقی با نسبت تقریبا مساوی به کودهای پتاسه و فسفاته تعلق دارد.

potassium permanganate-07
عقب‌افتادگی ایران از بازار بین‌المللی؛ بررسی تجارت جهانی پرمنگنات پتاسیم

تکنولوژی نوین تولید این محصول منحصرا در دست سه کشور چین، آمریکا و هند بوده که از بین آن‌ها چین با اکتساب سهم حدود ۶۶ درصد در جایگاه نخست از صادرات پرمنگنات پتاسیم در جهان قرار گرفته است. هند و آمریکا بعد از چین در رتبه دوم و سوم صادرکنندگان جهان قرار دارند.

lead & zinc Concentrate-08
نبض کند سرب معدنی جهان زیر دست چین؛ بررسی تولید معدنی سرب در جهان

تولید معدنی سرب طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰، روند نزولی را شاهد بوده است. در سال ۲۰۲۰ ذخایر جهانی سرب ۸۸ میلیون برآورد شده است که بیش‌ترین سهم آن به استرالیا و سپس چین اختصاص دارد؛ درحالی‌که تولیدات کنسانتره چین بسیار بیش‌تر از استرالیا عنوان شده است.

تجارت کروم-1
رشد تولید و تجارت جهانی کروم معدنی؛ ایفای نقش اصلی توسط آفریقای جنوبی و قزاقستان

تولید و تجارت کروم معدنی طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ با افزایش همراه بوده و در این بازه زمانی، نرخ برداشت از ذخایر معدنی کرومیت نیز علی‌رغم نوسانات کاهشی، رشد ملموسی را تجربه کرده است. آفریقای جنوبی و قزاقستان با در اختیار داشتن بیشترین منابع کرومیت، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کروم معدنی در سطح جهان محسوب می‌شوند.

Untitled-4
نقش مهم جنوب شرق آسیا در تولید نیکل معدنی؛ نگاهی به تولید جهانی نیکل معدنی

نیکل با حفظ کاربردهای سنتی خود همچون استفاده در فولادهای آلیاژی و سوپرآلیاژها، با تقاضای جدیدی از محل ساخت باتری‌ خودروهای الکتریکی روبه‌رو است و این مساله موجب افزایش مجدد تولید نیکل معدنی تا سطوح حدود ۵.۲ میلیون تن در سال طی سال‌های اخیر، پس از طی یک دوره کاهش تولید، شده است.

Ferrochrome & Ferrosilicochrome Trade-4
تجارت فروکروم و فروسیلیکوکروم؛ چین و آفریقای جنوبی، بازیگران اصلی تجارت فروکروم

طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ آفریقای جنوبی و چین به‌ترتیب بزرگ‌ترین صادرکننده و واردکننده فروکروم جهان بوده‌اند. قزاقستان نیز بزرگ‌ترین صادرکننده فروسیلیکوکروم در بازه مشابه بوده است؛ البته تجارت این محصول روند نزولی شدیدی را در این بازه طی کرده است.

aluminum sulfate -06
تسخیر بازار هنگ‌کنگ توسط چین؛ بررسی تجارت جهانی آلومینیوم سولفات

با توجه به آمار منتشر شده توسط پایگاه داده‌های تجارت بین‌الملل، میزان صادرات سولفات آلومینیوم ماده شیمیایی تولیدشده از سنگ معدن کریولیت در سال ۲۰۲۰، حدود ۵۱۵ هزار تن بوده است. چین با اکتساب سهم حدود ۲۳ درصدی در جایگاه نخست از صادرات سولفات آلومینیوم در جهان قرار دارد.

Untitled-3
افزایش تولید مس تا کجا؟! ظرفیت کنسانتره مس بالا می‌رود

همواره در جهان با پیشرفت در صنایع مختلف از جمله صنعت خودرو، ساختمان‌سازی نیاز به  فلز، مس مشاهده می‌شود. تولید مس معدنی ۲۰ کشور برتر در سال ۲۰۱۹، به بیش از ۱۹ میلیون تن رسید. آمریکای لاتین در سال‌های ۲۰۱۱و ۲۰۱۹ دارای بیش‌ترین سهم در تولید مس معدنی بود.

