فرصت‌های شغلی
ویرایش کنید
  • خانه
  • دیدگاه‌ها و تحلیل‌ها

دیدگاه‌ها و تحلیل‌ها

آخرین دیدگاه‌ها و تحلیل‌های مدیران و کارشناسان ما در خصوصات موضوعات مختلف را مطالعه نمایید.

  • همه
  • اقتصاد و صنعت
  • زغال‌سنگ، کک و انرژی
  • فلزات گران‌بها
Petrochemicals-1403-05-01-1-5
جایگاه پتروشیمی ایران در میان کشورهای نفت‌خیز حاشیه خلیج فارس

کشورهای عربستان سعودی، ایران و امارات متحده عربی از مهم‌ترین کشورهای نفت‌خیز حاشیه خلیج فارس هستند. مجموع سهم این کشورها از کل تولید نفت خام دنیا در سال ۲۰۲۳ برابر با ۲۱.۰ درصد بود. در این سال به ترتیب عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ایران بیش‌ترین میزان تولید نفت را میان این کشورها داشتند.

Newmont performance 2023-04-23-1-4
کاهش سودآوری بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده طلا در ۲۰۲۳

شرکت Newmont با ۵ درصد از کل تولید طلای جهان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا دارای معادن فعال در غنا، استرالیا، اندونزی، نیوزیلند، پرو و ایالت نوادا است که در سال ۲۰۲۳ حدود ۵.۵ میلیون اونس طلا با هزینه تولید پایدار حدود ۱،۴۴۴ دلار به‌ازای هر اونس تولید کرده است.

Construction in China-1403-04-19-1-5
افت بخش ساخت و ساز در کشور چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان

طی دوره ۱۰ ساله منتهی به ۲۰۲۳ به ویژه در سال‌های آخر آن، بخش ساخت و ساز چین افت داشته است. در این دوره روند ساخت و ساز‌های انجام شده در کشور چین با نرخ رشد مرکب منفی یک درصد همراه بود که این کاهش بیشتر تحت تاثیر کاهش رشد ساخت واحد‌های مسکونی بود.

Chinese Car-1403-04-19-1-5
تغییر ماهیت خودروساز چینی به سوی ساخت خودروی الکتریکی

چین از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی در دنیا است. تولید خودرو این کشور در سال ۲۰۲۳ به ۲۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه رسید که نسبت به سال ۲۰۲۲، بالغ بر ۹.۶ درصد افزایش یافته‌است. در سال ۲۰۲۳، بیش‌ترین میزان تولید خودرو در طول دوره مورد بررسی بوده‌است.

Graphite electrode Trade-1403-04-13-1-4
چین پیشتاز اصلی تجارت الکترودهای گرافیتی

طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۳  به‌طور میانگین سالانه حدود ۳ میلیون تن الکترود گرافیتی در جهان تجارت شد و در بیشترین مقدار خود در سال ۲۰۲۱ حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن نیز بود. با این حال تجارت این محصول کاربردی در سال ۲۰۲۳ اندکی کمتر از ۳ میلیون تن به ثبت رسیده است.

Iran's Economy -1403-04-13-1-4
روند افزایشی تولید ناخالص داخلی ایران در ۵ سال گذشته

تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۳، در حدود ۵۱۲ میلیارد دلار بود که ایران را در رتبه ۲۵ جهانی قرار داد. مقدار GDP ایران در سال ۲۰۲۳ نسبت به ۲۰۲۲ افزایش ۴.۷ درصدی داشت که البته در این خصوص باید به عدم استفاده از نرخ دلار بازار آزاد در محاسبات توجه نمود.