فرصت‌های شغلی
ویرایش کنید

بوکسیت و آلومینا

تقریبا نزدیک به ۹۰ درصد بوکسیت برداشت شده در جهان برای تولید آلومینا مورد مصرف قرار می‌گیرد که از این میزان نزدیک به ۷۰ درصد فرآیند پالایش بوکسیت و تولید آلومینا، به روش بایر تعلق دارد. عمده ذخایر بوکسیت جهان، در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری واقع شده است. سالانه در جهان حدود ۳۷۵ میلیون تن بوکسیت برداشت و فرآوری می‌شود و ایران تنها سهم ۰.۲ درصدی از این میزان را در اختیار دارد.

برای رفع چالش‌های خود با تیم مشاوره ما در ارتباط باشید.

Bauxite Global Trade-1401-12-20 - 1-4
گینه مهد صادرات جهانی بوکسیت

بوکسیت به‌عنوان یکی‌از مواد اولیه تولید آلومینیوم شناخته می‌شود که به‌صورت ناخالص در طبیعت یافت‌شده و سپس مورد فرآوری قرار می‌گیرد. بزرگ‌ترین ذخایر بوکسیت در جهان متعلق به دو کشور گینه و استرالیا است، از آن‌رو این دو کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده بوکسیت در جهان شناخته می‌شوند.

Global AluminaTrade -1-6
غبار جنگ روسیه و اوکراین بر پیکر تجارت آلومینا

آلومینا از تصفیه بوکسیت حاصل می‌شود و به‌عنوان ماده اولیه آلومینیوم‌سازی در جهان به مصرف می‌رسد. با توجه به اینکه حمل آلومینا نسبت به بوکسیت کم‌ هزینه‌تر بوده و صرفه اقتصادی بالاتری دارد، کشورهای تولیدکننده آلومینیوم معمولا نیاز خود را به‌ صورت آلومینا تامین می‌کنند. این امر باعث حجم بالایی آلومینا در جهان است.

Global Alumina Production By Region-1-4
تولید آلومینا در جهان دامن‌گیر جنگ اکراین و روسیه شد

آغاز جنگ اوکراین و روسیه و در پی آن کمبود عرضه گاز طبیعی در اروپا، موجب افزایش شدید قیمت حامل‌های انرژی و در نتیجه منجر به کاهش جهانی تولید آلومینا به‌ویژه در اروپا و آمریکای جنوبی شد. با توجه به تداوم این شرایط، پیش‌بینی می‌شود بازار این محصول در آینده‌ای بسیار نزدیک دچار مخاطراتی شود.