Buaxite Trading-0030013-03
تجارت بوکسیت در جهان؛ ذخایر بوکسیت در انحصار کشورهای گینه، استرالیا و برزیل

کشورهای گینه، استرالیا، اندونزی و برزیل بزرگ‌ترین صادرکنندگان بوکسیت در جهان هستند که بیش از ۹۵ درصد کل صادرات آن را در اختیار داشتند. در منطقه خاورمیانه نیز به دلیل عدم وجود معادن بوکسیت غنی و با عیار بالا، عمده صادرات سنگ معدن در کشورهای این منطقه کارآیی مناسبی جهت تولید آلومینیوم را دارا نیستند.

Trade Concentrate -0030013-04
واردات کنسانتره مس چین؛ چین همچنان در صدر واردکنندگان بزرگ کنسانتره مس باقی خواهد ماند

میزان تجارت کنسانتره مس، با توسعه اقتصادی و رشد واحدهای ذوب و پالایش کشورها نظیر چین، افزایش یافته‌است. میزان حجم تجارت کنسانتره مس بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ بالغ‌بر ۵۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود.

Trade Anode & Scrap -0030013-03
وابستگی شدید قراضه مسی به قیمت مس؛ تجارت قراضه مسی در دست چین و آمریکا

ضایعات و قراضه‌های صنعتی در جهان، تحت عنوان طلاهای کثیف شناخته می‌شوند؛ چرا که بازیافت قراضه و ضایعات صنعتی، علاوه بر مقرون به‌صرفه بودن به کاهش آلودگی محیط نیز کمک می‌کنند.

Untitled-1
بازار باتری‌های چین؛ توان رقابت باتری‌های لیتیوم-یون بر باتری‌های سرب-اسید می‌چربد

صنعت باتری، یکی از اصلی‌ترین صنایع مصرف‌کننده سرب تصفیه شده به‌شمار می‌رود. در چین بین ۸۰ تا ۹۰ درصد سرب تصفیه شده برای ساخت و تولید باتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

mo-0020011-04
بزرگان تجارت کنسانتره مولیبدن؛ شیلی و هلند پایه ثابت تجارت مولیبدن معدنی

در جهان بیش از ۳ میلیون و ۶۰ هزار تن مولیبدن معدنی تجارت می‌شود. چین با سهم ۲۸ درصدی بزرگ‌ترین واردکننده مولیبدن معدنی جهان در سال ۲۰۲۰ بود.

Aluminum Scrap-0030011-03
تجارت ضایعات آلومینیوم؛ ایالات متحده آمریکا، در رتبه نخست صادرات ضایعات آلومینیوم در جهان

در خاورمیانه نیز کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و لبنان سه کشور بزرگ صادرکننده این محصول هستند. ایران نیز به دلیل نیاز مبرم واحدهای ذوب ثانویه به قراضه‌های آلومینیومی، از واردکنندگان این محصولات است.

Trade of Aluminum-1
بزرگ‌ترین صادرکنندگان آلومینا؛ ۶۹ درصد از تجارت آلومینا به صادرات استرالیا و برزیل اختصاص دارد

بزر‌گ‌ترین کشورهای تولیدکننده آلومینا چین، استرالیا و برزیل بودند که بیش از نیمی از آلومینای جهان را در سال ۲۰۲۰، تولید کردند. هم‌چنین استرالیا و برزیل در رده بزرگ‌ترین صادرکنندگان آلومینا قرار گرفتند که حدود ۶۹ درصد از بازار وارداتی کشورهای جهان را تامین کردند.

Semi-00-20011-06
کروناویروس عامل اصلی کاهش تولید مس؛ آسیا، غول تولید نیمه‌ساخته‌های مسی و آلیاژی

میزان تولید نیمه‌ساخته‌های مسی و  آلیاژی به‌ترتیب در سال ۲۰۲۰ برابر ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن و ۲۳ میلیون و ۳۱ هزار تن بود. تولید نیمه‌ساخته‌های مسی تقریبا ۴ برابر تولید نیمه‌ساخته‌های آلیاژی جهان در سال ۲۰۲۰ بود.

فولاد خام-1
تولید جهانی فولاد خام؛ چین، پیشرو در تولید فولاد خام

بررسی روند تولید فولاد خام جهان نشان می‌دهد که کشور چین با تولید بیش از یک میلیارد و ۶۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد خام در جهان بود. کشور ایران نیز با تولید ۲۹ میلیون تن فولاد خام در سال ۲۰۲۰ رتبه دهم جهانی را به خود اختصاص داد.

تجارت کروم در جهان-1
باز هم ردپای چین؛ بررسی نقش کشورها در تولید و تجارت جهانی کروم معدنی

براساس اطلاعات موجود بیشترین منابع و ذخایر کروم در کشورهای آفریقای جنوبی و قزاقستان واقع شده است و در زمینه تامین تقاضای جهانی کروم معدنی، آفریقای جنوبی نقش اصلی را ایفا می‌کند. ترکیه، هند و فنلاند پس از آفریقای جنوبی و قزاقستان از دیگر تولیدکنندگان معدنی کروم در جهان به‌شمار می‌ورند.

Untitled-1
تولید آلومینیوم در جهان؛ بررسی چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در جهان

مطابق گزارش انجمن بین‌المللی آلومینیوم، حجم کل تولید آلومینیوم در جهان در سال ۲۰۲۰ برابر ۶۵ میلیون تن برآورد شد و بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم، کشور چین است که حدود ۳۷ میلیون تن شمش پرایمری آلومینیوم در سال ۲۰۲۰ تولید و ۵۷ درصد آلومینیوم جهان را تامین کرده است. 

Picture of sponge iron-1
تولید جهانی آهن اسفنجی؛ هند، بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان

بررسی روند تولید جهانی آهن اسفنجی طی ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهد که کشورهای هند، ایران و روسیه، مکزیک و عربستان سعودی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان در جهان هستند. به‌طور کلی سهم این ۵ کشور، حدود ۷۰ درصد از کل بازار تولید است.

آلومینا-1
بررسی بازار تولید آلومینا؛ چین طلایه‌دار تولید آلومینا در جهان در سال ۲۰۲۰

عدم وجود ذخایر غنی بوکسیت در ایران و از طرفی رشد کاربرد آلومینیوم در صنایع مختلف سبب قرار گرفتن ایران در ردیف کشورهای واردکننده آلومینا شده است و مجتمع تولیدی آلومینای جاجرم نیز تنها تولیدکننده آلومینای ایران است.

AMC - Analytical Report - Production of Refined Lead - Sasan Khorasani - 1400.05.26 - V05
بررسی بازار تولید آلومینا؛ چین طلایه‌دار تولید آلومینا در جهان در سال ۲۰۲۰

بر اساس داده‌های انجمن بین‌المللی سرب و روی تولید سرب تصفیه شده جهان در سال ۲۰۲۰، با افت ۴.۱ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ مواجه شد و به مقدار ۱۱ میلیون و ۷۸۴ هزار تن رسید.

Untitled-1
تولید فروآلیاژ در سطح جهان؛ چین پیشتاز در تولید فروآلیاژ

سیلیکومنگنز یک فروآلیاژ جایگزین برای فروسیلیسیم و فرومنگنز است و همین امر آن را به اولین فروآلیاژ پر مصرف جهان تبدیل کرده است. در میان فروآلیاژها بعد از سیلیکومنگنز، به‌ترتیب فروکروم، فروسیلیسیم، فرومنگنز و فرونیکل بیش‌ترین سهم بازار را در میان فروآلیاژها از آن خود کرده‌اند.

Sul-1400-10-26
بررسی عرضه جهانی اسید سولفوریک؛ افت تولید، عامل جهش قیمت اسید

افت تولید جهانی اسید سولفوریک در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ که عمدتا از محل واحدهای اختیاری تولید اسید بوده است، باعث محدودیت دسترسی بازار جهانی به این محصول شد. در نتیجه، قیمت اسید در سال ۲۰۲۰، روند صعودی خود را آغاز کرد و در سال ۲۰۲۱، رکوردهای پیشین خود، حتی ۲۰۱۱ را نیز شکست.

Iron Ore 3
تولید سنگ آهن در سطح جهان؛ استرالیا بزرگ‌ترین تولید‌کننده سنگ‌آهن

بخش اعظمی از سنگ آهن استخراجی در صنعت فولادسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید سالیانه سنگ آهن طی چند سال اخیر حدود ۲.۵ میلیارد تن گزارش شد. تولید سنگ آهن در سطح جهانی در ۲ سال اخیر ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به‌ترتیب با کاهش ۰.۴ و ۲ درصد مواجه شد.